Jedným z najrizikovejších faktorov ovplyvňujúcich rozvoj bývania v Bratislave je dlhodobo nepriaznivý trend na trhu práce na Slovensku a v protiklade s ním uspokojivá situácia na trhu práce v Bratislave. Hlavné mesto však nemá v súčasnosti vytvorené ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Jedným z najrizikovejších faktorov ovplyvňujúcich rozvoj bývania v Bratislave je dlhodobo nepriaznivý trend na trhu práce na Slovensku a v protiklade s ním uspokojivá situácia na trhu práce v Bratislave. Hlavné mesto však nemá v súčasnosti vytvorené predpoklady na primerané uspokojenie potrieb bývania. Od roku 1991 bolo najmenej nových bytov vybudovaných v roku 1992, keď ich pribudlo 250 a v roku 1996, v ktorom ich postavili o 98 viac.
K 31. decembru minulého roka bolo v Bratislave rozostavaných 4205 bytov, z toho 243 obecných. K tomuto dátumu bolo zaregistrovaných 515 spoločenstiev vlastníkov, ktoré vykonávali ich správu. Podľa odhadov sa pre túto formu správy rozhodlo 10 až 15 percent z celkového počtu domov, ostatné si správu zabezpečujú na zmluvnom základe. Na júnovom mestskom zastupiteľstve o tom informoval vedúci magistrátneho oddelenia sociálnych vecí Pavol Baxa.
Do celkového utlmenia výstavby bytov sa podľa Baxu premietla transformácia systému financovania v 90. rokoch. Koncepcia štátnej bytovej politiky do roku 2005 s výhľadom do roku 2010 ráta so zvýhodňovaním úverov na stavbu bytov, s daňovými stimuláciami a v osobitných prípadoch aj s priamou účasťou štátu. Základným zdrojom však zostávajú súkromné financie. Ako Baxa pripomenul, samosprávy nie sú v súčasnosti v takej finančnej situácii, aby sa mohli výrazne zapájať do financovania bytovej výstavby.