SME
Utorok, 13. apríl, 2021 | Meniny má AlešKrížovkyKrížovky

Vybrať pôrodnicu pomôže web

V krátkom čase vznikajú na internete portály, ktoré poskytnú rodičkám oficiálne a podrobné informácie.

BRATISLAVA. O pôrodniciach donedávna budúce rodičky získavali informácie od kamarátok, z diskusných fór na internete či priamo návštevou pôrodníc. Skutočnosť často bývala od očakávaní viac či menej vzdialená.

Dnes už sa dajú na internete nájsť pomerne podrobné a najmä presné informácie o pôrodniciach s údajmi od oboch strán, zdravotníckeho zariadenia aj matiek, ktoré tam rodili.

Ženy chodia rodiť aj inde

Posledné roky je obdobie baby boomu, tak ako v 80. a 90. rokoch a podľa demografickej krivky by mohlo pokračovať ešte ďalších päť rokov. V tých časoch však bolo v Bratislave osem pôrodníc, dnes fungujú len tri – na Kramároch, na Antolskej a v Ružinove. Všetky sú štátne. Začiatkom leta by k nim malo pribudnúť zrekonštruované súkromné Kochovo sanatórium na Partizánskej.

Pýtajte sa v pôrodnici
 • v čom vám môžu vyjsť v ústrety (konzultujte svoje požiadavky, urobte si zoznam),
 • aký má pôrodnica režim návštev,
 • kedy vám priložia dieťa,
 • či môže byť blízka osoba s vami v prvých fázach pôrodu (na vzdychačke),
 • či môže byť rodina v kontakte s novorodencom,
 • či si môžete priniesť vlastnú odsávačku mlieka a či vám ju vysterilizujú.

„Kapacita obnoveného sanatória bude 35 postelí. Otvoriť by sa malo na prelome júna a júla,“ povedal Dušan Repák, právny zástupca vlastníka sanatória.

Sanatórium už pred rekonštrukciou poskytovalo nadštandardné služby. Nadštandard poskytujú aj pôrodnice univerzitnej nemocnice.

„Každá žena aj každá pôrodnica považujú za nadštandard niečo iné. Všeobecne však nadštandardom voláme najmä možnosť zazmluvniť si pôrodníka či pôrodnú asistentku, samostatné pôrodné boxy, lepšie vybavené jedno- či dvojlôžkové izby na šestonedelí či možnosť ubytovať na oddelení šestonedelia aj partnera,“ vymenúva Hana Celušáková z redakcie internetového portálu rodinka.sk.

Pôrodnice na webe

Približne pred mesiacom portál rodinka.sk spustil sprievodcu pôrodnicami (podstránka sprievodca porodnicami.sk). Základné informácie dodali pôrodnice, spätnú väzbu dávajú mamičky vyplnením „cumlíkového“ dotazníka.

„Z toho vzniká 'vysvedčenie' pôrodnice, z ktorého sú názorne vidieť jej silné aj slabšie stránky, čo môže pomôcť budúcim mamičkám pri výbere pôrodnice,“ hovorí Celušáková.

Na stránke chýbajú základné údaje o ružinovskej pôrodnici. „V sprievodcovi nájdete zatiaľ len hodnotenie ružinovskej pôrodnice. Dotazník nám pôrodnica vyplnila neskôr, údaje o nej doplníme už v najbližších dňoch,“ vysvetlila Celušáková.

V najbližších týždňoch má začať fungovať ďalšia stránka pre nastávajúce matky Dobré pôrodnice.
„Zameriavame sa na tri oblasti. Jednak zoznam služieb, ktoré pôrodnice poskytujú, jednak ceny, a najmä hodnotenie kvality podľa spokojnosti mamičiek či rodičov,“ hovorí Gabriel Šipoš z Transparency International Slovensko, ktorý s nápadom prišiel.

Na portáli, ktorý vzniká v spolupráci s poisťovňou Dôvera, zverejnia aj štatistiky o počte pôrodov, koľko odrodilo žien mimo spádového územia pôrodnice, jej vybavenie, počet personálu, nadštandard, služby a cenník. Na stránke sa podľa Šipoša budú dať veľmi jednoducho pôrodnice vyhľadávať a porovnávať.

Pôrodná turistika

Dostupnosť informácií môže zvýšiť pôrodnú turistiku po Slovensku.

Dnes má výborné meno medzi Bratislavčankami banskoštiavnická pôrodnica. „Minulý rok u nás rodilo 37 žien z Bratislavy, tohto roku ich už bolo päť a ďalšie čakajú na pôrod,“ informoval jej primár Marián Špila.
Bratislavčanky chodievajú rodiť aj do Brna.

Mimo Bratislavy si vyberajú pôrodnice, ktoré poskytujú nadštandard aj v podobe alternatívne vedených prirodzených pôrodov podľa individuálnych želaní rodičiek.

Čo ponúkajú?

Bratislavské pôrodnice spadajú pod univerzitnú nemocnicu. Poplatky za výkony sú rovnaké.

Koľko čo stojí
 • prítomnosť blízkej osoby pri pôrode 16,60 eura
 • pobyt blízkej osoby v nemocnici 33,19 eura na noc (strava sa platí zvlášť)
 • epidurálna analgéza 150 eur
 • zazmluvnenie pôrodníka 232,36 eura
 • 2– posteľová nadštandardná izba 16,60 eura
 • Antolská 33,19 eura /noc
 • 1– posteľová nadštandardná izba 33,19 eura Antolská 66, 39 eura / noc
BRATISLAVA. Rozdiel v ponuke nadštandardu medzi troma pôrodnicami v Bratislave nie je výrazný.
Univerzitná nemocnica umožňuje vo svojich pôrodniciach – teda na Kramároch, na Antolskej a v Ružinove zazmluvniť si pôrodníka, objednať si epidurálnu analgézu, ubytovať spolu s mamičkou blízku osobu – v prípade, že má dostatok voľných kapacít, a prítomnosť blízkej osoby v pôrodnom boxe.

Na Antolskej si možno priplatiť aj za nadštandardný pôrodný box. Poplatky za výkony sú tu rovnaké ako v ostatných pôrodniciach, za pobyt sú však vyššie. Ak nemocnica nesplní zmluvné podmienky, vráti peniaze.

Ružinov: Pôrodnica má 10 nadštandardných izieb s WC a so sprchou, postieľku pre dieťa, TV a klimatizáciu.

Kramáre: Z 12 nadštandardných izieb je 10 dvojposteľových. Izby majú samostatné sociálne zariadenia, postieľku pre dieťa, prebaľovací pult, TV a internetové pripojenie. Jedlo prinesú na izbu.

Antolská: Petržalská pôrodnica má dva nadštandardné apartmány. Pôrod v samostatnom boxe stojí 82,90 eura.

(Zdroj: www.fnspba.sk)
Dula pomáha, aby sa pre ženu z pôrodu nestala trauma

Dula je špeciálne vyškolená žena, ktorá pomáha iným ženám v tehotenstve, pri pôrode a po ňom. V Bratislave pôsobí asi dvadsať dúl, jednou z nich je ZUZANA BAJKAIOVÁ.

V čom môže pomôcť rodičke dula?
„Ťažisko práce duly je pri pôrode. Ženu sprevádza do pôrodnice a počas pôrodu jej poskytuje psychickú a fyzickú podporu a hľadá prostriedky, ako jej pôrod uľahčiť. Dula v žiadnom prípade nezasahuje do kompetencií zdravotníkov. V kontakte s novou mamičkou zostáva aj po pôrode, podľa potrieb rodičky. Podstatnou súčasťou práce duly je jej prítomnosť, empatia, ochota zdieľať s inou ženou chvíle, v ktorých nechce byť sama. Nezastupiteľná je jej prítomnosť v prípadoch, keď žena nemá partnera, pri predčasných pôrodoch alebo keď sa niečo stane bábätku.“

Kedy je vhodný čas osloviť dulu?
„Je vhodné nájsť si 'tú svoju' dulu čo najskôr. Tak ako v každom vzťahu, aj tu ide v prvom rade o to, aby preskočila iskra, ak si sadnú ľudsky a dohodnú sa na spolupráci. Intenzitu stretnutí určuje budúca matka. Počas tehotenstva sa môžu vynárať rôzne otázky a obavy a je dobré, ak ich má budúca mamička s kým zdieľať. Pôrod môže byť krásnym a euforickým zážitkom, rovnako však môže byť zážitkom traumatizujúcim. Dôsledky takejto traumy potom ovplyvňujú ženu ešte dlhé roky po pôrode.

Akceptujú prítomnosť duly bratislavské pôrodnice?
„V dotazníkoch, ktoré pre prieskum pôrodníc poslali pôrodnice na Kramároch a na Antolskej, obe uvádzajú, že prítomnosť duly pri pôrode je možná. Prax ukázala, že je vhodné, ak budúca mamička všetky svoje požiadavky – aj prítomnosť duly, vopred prekonzultuje priamo v pôrodnici. Ak má zazmluvneného pôrodníka, tak priamo s ním.“

Môže byť dula s rodičkou počas celého pôrodu?
„Vo väčšine pôrodníc áno, ale stáva sa, že sprevádzajúca osoba sa dostane k rodičke, až keď je preložená do pôrodného boxu, takže dlhé hodiny predtým, keď by tiež potrebovala podporu a blízkosť dôverne známej osoby, je žena aj tak sama. V Bratislave je bežné, že rodičku môže sprevádzať len jedna osoba. Zakaždým však ide o konkrétnu situáciu a môže sa stať, že pri pôrode bude partner aj dula. Mám takúto skúsenosť z pôrodnice v Ružinove.“

Ako môže pomôcť dula ženám, ktoré rodia cisárskym rezom?
Aj na Slovensku sú pôrodnice, v ktorých môže byť sprevádzajúca osoba prítomná na operačnej sále počas sekcie. Keď je už človiečik na svete, nezostáva osamotený, pokiaľ je jeho mamička ešte v starostlivosti lekárov. Partner alebo dula ho môže držať v náručí, prihovárať sa mu a hneď, ako je to možné, kontaktovať dieťatko s matkou.“

Koľko stoja služby duly?
„Je to rôzne. Každá dula pracuje samostatne a za svoju prácu si honorár stanovuje individuálne. Väčšina našej práce však má dobrovoľnícky charakter. Zoznam dúl je na stránke www.duly.sk.

(vju)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kedysi rádio, dnes mozog auta. Poznáte históriu infotainmentu?
 2. Poznáme finalistov Office roka 2020
 3. Vlastný zlatý poklad môže byť dobrou ochranou pred infláciou
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 5. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič
 6. V blízkosti Prezidentského paláca je na predaj 37 apartmánov
 7. Neviete kam tento rok na bezpečnú dovolenku k moru?
 8. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 9. Prešovská spoločnosť MAXECO sa presadila na medzinárodnom trhu
 10. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 1. Goji: bobule šťastia pomáhajú proti depresii
 2. Poznáme finalistov Office roka 2020
 3. Neviete kam tento rok na bezpečnú dovolenku k moru?
 4. Jar je vo vzduchu. Alergie tiež
 5. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 6. SodaStream na Slovensku predstavuje príchute nápojov od PEPSI
 7. V blízkosti Prezidentského paláca je na predaj 37 apartmánov
 8. Bratia Žampovci majú za sebou veľmi úspešnú lyžiarsku sezónu
 9. Biobavlnu nahradila viskóza
 10. Kedysi rádio, dnes mozog auta. Poznáte históriu infotainmentu?
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 53 531
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 25 447
 3. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 21 763
 4. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 18 489
 5. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 15 930
 6. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 13 255
 7. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 10 290
 8. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 10 204
 9. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 9 229
 10. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19 8 625
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu