BRATISLAVA. Spoločnosť Dopravoprojekt, a.s. dnes podala v súvislosti s projektom TEN-T sťažnosť voči postupu bratislavskej mestskej časti Staré Mesto pri zabezpečení spracovania a prerokovania Územného plánu zóny Chalupkova.
Agentúru SITA o tom informovala Lenka Lendacká zo spoločnosti AMI Communications Slovakia, spol. s r.o. Plán je podľa Dopravoprojektu spracovaný v rozpore so záväznými časťami Územného plánu hlavného mesta Slovenska. Spracovateľ návrhu Územného plánu zóny tak konal podľa Dopravoprojektu v rozpore s jeho zadaním a ignoroval aj povinnosť dodržať stanovené rezervy územia pre prepojenie železničných koridorov v prospech projektu TEN-T. Agentúra SITA oslovila aj mestskú časť.
Podľa Mariána Šipoša z Dopravoprojektu mestská časť nezabezpečila prerokovanie návrhu Územného plánu zóny, ktorého súčasťou je aj projekt TEN-T, v súlade so Stavebným zákonom. Návrh Územného plánu zóny Chalupkova prerokovaný verejnosťou aj dotknutými orgánmi je podľa Šipoša v rozpore so záväznými časťami územného plánu hlavného mesta.
Podľa Šipoša je potrebné uviesť Územný plán zóny do súladu s Územným plánom a následne zabezpečiť jeho nové prerokovanie. Projekt TEN-T má podľa neho charakter vyššieho verejného záujmu a preto je dôležité venovať mu zvýšenú pozornosť.
Projekt TEN-T je podľa Šipoša projekčne pripravený a po úspešnom výbere zhotoviteľa môže jeho realizácia začať začiatkom budúceho roka. TEN-T bol navrhnutý tak, aby sa komplexne zapojil do už existujúceho dopravného systému v hlavnom meste. Budúcnosť mestskej dopravy je podľa Šipoša v podzemí, čo dokazujú príklady z Európskej únie.
"Projekt je naplánovaný ako integrovaný dopravný systém, plne v súlade s medzinárodným trendom, ktorý spĺňa požiadavky environmentálne udržateľnej dopravy. Takéto riešenie podporujú renomovaní odborníci u nás aj v zahraničí," uviedol Šipoš.
Železničný koridor TEN-T 17 vedie z Paríža cez územie Francúzska, Nemecka, Rakúska až na Slovensko do Bratislavy. Je súčasťou 30-tich medzinárodných európskych dopravných koridorov. Investorom projektu prepojenia železničných koridorov TEN-T v Bratislave sú Železnice Slovenskej republiky. Predpokladá sa jeho výrazné spolufinancovanie zo zdrojov Európskej únie.
Celú projektovú a inžiniersku prípravu projektu zabezpečuje spoločnosť DI Koridor, ktorú na základe podmienok verejnej súťaže založili a jej akcionármi sú spoločnosti Dopravoprojekt a Iinfraprojekt z Bratislavy.
O peniaze určené na projekt TEN-T 17 sa uchádza mesto. Za ne by chcelo postaviť koľajovú trať z Janíkovho dvora v Petržalke na Šafárikovo námestie.