Príklady z hlavného mesta ukazujú, že niekedy so zatúlanými psami nepomôžu polícia ani Sloboda zvierat. Sloboda zvierat teraz navrhuje nový zákon o ochrane zvierat. „Zvieratá v niektorých karanténnych zariadeniach hladujú, sú v zúboženom zdravotnom stave a sú utrácané bez dodržania 60-dňovej lehoty," povedala Pavla Dugovičová, predsedníčka Slobody zvierat.
BRATISLAVA. Mestá a obce ignorujú premnožovanie túlavých psov až vznikajú aj tristočlenné svorky, sťažuje sa Sloboda zvierat.
„Hlavnou príčinou premnoženia psov, hlavne v problémových komunitách, je totálny nezáujem, neochota, podceňovanie a neschopnosť zo strany niektorých obcí a miest túto situáciu riešiť," povedala Romana Březinová, hlavná inšpektorka ochrany zvierat.
Sloboda zvierat navrhuje ako riešenie čipovanie, kastráciu a sterilizovanie zvierat, čo je podľa organizácie najhumánnejšia cesta, ako zastaviť ich rozmnožovanie.
Nedostatky samospráv, ale aj Slobody zvierat pri práci so zvieratami v uliciach pritom ukazujú konkrétne príklady.
Napadnutie psom
V nedeľu v bratislavských Vajnoroch napadla sučka nemeckého ovčiaka paniu, ktorá bola na prechádzke s 20-mesačným synom.
„Uhryzla ma, má obojok, ale nie je na ňom známka ani z očkovania proti besnote, ani poplatku za psa," hovorí Zuzana. Privolaná štátna polícia podľa nej nevedela psa odchytiť. Žena mala iba mierne zranenia na ruke.
Starosta Vajnôr Ján Mrva povedal, že o prípade vedia a riešia ho. „Upozornili sme mestskú políciu a majiteľa psa."
Pes, za ktorého jeho majiteľ podľa Mrvu neplatí daň a nemá ani očkovací preukaz, sa podhrabal pod oplotenie a utiekol z areálu súkromnej firmy. Psa zavreli do koterca, dokiaľ neopravia oplotenie.
Zasiahnuť majú do hodiny
Skúsenosť s tým, že nie vždy pomôže aj Sloboda zvierat, má Soňa z bratislavskej časti Devínska Nová Ves.
„Asi o pol desiatej ráno som zobrala k sebe domov psa, ktorý sa už dvanásť hodín túlal po ulici. Zavolala som Slobodu zvierat, kde mi povedali, že poň prídu."
Vypýtali si popis psa a ohlásili sa až o tri hodiny. „Zavolali, že neprídu, majú plno, ale že je určite zbehnutý z vedľajšej ulice a sám sa vráti domov," vraví Soňa.
Po psa nakoniec prišli, ale až po vyše ôsmich hodinách a po viacerých urgenciách. Březinová zo Slobody zvierat pripustila, že to nebol správny postup.
„Máme zmluvu s magistrátom o odchyte, podľa nej sme povinní do jednej hodiny prísť k nahlásenému zvieraťu." Výnimkou majú byť len dopravné zápchy či prípady, keď sú odvolaní k vážnemu prípadu.
Sloboda zvierat tento prípad preverí a tvrdí, že voči konkrétnemu zamestnancovi vyvodí dôsledky. Pohyb výjazdových áut vedia aj spätne sledovať cez GPS.
Ako postupovať
ak človek nájde zviera bez majiteľa v rámci Bratislavy, má volať linku 16 187 alebo 0903 727 015 - pohotovostnú linku Slobody zvierat,
na základe zmluvy uzatvorenej s mestom je Sloboda zvierat povinná do jednej hodiny od nahlásenia prípadu prísť zviera prevziať, alebo odchytiť,
do dvoch hodín je povinná odstrániť uhynuté zviera z verejného priestranstva,
niekedy, ak je výjazdár volaný k zranenému zvieraťu, uprednostní najprv zranené zviera a potom ide pre zdravé.
Pri pohryznutí zvieraťom
ak zviera majiteľa má - je to občiansko-právny spor, ak pohryzený požaduje finančnú náhradu škody,
majiteľ sa musí preukázať očkovacím preukazom, dať zviera vyšetriť a následne s ním absolvovať kontrolné vyšetrenia vždy po siedmich dňoch,
v prípade zvieraťa bez majiteľa - zviera je prevezené do útulku Slobody zvierat, kde všetky potrebné vyšetrenia urobí veterinár,
postihnutého človeka útulok informuje o kontrolách zdravotného stavu. Ak požaduje aj potvrdenie, dostane ho.
Zachránená sučka v útulku Slobody zvierat.
FOTO - TASR
Za týranie stále nie je väzenie
Opozícia sa zmenila na koalíciu, no zmenu zákona Národnou radou nepretlačila.
BRATISLAVA. Najvyšší možný trest za týranie zvierat je dnes jeden rok. Pravica žiadala za predchádzajúcej vlády sprísnenie trestov, no v parlamente jej takáto zmena trestného zákona neprešla.
Jednou z predkladateliek novely bola vtedy aj poslankyňa SDKÚ Tatiana Rosová, ktorá včera, už aj ako starostka bratislavského Starého Mesta, vystúpila so Slobodou zvierat proti týraniu zvierat.
Rosová novelu v parlamente nepresadila ani takmer deväť mesiacov po voľbách, hoci už má pravica väčšinu. Odôvodňuje to tým, že diskutovala aj s odborníkmi a mimovládkami a narazili na nové problémy.
Trest za týranie mal byť podľa novely tri až päť rokov, vypadla by teda možnosť podmienky. Za šírenie cez mobil či internet dokonca až osem rokov.
(miš, juk)