
Takto sa tešili hádzanárky Chirany Medical Bratislava po zisku druhého miesta v Extralige hádzanárok. V čase, keď mal tento klub oslavovať 80. rokov existencie, sa jeho éra skončila. ŠTARTFOTO – PETER POSPÍŠIL
V čase, keď mala Chirana Medical Bratislava, predtým ZMDŽ Bratislava a potom Bratislavská cvernová továreň (BCT) Bratislava (odtiaľ hovorový názov cvernovka) oslavovať 80. rokov existencie, sa éra tohto hádzanárskeho klubu s bohatou tradíciou končí. Paradoxne v čase, keď v histórii samostatného Slovenska dosiahol najväčší úspech – stal sa vicemajstrom republiky.
Klub predali do Šurian a jeho nový názov bude HKM Chirana Medical Šurany. Na otázku, kde hľadať príčiny tejto situácie, nám odpovedal prezident, manažér a sponzor v jednej osobe Peter Sivák: „Hlavným dôvodom nášho zániku bol hromadný odchod hráčok za lepšími podmienkami. Už sme neboli schopní zložiť družstvo. Mal som v zálohe tri Bielorusky, no po zvážení všetkých okolností mi došlo, že to nebude stačiť na kvalitnú novo sa rodiacu spoločnú československú ligu.“
Za určitých okolností by sa bolo dalo rozpadu klubu Chirana Medical Bratislava, predtým ZMDŽ Bratislava a potom Bratislavská cvernová továreň (BCT) predísť ešte v čase, keď mali dievčatá platné zmluvy. „Už vo februári som začínal tušiť, že bude s rastúcou kvalitou našich hráčok problémom udržať ich v tíme. Ponúkol som im o niečo vyššie sumy, no veľmi rýchlo začali s hráčkami rokovať konkurenčné kluby. Nedalo sa to udržať“, povedal prezident bratislavského klubu Peter Sivák.
Na Slovensku je stále tabu, za koľko, komu a prečo. Podobne to bolo aj v prípade predaja Chirany. „Dohodli sme sa, že nebudeme túto otázku cez médiá otvárať.“ V kuloároch sa povráva o sume so šiestimi nulami.
Čo s mládežou?
Najdôležitejšia v každom športe je práca s mládežou, v tomto prípade však ide akosi bokom. „Družstvo starších dorasteniek bude pokračovať. Dohodli sme sa s rodičmi, že založia záujmové združenie. Všetkým hráčkam podpíšem prestupové lístky zdarma. Dostanú k dispozícii kompletné materiálne zabezpečenie po družstve žien,“ povedal veľkoryso prezident, ktorý premýšľa o svojom pôsobení v novom prostredí. „Dostal som ponuku od Šurian vziať prezidentskú stoličku, no dal som si čas na odpoveď.“
S odkrytými kartami
Pozrime sa na vec aj inými očami. Trénerka slovenskej reprezentácie Viera Zaťková, ktorá viedla tím posledné tri sezóny, otvorila problém s odkrytými kartami. „Všetko sa začalo rúcať zrušením spoločného internátneho bývania dievčat, s problémami s halou a regeneráciou, ktorá prakticky neexistovala. Zobrali nám šatňu, mne kanceláriu, a tak sme si neustále prenášali svoje veci. Neskôr sme dostali miestnosť pod schodami tribúny, no nemali sme sa kde stretávať ani na taktickú prípravu. Na skutočnosť, že sme hrali o špicu tabuľky, to neboli adekvátne podmienky. Chybou je, že v Chirane neexistovala žiadna správna rada alebo výkonný výbor. Všetko totiž riadil jeden človek – Peter Sivák. Ja som v Chirane od svojich pätnástich rokov a v čase, keď prišiel pán Sivák do funkcie, existoval výkonný výbor, ktorý postupne dospel do výboru jedného človeka. Vlani zrušil všetky žiacke družstvá, športové triedy prešli protizákonne pod ŠKP, čo nie je možné, pretože nemajú ženské družstvá, a dorastenky, ktoré zostali, si s rodičmi založili vlastné združenie, do ktorého im z predaja Chirany Medical nedal pán Sivák ani korunu.“
Ľudský prístup?
„Pred semifinálovým zápasom s Interom prišiel prezident na tréning a nechal si zavolať šesť kľúčových hráčok, ktorým dal predbežné zmluvy, čo sa nás ostatných dotklo, a tak som verejne oznámila, že po sezóne končím. Som presvedčená, že keby nechýbal ľudský prístup k hráčkam zo strany pána Siváka, nedospelo by to takto ďaleko,“ povedala od srdca a takmer jedným dychom trénerka Zaťková, ktorá urobila z dievčat úspešný tím. Nech je, ako chce, jedno je isté, bratislavská „cvernovka“ dopísala svoju históriu a zasa – ako vždy, a najmä na Slovensku – boli za tým peniaze. Na jednej strane ich nedostatok, na strane druhej lukratívnejšie záujmy.
MIROSLAV HÝLEK