BRATISLAVA. Za najhoršie možné riešenie považujú prípadné začatie súdneho sporu okolo bratislavského Parku kultúry a oddychu (PKO) poslanci parlamentu Dušan Jarjabek (Smer-SD)a Jozef Viskupič (SaS).
Tí boli dnes ako členovia výboru pre kultúru a médiá v objekte na stretnutí so zástupcom spoločnosti Henbury Development, ktorá vlastní pozemky pod PKO.
"Všetci by na tom strácali. Ak to skončí na súde, tak táto časť Bratislavy bude ďalších niekoľko rokov žiť v takomto prostredí," dodal šéf výboru Jarjabek. Jeho parlamentný kolega chce vytvoriť priestor na diskusiu aj na pôde tohto výboru tak, aby sa obe zainteresované strany dohodli. Bratislavský magistrát a daná spoločnosť majú totiž na projekt River Park II, ktorý má vzniknúť v predmetnej lokalite, odlišný názor. Rovnako požiadali Henbury Development, aby výboru doručila materiály, ktorými disponuje.
Ako vysvetlil Jarjabek, účelom dnešného stretnutia bolo získať presné informácie o celej situácii. Tie podľa neho zo strany investora dostali. Plánujú si tiež vypočuť protiargumenty primátora hlavného mesta Milana Ftáčnika.
"Je to klasická patová situácia a je veľká škoda, že existuje," myslí si Jarjabek s tým, že nastal najvyšší čas, aby sa táto téma vyriešila. Na druhej strane má však dobrý pocit z toho, že chcú oba subjekty dospieť k dohode. Domnieva sa, že magistrát musí v prvom rade povedať, ako si predstavuje využitie daného priestoru a aké spoločensko-kultúrne aktivity by sa tam mali realizovať.
Viskupič poznamenal, že na základe súčasného právneho stavu stojí medzi bagrami, ktoré majú PKO zbúrať, a areálom iba verejná mienka. "Myslím si, že právny stav dovoľuje vlastníkovi pozemku, že je iba na jeho dobrej vôli, aby tam tie bagre neposlal," konštatoval.
Hovorca bratislavského primátora Ľubomír Andrassy informoval TASR, že na budúci týždeň sa začne verejná diskusia o PKO aj o podobe tejto časti nábrežia.
Verejnú diskusiu plánuje týždeň pred Veľkou nocou i samotná spoločnosť. Okrem toho na základe iniciatívy občanov rozbehla petíciu, prostredníctvom ktorej sa môžu vyjadriť k tomu, či chcú dostavbu dunajského nábrežia po novom.
Od začiatku marca ju podľa hovorkyne projektu Nové PKO Marty Bujňákovej podpísalo vyše 5000 ľudí. Zapojiť sa do nej dá do 23. apríla prostredníctvom anketárov aj internetu. Po jej ukončení sa dostane na stôl poslancom mestského zastupiteľstva (MsZ). "Chceme ich upozorniť, že sú tu občania, ktorí majú názor, že by sa malo dobudovať dunajské nábrežie," podčiarkla Bujňáková.
MsZ schválilo predaj pozemkov pod PKO firme Henbury Development v júni 2005 za 9.325.750 eura s tým, že 4.979.087 eura uhradí kupec do 30 dní od podpísania kúpnej zmluvy oboma stranami a 4.346.662 eur zaplatí vecným plnením - výstavbou promenády. Tú má po kolaudácii odovzdať do vlastníctva mestu.
Primátor Ftáčnik si stojí za svojím názorom, ktorý sa opiera o tri právne analýzy zo štyroch, a tie konštatujú, že jeho predchodca Andrej Ďurkovský potreboval súhlas mestského zastupiteľstva k vydaniu objektu PKO.
Firma naďalej trvá na platnosti uzatvorených zmlúv a bude sa domáhať určenia ich platnosti súdnou cestou. Investor vlastní pozemky pod PKO na nábreží a plánuje tam postaviť projekt Nové PKO. Mesto zase chce, aby budovu vrátil do jeho dispozície. Ak tak nespraví, samospráva sa obráti na súd s podnetom na vydanie určujúcej žaloby.