SVÄTÝ JUR. Desať historických objektov z malokarpatského regiónu, ktoré prešli v predchádzajúcom roku obnovou, sa uchádza o hlasy v súťaži Ocenenie za príkladnú obnovu 2011. Svätojurská nezisková organizácia Academia Istropolitana Nova (AINova) vyhlásila v tomto roku druhý ročník.
Okrem rodinných domov bol do súťaže nominovaný aj hotel, kaplnka či námestie. Deväť z nich sa nachádza v okrese Pezinok, jeden možno nájsť v Smoleniciach (okres Trnava).
„Obnova mnohých objektov v malokarpatskom regióne, ktoré boli nominované do súťaže, súvisí s postupným rozvojom vinohradníctva a vinárstva – tradície charakteristickej pre tento kraj," hovorí Michal Škrovina, projektový manažér súťaže.
Odhaľovanie muriva Trendy neurčujú len novú architektúru. Prejavujú sa aj pri obnove historických objektov.
„Jedným z najbadateľnejších trendov pri obnove historických domov v malokarpatskom regióne je odhaľovanie murív, ktoré boli tradične vždy chránené vrstvou omietky," prezrádza Škrovina.
Tehlová klenba alebo kamenné murivo je podľa jeho slov pre mnohých pôsobivým dokladom starobylosti konštrukcie, preto sa pôvodne omietané murivá často zámerne odhaľujú. Ďalším trendom, ktorý uvádza, je používanie starých tehál.
„V mnohých prípadoch majú pekné značky od výrobcu na dotvorenie interiéru či už v podobe dlažby alebo obkladu stien."
„Životopis" pamiatky Medzi majiteľmi historických domov sa nájdu aj takí, ktorí sa pri obnove snažia zachovať ich pôvodnú podobu. Títo majitelia sú si podľa Škrovinu vedomí ich osobitnosti a kvalít.
„História starého objektu je niečo jedinečné, čo nový dom nemá, a preto predstavuje pre jeho majiteľa určitú pridanú hodnotu."
Ako Škrovina hovorí, mnohí majitelia pátrajú v archívoch a rodinných albumoch po starých fotografiách a kresbách, ktoré zachytávajú ich dom v dávnejších dobách.
Mlyn v Doľanoch (okres Pezinok). Víťaz Ceny odbornej poroty v roku 2010. FOTO: ARCHÍV AINOVA „Ak je objekt zapísaný na zozname pamiatok, tak sa výskumu jeho histórie a vývoja venujú odborníci, ktorí pre majiteľa spracujú obsiahlu správu – „životopis" pamiatky."
Najvernejšiu kópiu pôvodnej podoby historického domu nie je možné vo väčšine prípadov dosiahnuť. „Domy vždy slúžili pre potreby ich obyvateľov a spoločne s nimi sa aj vyvíjali.
Máloktorý historický objekt je možné zakonzervovať do podoby múzea. Väčšinu historického stavebného fondu musí jeho majiteľ prispôsobiť súčasným nárokom na kvalitu bývania a prevádzku služieb."
Pohľad laika a odborníka Prihlásené budovy môžu byť ocenené v dvoch kategóriách: Ocenenie verejnosti a Ocenenie odbornej poroty. V oboch kategóriách môže vyhrať iný objekt, čo je odrazom odlišného pohľadu laickej verejnosti a odborníkov.
„Široká verejnosť vníma najmä zmenu, ktorou objekt prejde počas obnovy, kedy sa z ošarpaného a zanedbaného objektu stane obnovený a krásny dom. Odborníci sa viac zameriavajú na použité materiály a úroveň zrealizovaných detailov," poukazuje Škrovina.
Laikom sa podľa jeho slov zvyčajne viac páči obnovená pamiatka, ktorá vyzerá „ako nová". Odborníci naopak uprednostňujú zachovanie stôp po „zube" času – patinu, ktorá reprezentuje vek a autentickosť historického objektu.