Mestské časti včera tesne prehrali boj s mestom o kompetenciu územného a stavebného konania. Na schválenie do mestského zastupiteľstva boli pripravené dve alternatívy, jedna dávala obe konania do pôsobnosti mesta, druhá alternatíva mestským častiam. Poslanci v hlasovaní neschválili ani jednu. Alternatíva mestských častí mala o desať hlasov viac, ale nezískala trojpätinovú väčšinu.
Zástancovia mestských častí argumentovali, že úrady na miestnej úrovni budú bližšie k jej obyvateľom. Odporcovia, ktorí súhlasili s centralistickým modelom, tvrdili, že celé mesto treba koordinovať z jednej úrovne.
Diskusia sa nakoniec zviezla do polohy obviňovania boja o moc. Podľa zákona všetky stavebné konania bude podpisovať primátor, prípadne starosta. V prvom prípade by však právomoc pripadla jednej osobe – primátorovi, v druhom prípade by bola prenesená na 17 starostov.
Verejné hlasovanie prinieslo viacero prekvapení, napríklad starosta Ružinova Pavol Kubovič, o ktorom sa hovorí ako o potenciálnom kandidátovi na post primátora, ešte pred dvomi týždňami zastával model mestských častí. Včera sa pri hlasovaní o tejto alternatíve zdržal, tak ako väčšina jeho straníckych kolegov z SDKÚ. „Sme rozladení z hlasovania Pavla Kuboviča,“ povedal za ostatných starostov Richard Frimmel, „na mestskej rade návrh podporil.“
V KDH sa ukázal nejednotný názor, kým starosta Starého Mesta Andrej Ďurkovský (kandidát na budúceho primátora) sa výrazne zasadil za mestské časti, naopak, námestník primátora Pavol Minárik podporil model mesta.
Na to, čo sa bude diať ďalej, majú obe strany rozdielny názor. Frimmel tvrdí, že rozdelenie kompetencie príde na rokovanie zastupiteľstva ešte raz, keďže sa nevybrala ani jedna alternatíva.
Podľa zákona v súvislosti s prechodom kompetencií v územnom a stavebnom konaní musí mesto posledné zmeny v štatúte urobiť do 30. septembra tohto roku. Podľa Minárika bude platiť stav z minulého roka. Vtedy v decembri obe konania dostalo mesto, mestské časti stavebný úrad pre cesty 3. a 4. triedy.
INGRID DROZDÍKOVÁ
Stavebník v Bratislave doteraz bojuje s byrokraciou, pri vybavovaní stavebného povolenia musí požiadať o stanoviská mesta, mestskej časti a samotné povolenie vybavuje na štátnom okresnom úrade. Neoficiálne sa hovorí, že práve pri investičných stavebných aktivitách je značná korupcia na úrovni bratislavskej samosprávy, ale aj štátu. Je verejným tajomstvom, že stavebníci sú často zdrojom financií politických strán. Štát od 1. 1. 2003 preniesol pôsobnosť v oblasti územného a stavebného konania na obec, v Bratislave je to mesto (pojem mestská časť nemá oporu v zákone). Keďže Bratislava je rozdelená na 17 samosprávnych mestských častí, rozdelenie kompetencií medzi ne a mesto musí byť upravené v štatúte mesta. (dro)