DEVÍN. Ak Bratislava nebude pokračovať v rekonštrukcii horného hradu Devín a odloží ju, hrozí historickej pamiatke poškodenie, upozorňuje Jozef Hrabina, riaditeľ mestského investora pamiatkovej obnovy Paming.
O možnom poškodení hovorí aj vedúca archeologického výskumu na Devíne Katarína Harmadyová. „Na hornom hrade sú odkryté nálezy stredovekej architektúry z 13. až 17. storočia, deštruuje sa to.“
Nálezy aj horný hrad sú pre verejnosť neprístupné.
Práce stopli peniaze
Obnovu horného hradu, ktorý je pre návštevníkov neprístupný od roku 2008, prerušili vlani. Zadlžené mesto nemá peniaze.
Devín je pamiatkou celého Slovenska, pamätníkom slovenskej minulosti. Otvorený je od apríla do októbra.
Znížili vstupné
Návštevníci hokejových majstrovstiev, ktorí sa vyberú aj na Devín, prídu pre zatvorenú časť o najkrajší výhľad na Dunaj i Moravu.
Peter Hyross, riaditeľ mestského múzea, ktoré má na Devíne expozície, hovorí, že pre neprístupný horný hrad znížili vstupné.
Na dokončenie obnovy Paming potrebuje približne 270-tisíc eur, ktoré táto mestská organizácia v rozpočte nemá.
„Presnejšie náklady budú známe po zhodnotení stavu konštrukcií počas prerušenia prác,“ vraví Hrabina. Devín v rozpočte nedostal nič. Dôvodom sú dlhy mesta.
Aby mohol Paming horný hrad Devína opäť otvoriť verejnosti, musí dokončiť elektrinu v podzemí a obnoviť stredné nádvorie.
„Tu by malo prísť k zmene prezentácie podľa archeologických nálezov,“ hovorí Zdenka Turzíková, vedúca inžinierskej činnosti Pamingu. „Znamená to najmä rozsiahle zemné práce na zakrytie archeologickým výskumom obnažených konštrukcií.“
Zmeniť by sa malo aj drevené schodisko na citadelu a dlažba terasy pred vstupom do podzemia.
Zabezpečenie len časti
V roku 2008 obnovu horného hradu začali pre statickú poruchu opevňovacieho múru zemnými prácami a archeologickým výskumom strednej terasy.
Trhlinu v hradnom murive stihol Paming zabezpečiť ešte pred stopnutím obnovy.
„Ostatné archeologickým výskumom obnažené murivá staticky zabezpečené neboli,“ hovorí Turzíková. „Boli len prekryté proti poveternostným vplyvom, aby neprišlo k deštrukcii murív.“
Pamiatky stop
Pamiatku stopnutie prác podľa vedenia Pamingu zatiaľ nepoškodilo, ak však mesto dokončenie obnovy bude ďalej posúvať, stať sa to môže.
Paming však môže tento rok dokončiť len dlho meškajúcu obnovu Starej radnice, ostatné spustené obnovy musela organizácia stopnúť.
Začiatok nových Hrabina takisto vylúčil.
Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) vraví, že mesto zdedilo po vedení Andreja Ďurkovského dlh 223 miliónov eur.
Čo si návštevníci v Bratislave ešte nepozrú?
Starú radnicu otvoriť nestihnú
Starú radnicu si návštevníci majstrovstiev nepozrú. Spolu s ňou prišli aj o výhľad či o prehliadku dejín. Dôvodom je jej meškajúca obnova. Termín ukončenia prác mesto posúvalo viackrát. Najskôr bol na vine prieskum, neskôr peniaze.
Vežu katedrály ukrylo lešenie
Katedrála sv. Martina bude na snímkach z majstrovstiev s reklamou, ktorá halí lešenie jej veže. Robia tam reštaurátorský a pamiatkový prieskum. Reklamou si katedrála zarába na svoju záchranu. Dóm a veža boli už v havarijnom stave.
Hrad je stavenisko
Hrad počas majstrovstiev lákať takisto nebude. Hradný palác je uzavretý. Obnovený ho majú otvoriť až na jeseň. Turisti sa dnes dnu takmer nedostanú. Pozrieť sa dá v múzeu len jedna výstava, nádvorie, obchody so suvenírmi či výhľad.
Jediná historická tržnica nefunguje
Keďže sa bývalí poslanci dlhšie nevedeli dohodnúť čo so Starou tržnicou v centre, ostala táto pamiatka zatvorená. Neprístupná je už skoro dva roky. Minulé zastupiteľstvo nakoniec odhlasovalo, že do tržnice sa vráti trh. Prevádzkovať ju má mesto. Vedenie magistrátu stále vyčísľuje, koľko ju bude stáť oprava budovy. Aj zatvorený objekt však mesto niečo stojí. Ročne ide asi o 42 500 eur.
Lucia Tkáčiková
Cesta na Devín - prečítajte si
Horný hrad je uzavretý od roku 2008. Jeho obnovu stopli vlani.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA