BRATISLAVA. „Historické PKO nemôže byť skanzen," vraví Ingrid Konrad, slovenská architektka žijúca vo Viedni. „Treba zvážiť jeho kvalitnú rekonštrukciu a integráciu do budúcej zástavby."
„Pôvodné PKO nemá na nábreží Dunaja čo robiť," hovorí aj architekt Peter Majchrák.
Denník SME oslovil s otázkami o budúcnosti Bratislavy a aj o jej aktuálnej podobe štyroch uchádzačov o post hlavného architekta mesta, ktorí prešli prvým kolom výberu. Odpovedali iba dvaja – Ingrid Konrad a Peter Majchrák, ďalší dvaja to označili za predčasné.
Vladimír Hrdý, ktorý pôsobí ako vedúci oddelenia územného plánovania a rozvoja mesta na magistráte a podieľal sa aj na projekte mosta Apollo, a Juraj Hermann, ktorý bol aj za projektmi Polusu či prebudovaní Presscentra na Tower 115, sa zatiaľ ku svojej kandidatúre nechceli vyjadrovať.
Konrad a Majchrák sa naopak zhodli na tom, že Bratislavu oživuje ako pozitívny developerský projekt posledných rokov napríklad Eurovea.
Do druhého kola vo výbere hlavného architekta mesta postúpili zatiaľ architektka Ingrid Konrad a Peter Majchrák, Juraj Hermann a Vladimír Hrdý. Prví dvaja odpovedali na otázky SME, ďalší dvaja sa o svojich víziách zatiaľ nechceli rozprávať, prinášame aspoň ich profily.
Ďalší štyria uchádzači sa na prvom kole zúčastniť nemohli, preto dostali náhradný termín 5. apríla. Vtedy prebehne aj druhé kolo konkurzu.
Mesto: Vplyv na konkurz
Komisia vyberie jedného alebo dvoch uchádzačov, ktorých odporučí primátorovi, na jeho návrh architekta volí mestské zastupiteľstvo.
Mesto mená kandidátov tají. „Bez ich súhlasu by to bolo nekorektné, a tým že ešte nebolo ukončené prvé kolo, mohol by byť negatívne ovplyvnený celý priebeh i výsledky výberového konania,“ povedal Ľubomír Andrassy, hovorca primátora.
Chcel názor verejnosti
Mená kandidátov však už pred vyše týždňom zverejnil na blogu Michal Muránsky (SaS), člen výberovej komisie a predseda komisie územného a strategického plánovania mesta. Utajovanie mien odmietol. Tvrdí, že chce poznať názor verejnosti.
Za nekorektné to označil aj predseda výberovej komisie a súčasný hlavný architekt Štefan Šlachta.
Denník SME v pondelok informoval, že medzi postupujúcimi je aj Karol Hoffmann, ten však do druhého kola nejde. Nesprávna informácia pochádzala od jedného z členov výberovej komisie. Za chybu sa redakcia ospravedlňuje.
Rozhovor s Ingrid Konrad - čítajte tu
Rozhovor s Petrom Majchrákom - čítajte tu
JURAJ HERMANN
Je rodákom z Levíc a má 58 rokov. Architektúru študoval na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Je autorizovaným architektom a členom Slovenskej komory architektov. Vlastnú projektovú kanceláriu má od roku 2006.
Predtým pôsobil aj v zahraničí, ako architekt a urbanista pracoval napríklad v Alžírsku. Sám Hermann vraví, že v architektonickej tvorbe sa snaží dosiahnuť vyváženosť medzi racionálnym prístupom v tvorivom uvažovaní a svojou potrebou hľadania krásy v architektúre.
V Bratislave je za viacerými projektmi. Ide napríklad o stavbu Hotela Fórum, 226 bytov na Drotárskej ceste, Polus City Center či prestavbu bývalého Presscentra na Tower 115.
lut
VLADIMÍR HRDÝ
„Zažiť priestor, pochopiť a stotožniť sa s ním, až potom pristupovať k tvorbe urbanistického priestoru a navrhovaniu stavieb,“ hovorí 57-ročný urbanista Vladimír Hrdý. Študoval na fakulte architektúry SVŠT v Bratislave, kde neskôr aj externe vyučoval.
Po dlhoročnej súkromnej praxi začal v roku 2005 pracovať pre hlavné mesto. Od roku 2006 je vedúcim oddelenia územného plánovania a rozvoja mesta a od roku 2009 vedúci koordinácie územných systémov. V Bratislave pracoval napríklad na projekte Mosta Apollo či podzemných garáží na Uršulínskej. Ako hlavný architekt by chcel riešiť aj dopravu, ktorá podľa neho zahlcuje mesto. Vraví, že je nutné rýchlo dobudovať takzvaný nultý okruh okolo mesta.
lut
Kto kandiduje
Ingrid Konrad
Juraj Hermann
Vladimír Hrdý
Peter Majchrák
Nábrežie a Eurovea.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK