SME

Lesy v meste sa po zime otvárajú

V okolí mesta sú aj najprísnejšie chránené prírodné úkazy.

Najnovšie pribudol do zoznamu chránených areálov Soví les. Leží na Petržalskej strane Dunaja medzi Prístavným mostom a mostom Apollo.Najnovšie pribudol do zoznamu chránených areálov Soví les. Leží na Petržalskej strane Dunaja medzi Prístavným mostom a mostom Apollo. (Zdroj: SME – GABRIEL KUCHTA)

BRATISLAVA. Bratislava je obklopená aj chránenými územiami. Zo západu do nej vrastajú Malé Karpaty, z juhu Dunajské luhy, zvyšky lužných lesov po oboch stranách Dunaja.

Vzácne prírodné miesta sú roztrúsené aj na iných miestach, napríklad okolo rieky Moravy či v Petržalke, kde len tento týždeň vyhlásili chránené územie Soví les.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Mestských lesoch, lesoparku na zhruba tritisíc hektároch Malých Karpát sú už hlavné turistické chodníky na sezónu pripravené.

„Môže sa stať, že ešte niekde na vedľajšom chodníku môže byť spadnutý strom," hovorí Vladimír Kutka, riaditeľ mestských lesov.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré služby a atrakcie, ako lanovka či bobová dráha, sú už v prevádzke, ostatné vrátane člnkovania či lanovej dráhy otvoria v polovici apríla, tradične na dni mesta.

Tento rok sú dni Bratislavy naplánované na 15. – 17. apríla. Dovtedy by mala byť známa aj kvalita vody v studničkách. „Vodu z prameňov dávame kontrolovať v apríli, výsledky meraní budú na našej stránke aj pri jednotlivých prameňoch," dodáva riaditeľ .

Podzemná voda z lesov

Ochrana lokalít pozdĺž Dunaja sa netýka len rastlín a živočíchov, ale aj vody. „Lužné lesy spolu s pôdou, na ktorej rastú, a sedimentmi, ktoré sú pod nimi, filtrujú povrchovú riečnu a dažďovú vodu.

Práve v priestore Bratislavy sa stále napúšťa obrovský bazén podzemnej pitnej vody ktorý sa rozprestiera pod Žitným ostrovom," vysvetľuje Andrej Kovárik z Bratislavského regionálneho ochranárskeho zväzu.

SkryťVypnúť reklamu

Na území mesta je aj 25 chránených menších území – niektoré sú v piatom, najvyššom stupni ochrany prírody.
Takou je napríklad národná prírodná rezervácia Devínska kobyla: „Je to botanická perla. Našlo sa tu viac druhov rastlín ako vo Vysokých Tatrách," hovorí ochranár.

Kobyla je aj rajom pre paleontológov, vďaka stovkám druhov skamenených rastlín, ulitníkov a kostrových pozostatkov rôznych živočíchov.

Pod Devínskou kobylou sa nachádza chránený areál Devínske alúvium Moravy, obľúbené cyklistami. „Územie pozdĺž rieky Moravy si zachovalo svoj charakter lužnej krajiny vďaka železnej opone," hovorí Kovárik.

Chránené územia sú vyznačené tabuľami. „V rámci prírodných rezervácií platí väčšinou najvyšší – piaty stupeň ochrany prírody," vysvetľuje ochranár. Chránené areály majú najviac štvrtý stupeň. Na Malé Karpaty platí druhý stupeň ochrany.

SkryťVypnúť reklamu

Nevstupovať

So stupňom ochrany stúpajú aj obmedzenia: „Vo štvrtom a v piatom stupni ochrany je zakázaný aj peší pohyb mimo vyznačených trás," upozorňuje Kovárik a konštatuje, že práve toto málokto rešpektuje. „

Zmyslom toho je, aby sa nevyrušovali druhy, ktoré sú na to citlivé, alebo v záujme ochrany rastlín ktoré sú citlivé na zošliapavanie."

Na územia so zvýšeným stupňom ochrany prírody majú zákaz vjazdu motorové vozidlá, mimo vyznačených miest je zakázané zakladať oheň, nehovoriac o chytaní živočíchov či trhaní rastlín.

V rámci Slovenska platí najvyšší stupeň ochrany len na jednom až dvoch percentách celého územia.

„Sú to tie najcennejšie plochy, ktoré máme. Práve v Bratislave sú vystavené veľkému tlaku návštevníkov, a o to dôležitejšie je rešpektovanie pravidiel," uzatvára ochranár.

Stupne ochrany prírody

1. stupeň: spadá doň celé územie,

2. stupeň: zákaz vjazdu vozidiel mimo ciest,

3. stupeň: zákaz organizovať turistické a športové podujatia, stanovať, zakladať oheň mimo ohnísk, zbierať rastliny

4. stupeň: zákaz voľne pustiť psa, zbierať nerasty,

5. stupeň: zákaz rušiť pokoj a ticho.

Vyšší stupeň ochrany prírody v sebe obsahuje aj zákazy platné pre nižšie stupne

Tipy na výlet

Chodníky s poučením.

Najbližšou možnosťou na prechádzky a turistiku je pre Bratislavčanov Bratislavský lesný park.
Na internetovej stránke www.ba–lesy.sk je k dispozícii aktívna mapa či mapa lesných chodníkov. Stránka ponúka aj výber viacerých trás – studničky alebo náučný chodník od Červeného mostu cez Železnú studienku na Kamzík. Meria približne štyri kilometre. Terén je stredne náročný a zdolať sa dá približne za 2,5 hodiny.

Lanovka na Kamzík

Lanovka premáva z Kamzíka na Kolibu, dolu na Železnú studienku a späť. K hornej stanici Koliba – Kamzík sa dostanete autom, alebo z konečnej trolejbusu 213 príjemnou prechádzkou. Lanovka má prevýšenie 186 metrov a jazda trvá približne osem minúť. V prevádzke je od štvrtka do nedele od 10.00 do 18.00. Premáva každú celú hodinu alebo podľa záujmu. Jednosmerný lístok stojí 3 eurá, obojsmerný 4. Deti do šesť rokov cestujú zadarmo.

Lanové centrum otvoria v apríli

Na cvičnej lúke pod Kamzíkom sa možno vyblázniť na bobovej dráhe alebo v lanovom centre. Kým bobová dráha funguje už od minulého týždňa, liezť sa bude dať až od polovice apríla. Otvorené bude už na deň mesta. K dispozícii tu majú malí aj veľkí trasy rôznej obtiažnosti a inštruktorov. Cena je zložená zo vstupného a poplatku za inštruktora. Štandardne je to osem eur. Jedna jazda na boboch stojí 2,50 eura a cena sa s počtom jázd znižuje.

Kopec z morského dna

Príjemná, približne štvorkilometrová prechádzka vedie z Devínskej Novej Vsi na kopec Sandberg. Tvoria ho zvyšky mora z treťohôr a je to raj paleontológov. Našli tu stovky druhov skamenelín ulitníkov a lastúrnikov, ale aj zuby žralokov, pozostatky korytnačiek, veľryby, opíc či nosorožca. Je odtiaľ nádherný výhľad na Devín, hainburské kopce, Moravské pole a za dobrej viditeľnosti aj ďalej. Treba dávať pozor na cyklistov.

Na Kačín pôjde autobus

Obľúbeným miestom príležitostných výletníkov aj turistov je Kačín. Je vzdialený tri kilometre od Železnej studienky, od Červeného mosta je to o dva kilometre viac. Na Kačín vedie cesta aj z Lamača. Od polovice apríla bude premávať až na Kačín autobus č. 43. V obnovenom areáli sú spevnené chodníky, dva veľké altánky na pikniky, ohniská, gril. Je tam vybavenie pre deti, infopanel s cyklomapou, pingpongový stôl a futbalové ihrisko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 756
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 025
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 710
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 944
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 062
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 750
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu