Na Devín chodia cez týždeň najmä školské výpravy.
DEVÍN. Cesta na Devín mestskou dopravou sa začína pod Novým mostom na zastávke páchnucej močom. Autobus číslo 29 vyráža na hrad Devín raz za hodinu.
V utorňajšie ráno nastupujeme teda na číslo 28 do Devínskej Novej Vsi, ktoré podľa poznámky „cez Devín" ide k hradu tiež.
Možnosť vybrať sa na Devín loďou nechávame na inokedy. Bicykel pre nebezpečnú cestu medzi Karlovou Vsou a Devínom neprichádza do úvahy.
Cestovanie cez les
Za Karlovou Vsou autobus desať minút prechádza cez zalesnené územie popri Dunaji. Preľaknutí turisti chvíľu hľadajú v mape, kde sa ocitli.
Vystupujeme na zastávke Devín, cesta trvala 22 minút. Hrad je už vidieť, ale orientačné značenie pri zastávke nie je. Vyberieme sa po kraji cesty okolo cintorína. Na parkovisku pod hradom stoja stánky s občerstvením a suvenírmi, až na jeden zatvorené, a štvorhviezdičkový hotel.
Na parkovisku stoja tri turistické autobusy a pár áut. Nenápadný chodník pri hoteli nás privedie k vchodu na hrad. Tento rok je otvorený ešte len niekoľko dní.
Predavačka vstupeniek hovorí, že turistov chodí dosť, aj keď sa nemôžu dostať na vrchol. „Každý by chcel ísť hore. Z vrchu je iný pohľad ako z nádvoria a mali sme tam aj peknú expozíciu."
V areále sa otvára pohľad na robotnícke unimobunky a kvitnúce čerešne. Oproti kráčajú 12-roční školáci.
„Páčilo sa nám. Bolo to zaujímavé a je odtiaľto pekný výhľad," zhodujú sa žiačky z Bratislavy.
„Veľmi sa mi páčila sprievodkyňa. Tak krásne hovorí, že by mohla o Devíne prednášať aj na univerzite," pochvaľuje si dôchodca z Nitry. „Hrad je na úrovni, zniesol by porovnanie aj s vyspelým zahraničím ako Rakúsko alebo Bavorsko. Cestou od zastávky som sa však musel pýtať, ako sa k nemu dostanem."
Sprievodca pre všetkých
Sprievodkyňa čaká turistov na nádvorí počas celého dňa. Ak majú záujem, porozpráva im o hrade.
Podáva nám hrnček s vodou, máme ju vyliať do studne a odhadnúť, ako hlboko padá. Tipujeme 20 metrov. „Studňa má 55 metrov," prezrádza.
Sprievodcovia na Devíne hovoria po anglicky, maďarsky, rusky, nemecky, francúzsky a taliansky. „Cez víkend bolo pekne a prišlo veľa ľudí. Boli tu Brazílčania, Nemci, Maďari, Slováci a anglicky hovoriaci turisti," hovorí sprievodkyňa.
Čítajte viac o Devíne
O hrade Devín
miesto osídlené od praveku;
864: prvá zmienka o pevnosti s názvom Dowina;
16. storočie: prestavba na goticko-renesančnú pevnosť;
1809: hrad zničilinapoleonské vojská;l 1836: výlet štúrovcov;
1961: hrad vyhlásený za kultúrnu pamiatku.
Na Devín chodia turisti z celého sveta.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Zastávka autobusov s názvom Devín.
FOTO SME – GABRIEL KUCHTA