BRATISLAVA.
Pre médiá to povedala dnes na tlačovej besede za skupinu odborníkov a aktivistov architektka Zora Pauliniová. Táto skupina je proti zbúraniu PKO a zapojí sa do verejnej diskusie, ktorú pripravuje bratislavský magistrát na polovicu marca.
Podľa nich sa majú Bratislavčana s odborníkmi dohodnúť, čo chcú mať v tomto priestore. "Definujme, čo by sme nemali prekročiť, čo premietnuť do územného plánu zóny. Poďme spolu s developérom, bez potreby zbúrať PKO, hovoriť, ako chceme tento priestor využiť," vysvetlila. Zdôraznila, že má ísť o priestor otvorený verejnosti, pričom význam PKO nie je mysliteľný bez posudzovania v kontexte nábrežia. Paulinová konštatovala, že pripravujú vlastné riešenia.
Do skupiny patria Jana Gregorová a Magdaléna Kvasnicová z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity (STU), Henrieta Moravčíková z STU a Ústavu architektúry SAV, konzultantka verejných priestorov Zora Pauliniová, ochranárka Katarína Šimončičová, Ľubica Trubíniová z iniciatívy Bratislava otvorene a architekt Vladimír Husák.
Pozemky pod PKO vlastní súkromný investor Henbury Development, ktorý plánuje postaviť projekt Nové PKO. V susedstve PKO stojí moderný komplex River Park. PKO nie je v ochrannom pásme Pamiatkovej zóny Centrálnej mestskej oblasti Bratislava.
Gregorová z STU navrhuje ustanoviť a upraviť ochranné pásmo, ktoré by zahŕňalo staromestské nábrežie s PKO. "River Park, keby som mala povedať, ako by malo byť chápané ochranné pásmo, tak porušuje všetky princípy výstavby v rámci nevyčleneného ochranného pásma. Ak by sa tak ako River Park stavali ostatné objekty, nemá zmysel vytyčovať takéto pásmo na nábreží," priblížila Gregorová.
Podľa Husáka je PKO kultúrnym fenoménom a ojedinelým príkladom najúspešnejšej premeny industriálneho súboru v SR na kultúrno-spoločenské, osvetové, športové či vedecké účely. V tejto súvislosti spomenul aj organizovanie Dunajských veľtrhov v tomto priestore a dodal, že PKO je priamy pokračovateľ bratislavskej mestskej Reduty.