BRATISLAVA. Proces s majiteľmi bratislavskej predajne, v ktorej policajti v novembri 2005 urobili raziu a údajne v nej našli predmety a oblečenie s nacistickými symbolmi, sa vracia opätovne na prvostupňový súd, ktorý ich v júni minulého roka spod obžaloby oslobodil.
"Odvolací Krajský súd v Bratislave dňa 10. februára tohto roka zrušil rozsudok Okresného súdu Bratislava I zo dňa 14. júna 2010 a vec vrátil súdu prvého stupňa k opätovnému rozhodnutiu. Podľa názoru odvolacieho súdu je potrebné vo veci doplniť dokazovanie, opätovne ho vyhodnotiť a rozhodnúť. Odvolacie konanie sa týkalo len časti oslobodzujúceho rozsudku v trestnom čine podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd," povedal pre TASR hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak.
"Oslobodzujúci rozsudok bol 23. júna 2010 napadnutý odvolaním, ktoré bude odôvodnené po doručení písomného vyhotovenia rozsudku," povedal koncom júna minulého roka pre TASR hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave René Vanek.
Okresný súd Bratislava I oslobodil 14. júna dvoch mužov spod obžaloby z propagácie podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd občanov.
Súd sa stotožnil s argumentmi obhajoby a dospel k záveru, že žalovaný skutok nie je trestným činom. Obžalovaní Peter Z. a Andrej V. sa vtedy vzdali práva odvolať sa voči verdiktu súdu.
Andrej V. čelil v tejto obžalobe aj obvineniu z útoku na verejného činiteľa a ublíženia na zdraví v súbehu s výtržníctvom.
Súd ho uznal za vinného, prihliadol na jeho priznanie, jeho bezúhonnosť a odstup času od spáchania skutku a uložil mu peňažný trest 1000 eur. Ak by ho nezaplatil, čakalo by ho desať mesiacov za mrežami.
Prokurátorka vo svojej záverečnej reči žiadala uznať obžalovaných za vinných zo šírenia fašizmu a nacizmu, pretože to podľa nej bolo preukázané svedeckými výpoveďami a znaleckými posudkami.
Navrhla ich odsúdiť na podmienečné tresty a uložiť im trest prepadnutia vecí, ktoré policajti zaistili v obchode. "V predajni predávali tovar, ktorí kupovali hlavne ľudia hlásiaci sa k fašizmu a nacizmu," povedala prokurátorka.
Obhajca obžalovaných uviedol, že v obžalobe je iba uvedené, čo všetko bolo v predajni nájdené, ale nie je v nej definovaná žiadna súvislosť s hnutím, ktoré by potláčalo ľudské práva.
Povedal, že samotné číslo 88 nemôže nič propagovať a že táto značka je registrovaná Úradom priemyselného vlastníctva SR. Číslo 88 na oblečení malo znamenať poradie písmen v abecede, teda skratku HH - Heil Hitler.
Ďalšie nájdené veci ako pracka v hákovým krížom, CD nosiče, tlačoviny, plagáty či niektoré tričká neboli podľa obhajcu určené na predaj a zostali v sklade ešte po predchádzajúcich majiteľoch.