Prvou čiernou stavbou v srdci Bratislavy, ktorá padne, bude zasklený balkón na reštaurácii Le Monde.
BRATISLAVA. Luxusná reštaurácia v srdci Bratislavy chcela aj v zime ponúknuť posedenie na balkóne s výhľadom na Hviezdoslavovo námestie.
Začiatkom roka tak na meštianskom dome len pár metrov od historickej budovy Národného divadla pribudla sklenená prístavba. Pamiatkarov, ktorí musia odobriť každý zásah do historickej budovy, sa na súhlas nikto nepýtal.
Proti je aj architekt „Stavebný dozor zistil, že stavebník postavil stavbu bez stavebného povolenia a nemal ani súhlas Krajského pamiatkového úradu,“ povedal hovorca bratislavského Starého Mesta Tomáš Halán. Stavebný úrad tak v polovici marca začal konanie o odstránení sklenenej prístavby.
Na názor sa majitelia reštaurácie nepýtali ani architekta Vladimíra Vršanského, autora rekonštrukcie, ktorou Kernov dom prešiel asi pred šiestimi rokmi. „Nebolo to súčasťou projektu a nebolo to nikde odsúhlasené,“ povedal Vršanský.
„Mne sa to nepáči. Určite sa to k tomu nehodí a ako trvalý stav je to veľmi zlé,“ hovorí.
Keď sa v Le Monde na stavbu pýtal, povedali mu, že to je dočasné riešenie. Tým argumentovali aj pred úradmi.
Stavbu chceli legalizovať Kernov dom História
13. storočie: na jeho mieste stál dvojposchodový dom, ktorý bol súčasťou:
mestských hradieb 18. storočie: pôvodný
dvojposchodový dom zbúrali spolu so stredovekými
hradbami; rok 1845: súčasný
meštiansky dom postavil známy staviteľ Ignác Feigler; rok 1989: po páde režimu
obľúbenú detskú cukráreň vystriedala piváreň; rok 2000: na prízemí otvorili reštauráciu Le Monde; 2003 až 2005: dom prešiel kompletnou rekonštrukciou
„Prekrytie balkóna na pamiatkovo chránenom objekte Kernov dom nepovažujeme za čiernu stavbu,“ bráni sa Michaela Lazarová, konateľka spoločnosti Viking, ktorá reštauráciu prevádzkuje.
Po záujme úradov sa však firma pokúsila stavbu zlegalizovať. Požiadala Krajský pamiatkový úrad o povolenie. Zároveň tak zabránila jej okamžitej demontáži.
Úrad ďalej konal a upozornil ich, že im hrozí aj pokuta. „Ak sa v správnom konaní preukáže rozpor stavby s verejným záujmom, stavebný úrad nariadi odstránenie a môže stavebníkovi uložiť v správnom konaní sankciu maximálne do výšky 66 387 eur,“ povedal Halán.
Spoločnosť Viking, v ktorej majú svoj podiel aj známi slovenskí podnikatelia Michal Lazar a Alexej Beljajev, sa nakoniec rozhodla, že prístavbu odstráni sama. Dnes skoro ráno začali robotníci konštrukciu rozoberať.
Staromestský úrad sa zatiaľ zaoberá ďalšími čiernymi stavbami. Len od začiatku roka dostal pätnásť podnetov od občanov. Úrad už rozhodol o odstránení troch čiernych stavieb a ďalšie štyri zastavil.