SME
Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Primátorka Hana Hlubocká: Až mi niekedy prebehne mráz po chrbte

Hana Hlubocká zastáva funkciu primátorky Modry viac ako sto dní. Medzi jej priority patrí dobré fungovanie správy mesta. Podľa jej slov chýbajú Modre systémové riešenia. Tie sa bude snažiť zaviesť.

Modrania boli pripravení na zmenu, čo dokazuje aj to, že ste vo volebnom súboji porazili deväť protikandidátov. V komunálnej politike ste nová a na kandidátnej listine ste figurovali ako jediná žena. Ovplyvnili vaše víťazstvo aj tieto dôvody?
-Moje víťazstvo vnímam ako malú revolúciu v Modre. Aj preto, že patrí skôr ku konzervatívnym mestám. To, že bolo zvolených desať úplne nových, zväčša mladých poslancov a že som bola zvolená ja ako žena za primátorku, beriem ako výpoveď Modranov o tom, že chcú zmenu. Keby som kandidovala pred štyrmi rokmi, ešte by nebol ten správny čas. Pred týmito voľbami už čas dozrel, pretože veľa vecí sa dostalo do patovej situácie a je ich treba riešiť. V komunálnej politike som za posledných 20 rokov nepohybovala, bola som však pri zrode komunálnej politiky v porevolučnom období, kedy sa konštituovala nová vláda. Pôsobila som v prvom zastupiteľstve, ktoré Modru viedlo k prvým slobodným voľbám. Išlo o prechodné obdobie, ktoré trvalo asi pol roka. V živote Modry sa ako architekt-urbanista aktívne pohybujem už viac ako 20 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Pred voľbami ste videli ako Modra funguje len z pohľadu občana. Prekvapilo vás po nástupe do funkcie primátora, čo všetko funguje zle, prípadne nefunguje v meste vôbec?
-Dôvodom mojej kandidatúry nebola politická ambícia. Stála za tým snaha z občianskeho, ale aj profesijného hľadiska riešiť veci. Predtým som bola členkou mestských komisií, či už stavebnej alebo životného prostredia, a tak som bola v kontakte s dianím v meste. Samozrejme, keď sa človek pozerá zvonku, vníma veci jednoduchšie. Nemôže poznať všetky súvislosti. Keď som prišla do úradu, vidím, že na niektoré veci nie sú jednoduché riešenia. V prvom rade treba rešpektovať zákony, ktoré nie sú stavané na „revolučné riešenia". Okrem toho sú tu ďalšie procesy, ktoré do riešenia daného problému zasahujú. Východisko vidím v zavedení fungujúcich systému riešení, ktoré tu chýbajú. Doterajšie občasné pokusy zostali nedopovedané. Možno prišla nejaká prekážka alebo na to nedozrel čas. Minulé volebné obdobie bolo problematické. Bývalý primátor nemal ľahkú situáciu. Nefungovali vzájomné vzťahy s poslancami, čo sťažovalo situáciu. Aj keby chcel, nemohol veľa vecí posunúť dopredu. Okrem toho sú tu problémy, ktoré zostali aj z predchádzajúcich období. Napríklad chýbajúca kanalizácia v strede mesta, v najstarších uliciach a na Kráľovej, je problém, ktorý blokuje úpravu námestia a skultúrnenie prostredia mesta. Podobný problém je doprava prechádzajúca centrálnou osou mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Pred vaším zvolením ste sa vyjadrili, že si zistíte stav, v akom sa mesto v jednotlivých oblastiach nachádza. Ktoré oblasti sú kritické?
-Analýzy ešte nie sú hotové. Ide o oveľa zložitejší a zdĺhavejší proces. aby mohol byť ukončený v priebehu troch mesiacov od môjho nástupu do úradu. Jednou z mojich volebných priorít bolo, aby sa skvalitnilo fungovanie mestského úradu a správy mesta. Na úrade treba posilniť určité pozície a vniesť doň profesionalitu. Až keď toto uzavrieme, začneme sa venovať analýzam potrieb mesta. Náprava nabieha postupne, keďže všetko so všetkým súvisí.

Na mestskom úrade teda chýbajú odborníci?
-V podstate áno. Súvisí to však s platovými podmienkami, ktoré sú dosť nízke a pre ľudí-odborníkov nie sú motivačné.

Vo funkcii ste už viac ako tri mesiace. Už ste sa stihli zorientovať?
-Ak to mám porovnať s obdobím, keď som nastúpila, tak teraz som už niekde úplne inde (úsmev). Ale ani tie tri mesiace nestačia na to, aby som bola úplne v obraze.

SkryťVypnúť reklamu

Modrania najcitlivejšie vnímali „nekomunikáciu" a spory medzi bývalým primátorom a poslancami. Nakoľko to Modru zabrzdilo?
-Tým, že medzi nimi nebola vôľa vzájomnej komunikácie, nedali sa prijímať uznesenia a nariadenia, od ktorých sa odvíja správa mesta. Zostali nám uznesenia spred štyroch rokov, ktoré je potrebné aktualizovať. Riešili sa iba základné veci ako rozpočet, aj to nebolo jednoduché.

Modra je ešte stále v rozpočtovom provizóriu.
-To áno, no na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa už bude schvaľovať nový rozpočet.

dscf1155res.jpg

Ako nová primátorka Modry Hana Hlubocká hovorí, po voľbách nastala v meste eufória. Ľudia si mysleli, že zmeny prídu okamžite. FOTO: (MAM)

Ste vyštudovaná architektka. Ako sa premieta váš profesijný pohľad do funkcie primátorky?
-Išla som do funkcie s tým, že skúsenosti, ktoré mám a pohľad, ktorým som predtým dávala na papier formou štúdií, môžem dostať do života. Ako architekt som sa špecializovala na urbanizmus, čiže tvorbu miest. Teraz vchádzam do reálneho urbanizmu a mám príležitosť moje vízie uskutočniť. Dúfam, že po štyroch rokoch budem môcť povedať, že sa mi to aspoň sčasti podarilo. Mnohé z toho je otázkou peňazí, ale chcela by som sa o to pokúsiť.

Dôležitá je aj podpora poslancov.
-Myslím, že tá tu je. Modrania si vybrali dobre, pokiaľ ide o ich zástupcov. Veľkou výhodou je pestré profesijné zloženie zastupiteľstva.

Momentálne pripravujete s poslancami programové vyhlásenia. Čo by v ňom z vášho volebného programu nemalo chýbať?
-Do programového vyhlásenia by som rada zapracovala víziu oživenia histórie Modry, ktorá by zároveň bola moderným mestom s pohľadom vpred. Zrejme to však nie je otázka štyroch rokoch. Momentálne je pre mňa prvoradé, aby fungovala správa mesta. Tá musí napĺňať potreby, ktoré mesto má a koncepcie jeho rozvoja, ktoré vzniknú. Chcem dosiahnuť aj to, aby sa na spravovaní mesta podieľali samotní obyvatelia. Na Slovensku je taká prax, že ľudia zabudnú, kto je mesto. Delegujú nejakých ľudí, a tých robia zodpovednými za všetko. Treba ľudí zapojiť do diania v meste, aby sa aj oni stali zodpovednými za to, čo sa tu deje. Ďalšou prioritou je nastavenie takých systémov, aby sa Modra mohla postupne obnovovať.

V súvislosti s prideľovaním dotácií sa v článku na portáli modraonline.sk objavila špekulácia o možnom protežovaní tých združení, na ktorých čele stoja poslanci.
- Z minulého roku sme zdedili nedobrú situáciu. Dotácie boli rozdeľované spôsobom, ktorý nebol korektný voči všetkým združeniam a nevieme, aký kľúč pri tom fungoval. Do budúceho roka chceme zaviesť pravidlá, ktoré by boli spravodlivé pre všetkých a ktoré by vylúčili rôzne špekulácie.

Mesto sa viditeľne hýbe vpred. Po viac ako polroku má hlavného kontrolóra, rozbiehajú sa rôzne aktivity, webová stránka mesta prináša viac informácií. Sú Modrania trpezliví alebo sa na vás obracajú s tým, aby mesto riešilo problém, ktorý považujú za akútny?
-Samozrejme, chodia za mnou, a považujem to za prirodzené. Snažím sa komunikovať so všetkými. Je to síce veľmi náročné na čas, ale pre mňa je to rovnako dôležité ako pre toho konkrétneho občana s konkrétnymi požiadavkami. Rovnako je prirodzené, že občan mesta má svoje priority, ktoré treba z jeho pohľadu riešiť. Mojou úlohou je pochopiť a prijať jeho požiadavky a zároveň mu vysvetliť kedy a za akých podmienok môžu byť jeho potreby splnené. Keď niekto príde s požiadavku urobiť chodník, musí niekde zaznieť, že je dôležitý, ale musia byť zobrané do úvahy všetky súvisiace okolnosti. Chodník je relevantná požiadavka, ale ak niekde nie je alebo nefunguje kanalizácia, treba sa najskôr venovať tomu. Ľudia by mali byť o týchto následnostiach informovaní, aby vedeli, že sa niečo deje a že nie je múdre začať od chodníka.

Modrania zvykli hovoriť a písať na internetových fórach, že Modra je zaspatá. Začína sa prebúdzať? Vnímajú ľudia otvorenosť vedenia mesta a prichádzajú s nápadmi aj sami?
-Po voľbách nastala v Modre eufória a nemyslím si, že je to len môj dojem. Každý si myslel, že sa hneď začne so zmenami. Niekedy mi až prebehne mráz po chrbte, pretože očakávania sú veľké. Vytvorila sa tu skupina rodičov, ktorá chce napríklad vybudovať detské ihrisko a my sa to snažíme podporiť. Osobne ma prekvapil jeden modranský architekt, ktorý je už na dôchodku. Prišiel za mnou s návrhom urbanistického riešenia mesta. Zaujímavé je, že s podnetmi na zlepšenie sa ozývajú skôr staršie ročníky. Prichádzajú aj podnikatelia. Mali sme tu tiež petície, ktoré ale nie sú konfrontačné. Chcú hlavne pomôcť riešiť problém.

Koľko ich už prišlo za vášho úradovania?
-Tri.

Váš volebný program bol bohatý. Človek by povedal, že za štyri roky sa to nedá stihnúť. Čo sa vám už z neho podarilo presadiť?
- Snažíme sa zlepšiť komunikáciu smerom k obyvateľom. V tejto oblasti dlží mesto služby najmä miestnym častiam Kraľová a Harmónia. Stretli sme sa so zástupcami cirkvi. Otvárame tiež diskusiu s podnikateľmi. Chceme, aby sa aj oni zapájali do diania v meste. V Modre sa opomínala podpora cestovného ruchu, preto v rámci reštrukturalizácie mestského úradu vzniklo nové oddelenie cestovného ruchu a marketingu, ktoré musí aktívne mesto propagovať a priviesť k nám návštevníkov. Modra im ponúka takmer všetko okrem mora a tento jej potenciál by sme mali lepšie zhodnocovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 2. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Trenčín potrebuje nový impulz!
 2. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 3. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 12 593
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 962
 3. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 323
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 331
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 6 903
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 4 452
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 767
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 2 918
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 2. Robert Puk: Sú mestské časti pre Bratislavu nebezpečné?
 3. Post Bellum SK: Kaviarne: dobrá adresa, politika aj štamgasti
 4. Róbert Thomas: Zaparkovať auto priamo v parku ?! Pre niektorých ,,žiaden“ problém
 5. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 6. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli.
 8. Ľudmila Križanovská: Žobráci v centre Bratislavy. Ľudia v núdzi alebo príživníci?
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 128 627
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 20 694
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 515
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 603
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 7 337
 6. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 3 888
 7. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 3 838
 8. Ján Valchár: Toto už je asi tretia svetová 2 808
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťZatvoriť reklamu