BRATISLAVA. Štátne pozemky pod časťou bratislavského Pečnianskeho lesa pravdepodobne získa občianske združenie Človek a strom.
Banskobystrický krajský súd totiž koncom februára zrušil rozhodnutie lučeneckého katastrálneho úradu, ktorý zamietol návrh na vklad zámennej zmluvy medzi štátnym podnikom Lesy SR a združením.
"Proti tomuto rozhodnutiu je možné podať odvolanie do 15 dní odo dňa jeho doručenia. Zatiaľ odvolanie krajskému súdu doručené nebolo," povedala dnes pre TASR hovorkyňa súdu Nina Spurná.
Pozemok má miliónovú hodnotu
Združenie ešte v júni 2008 požiadalo Lesy SR o zámenu 24 hektárov pozemkov pod Pečnianskym lesom za približne rovnako veľké pozemky v Šiatorskej Bukovinke v okrese Lučenec, ktorých hodnota mala byť spolu s lesnými porastmi o asi 7500 eur vyššia.
Výmenu v novembri 2009 odobrilo ministerstvo pôdohospodárstva. Na prípad upozornil denník Pravda. Súhlas na zámenu nielen týchto lesných pozemkov následne po nástupe do funkcie v lete minulého roka zrušil nový šéf rezortu Zsolt Simon.
Podľa vtedajšieho vedenia Lesov by získané pozemky boli kvalitnejšie a došlo by aj k sceleniu majetku vo vlastníctve štátu. Nevýhody pozemkov pod Pečnianskym lesom mali spočívať v tom, že je to zátopová oblasť a že územie slúži ako lesopark.
Pečniansky les je jedným zo záplavových území, ktoré sú dôležité pri ochrane Bratislavy pred povodňami. V prípade zmeny na stavebné pozemky by hodnota parciel mohla predstavovať niekoľko desiatok miliónov eur.
Meniť veľa nebudeme, tvrdí združenie
"Podnik Lesy SR ako vedľajší účastník konania využije všetky riadne opravné prostriedky a odvolá sa proti rozhodnutiu Krajského súdu v Banskej Bystrici v spore medzi Správou katastra Lučenec a občianskym združením Človek a strom," avizoval pre TASR hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek. Ozrejmil, že súčasné vedenie podniku považuje zámenu dotknutých pozemkov za nevýhodnú.
Občianske združenie, ktorého reakciu sa TASR získať nepodarilo, ešte vlani avizovalo, že jeho cieľom je v Pečnianskom lese vytvoriť relaxačnú zónu pre Bratislavčanov. "Predpokladá to len minimálne zásahy do chráneného územia vo forme vytvorenia chodníkov, lavičiek, možností pre grilovanie či prechádzky so psom.
Práve bratislavský 'Central park' tu citeľne chýba a podľa nás výrazne zvýši kvalitu života v našom meste," konštatoval vtedy jeho predseda Andrej Šošoka.