BRATISLAVA. Asi 300 bezdomovcov žije v bratislavskej mestskej časti Petržalka. Nocujú v lesoch, pod panelákmi či v podchodoch. Už dávno však neplatí, že spia na rohožke. Z vecí, ktoré Petržalčania vyhodia, si dokážu zariadiť kompletnú domácnosť s posteľami, kreslami, skrinkami, vázičkami i "plyšákmi".
Bezdomovci nič nevyhodia
To však prekáža bežným ľuďom i ochranárom, ktorí sa potom sťažujú úradom na neporiadok. Dnes sa tak do improvizovaných príbytkov vybrali mestskí policajti so sociálnymi pracovníčkami a ich obyvateľom dali ultimátum: Do budúceho štvrtka si musia upratať. Inak to urobia za nich.
"Občiansky preukaz, si prosím," vyzval bezdomovca z Janíkovho dvora policajt. Muž sa tak začal prehrabávať v hŕbach odpadkov a vyhodených vecí. Naznášal si ich nielen do obytného karavanu, naplnil nimi aj dve odstavené autá. Zvyšok sa povaľuje okolo. "Ak si to neupracete do budúceho štvrtka, prídu chlapi a naložia to," vyzvala bezdomovca sociálna pracovníčka a nechala mu čierne vrecia na vynášanie odpadkov.
S úradmi si nerozumejú
Dnešná akcia však nebola zameraná len na "jarné upratovanie." Mestskej časti pomôže aj pri plánovanom sčítaní obyvateľstva. "Potrebujeme vedieť, koľkí z nich sú Petržalčania, lebo mnohí z nich vôbec nie sú ani Bratislavčania," povedala hovorkyňa mestskej časti Mária Grebeňová-Laczová.
Sociálni pracovníci tiež zisťovali, aký je zdravotný stav bezdomovcov, z čoho žijú, či naozaj nemajú kde bývať. Ponúkli im aj pomoc pri vybavovaní dokladov či dávok v hmotnej núdzi. Z papierovania a chodenia po úradoch totiž majú bezdomovci fóbiu a radšej sa tomu vyhýbajú.
Petržalka nemá pre bezdomovcov ubytovňu, ktorej zriaďovateľom by bola mestská časť. Povinnosť zriaďovať takéto zariadenia má podľa nej mesto. V Petržalke môžu bezdomovci nájsť nocľah napríklad v Betleheme misionárok lásky Matky Terezy na Rovniakovej ulici, kde sa tiež postarajú o chorých a dostanú aj teplé jedlo. Prespať však môžu aj v ubytovniach v iných mestských častiach Bratislavy.
Podmienkou je, aby neboli pod vplyvom alkoholu. Tým si však bezdomovci spríjemňujú chvíle na ulici veľmi často. A práve ten býva najväčšou prekážkou, aby sa vrátili do bežného života. Zároveň platí, že čím dlhšie je človej´k na ulici, tým je pre neho návrat ťažší.
"Hovorí sa, že koľko rokov človek žije na ulici, toľko rokov trvá, kým sa dostane späť," povedala sociálna pracovníčka Daniela Gáliková. Návštevy bezdomovcov mestská časť organizuje každé tri mesiace. Lokalizáciu bezdomovcov zaviedli približne pred tromi rokmi.
Autor: him