
FOTO SME – PAVOL MAJER
ov zaznamenali aj nemocnice. Ako sme sa dozvedeli od primárky centrálneho príijmu na Kramároch Dariny Kukučkovej, ľudia najčastejšie podceňujú pitný režim. „Mnohí si mylne myslia, že dostatok tekutín treba nahrádzať pivom, čo nie je najlepšie,“ povedala primárka. „Piť by sa mali bylinkové a ovocné čaje, nie výrazne sýtené minerálky a zriedené džúsy.“ Medzi pacientmi na Kramároch sa našli aj opití, ošetrovali tu tiež úrazy hlavy, ktoré ľudia utrpeli, keď odpadli. Väčšina pacientov boli dôchodcovia, ktorí sa do záhradky alebo do mesta vybrali v čase najväčších horúčav. Teplo nezvládli a kolabovali. Pomoc vyhľadávali tiež kardiaci a epileptici. Našli sa však aj takí, ktorí neodhadli mieru slnenia. Na Kramároch ošetrili troch ľudí s popáleninami II. stupňa, keď sa už koža nafukuje a praská.
V Petržalke v nemocnici na Antolskej ulici za jeden deň ošetrili 110 pacietnov, bežne ich majú 90. Prevažne išlo o prehriatie a úpaly. V Ružinove vyhľadalo pomoc za jeden víkendový deň okolo 130 ľudí. „Väčšina z nich mala zdravotné problémy spojené s teplom, máme tu najmä kolabujúce stavy. V porovnaní s inými dňami je počet pacientov dosť veľký,“ dodal internista centrálneho príjmu Alan Eisner. V podobných horúcich dňoch treba vypiť denne aspoň tri litre tekutín, vyhýbať sa silnému slnku, ľahko sa obliecť a prikryť si hlavu.
V nedeľu padol v Bratislave ďalší teplotný rekord, potvrdil ho prognostik počasia Jozef Iľko. Teplota vystúpila na 36,1 stupňa. Najhorúcejší 23. jún bol naposledy v roku 1970, keď sa nameralo 32,6 stupňa. V roku 1970 padol rekord starý až 150 rokov. (dro)