BRATISLAVA. Metropola sa začína zžívať s maratónom. V itinerári ČSOB Bratislava Marathonu sa počas uplynulej nedele prvý raz objavila aj väčšia slučka historickým centrom. Pochvaľovali si to najmä stovky zahraničných bežcov.
Jeruzalemský maratón sa propaguje nafingovanou scénkou, v ktorej sa jeden z bežcov nechá obiehať zľava-sprava súpermi, zastaví a zahľadí na ktorýsi z historických skvostov.
Maratón zakotvil pri Dunaji
V Bratislave ešte trať nelemujú špaliere ľudí ako na podobných podujatiach vo svete či v Košiciach, husto bolo len v oblasti cieľa, ale všetko chce svoj čas.
Prvý maratón sa síce v meste bežal už pred takmer osemdesiatimi rokmi, no jeho obyvatelia si na žiaden ani pri najlepšej vôli nestihli zvyknúť: Štefánikov vydržal päť rokov (1932 – 1936), Dunajský do Hainburgu a späť jedenásť (1991 – 2001).
Prvých päť ročníkov tretej verzie malo centrum na Hviezdoslavovom námestí. V šiestom sa organizátori rozhodli pre radikálnu zmenu. Vymenili staré Národné divadlo za nové a trojdňový program bežeckého víkendu dotiahli na samý breh Dunaja, pred Euroveu, ktorá ponúka priestrannejšie a komfortnejšie zázemie.
„Vzhľadom na rastúci počet účastníkov to bola nevyhnutnosť, Hviezdoslavovo námestie bolo už pritesné," myslí si šéf podujatia Jozef Pukalovič. „V súčte účastníkov maratónu a polmaratónu sme už tromfli aj historicky nedostižné Košice."
Porovnanie s lanským 87. ročníkom MMM mu dáva za pravdu: v Košiciach na jeseň štartovalo 1900, kým v Bratislave na jar 2321 bežcov a bežkýň.
Šiesty, ale aj prvý
Do všetkých súťaží vrátane rámcových sa zapojilo 5783 ľudí – od drobcov až po behajúcich penzistov. O dve tisícky viac ako vlani.
Padli tri zo štyroch rekordov podujatia. Všetky s výnimkou mužského. Ten je ako zakliaty: v rekordnej listine stále figuruje Ukrajinec Vasil Remščuk s časom 2:19:42 z roku 2008.
„Nemienime sa hrať na maratón, na ktorom sa dosahujú svetové výkony, ale na rok urobíme všetko preto, aby padol aj mužský rekord," poznamenal šéforganizátor.
Podujatie má motivovať ľudí k behu a kondícii
„Toto podujatie je veľkým motivačným prínosom pre beh, ale i celkovo pre šport, zdravie a kondíciu ľudí na Slovensku," myslí si kondičný tréner Ivan Gabovič. Spolu so svojím tenisovým zverencom Dominikom Hrbatým v úlohe maratónskeho ambasádora urobili preň úžasne veľa.
„Bol to šiesty ročník, ale pripadali sme si, že organizujeme prvý: nový štart, cieľ, trať," priznáva Pukalovič. „Uvedomujeme si, že nie všetko bolo ideálne. Bežci pripomienkovali najmä nával v úschovni vecí, ktorá bola v porovnaní s plánmi v náhradných priestoroch, a studenú vodu v sprchách, čo spôsobili pokazené bojlery. Poučíme sa, vychytáme muchy a verím, že podujatie má potenciál ďalej rásť."
Internetové diskusie potvrdzujú, že väčšina bežcov, najmä z tých, čo absolvujú ročne viac maratónov, odchádzala spokojná a novú lokalitu vníma ako zmenu k lepšiemu. „Je to najlepšia z možností, ktoré Bratislava momentálne ponúka," myslí si Pukalovič.
Dobré sa nemení. Maratón sa potrebuje stabilizovať. To jediné môže kompenzovať chýbajúcu tradíciu.
Bratislava verzus Košice
Bratislava 2011 Košice 2010štart cieľ štart cieľ
- Maratón 684 653 773 746
- Polmaratón 1637 1625 1127 1115
- Spolu 2321 2278 1900 1861