SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Parkovanie je denná i nočná mora

Cez deň je problém parkovať v centre, po pracovnom čase na sídliskách. Vodiči bojujú o každé miesto. Nové vedenia mestských častí sa pokúšajú zmeniť pravidlá parkovania.

Rezidenčné parkovanie v centre mesta sa plánue samospráva Starého Mesta modifikovať tak, aby na miestach rezidentov mohli stáť aj iní. Čaká na zmenu zákona.Rezidenčné parkovanie v centre mesta sa plánue samospráva Starého Mesta modifikovať tak, aby na miestach rezidentov mohli stáť aj iní. Čaká na zmenu zákona. (Zdroj: ARCHÍV SME)

Cez deň je problém parkovať v centre, po pracovnom čase na sídliskách. Vodiči bojujú o každé miesto. Nové vedenia mestských častí sa pokúšajú zmeniť pravidlá parkovania.

BRATISLAVA. Byť vodičom v Bratislave znamená prakticky permanentne bojovať o miesto na parkovanie.

Kto si zaplatí vyhradené stojisko, má istotu, že aspoň večer zaparkuje doma, ostatným zostáva krúžiť po okolí, míňať benzín, zamorovať ovzdušie a striehnuť, kedy sa niečo uvoľní.

V meste je evidovaných vyše 214-tisíc osobných áut. Spolu s ostatnými ich je 297-tisíc. Mnohé z nich nemajú kde parkovať.

Najkritickejšia situácia s parkovaním je počas dňa v centre mesta a večer na sídliskách – v Petržalke, na Dlhých dieloch, ale aj v Dúbravke, kde chýba viac ako tisíc parkovacích miest.

Extrém

Pravidlá rezidenčného parkovania v Starom Meste sú nastavené tak, že v centre je počas dňa množstvo voľných miest, nerezidenti však na nich nemôžu ani len zastaviť.

Nové vedenie mestskej časti plánuje súčasnú parkovaciu politiku prehodnotiť. Či sa to zmení, nezáleží len od samosprávy.

„Hlavnou zmenou by mala byť možnosť využívať počas pracovných hodín rezidenčné miesta Staromešťanov pre všetkých obyvateľov a návštevníkov Starého Mesta za poplatok," informoval hovorca mestskej časti Tomáš Halán.

Na to však bude treba zmeniť zákon o pozemných komunikáciách. Starostka Starého Mesta Táňa Rosová už o tejto veci rokovala s ministerstvom dopravy.

„Ministerstvo je tejto zmene naklonené. Ak zákon schváli parlament, mestská časť by mohla vyberať poplatky za využívanie rezidenčných miest inými vodičmi," doplnil Halán. Hovoriť o výške budúceho poplatku je zatiaľ podľa neho predčasné.

Hľadajú modely

Parkoviská v Petržalke sú prehustené. „Večer na parkovisko ani nevchádzam, parkujem na ulici," hovorí obyvateľ Budatínskej ulice. „Pritom priamo pod oknom mi stojí zhorený vrak, pravidelne mimobratislavské autá a na chodníku každú noc dve dodávky," dodáva rezignovane.

Budúcnosť parkovania momentálne rieši komisia poslancov a externých odborníkov.

„Prvé výstupy by mohli byť známe v polovici tohto roka," informovala hovorkyňa mestskej časti Mária Grebeňová-Laczová.

Jednotné riešenie pre celé územie Petržalky podľa starostu Vladimíra Bajana neexistuje.

Projekt, ktorý vzíde z navrhnutých alternatív komisie, má zamedziť prenášanie problémov firemného autoparkingu na Petržalčanov.

„Firmy nemôžu prenášať zodpovednosť za parkovanie na mestskú časť. Nebudeme akceptovať to, že každý zamestnanec si zaparkuje firemné auto na úkor áut obyvateľov Petržalky," konštatoval Bajan.


Jedným z opatrení, ktoré využíva na zvýšenie počtu parkovacích miest Dúbravka, je zjednosmernenie jednotlivých ulíc a ich tzv. zokruhovanie. Mestská časť by podľa odhadov potrebovala ďalších 1500 parkovacích miest.

„Dlhodobým zámerom Dúbravky je vybudovať model tzv. malého Auparku – obchodno-kultúrno-spoločenské〜ho strediska aj s krytým parkovaním," informoval hovorca mestskej časti Michal Kriško. „Získali by sme tak 300 parkovacích miest."

Ako si vybaviť vyhradené parkovacie státie

Vyhradené státie sa vybavuje na miestnom úrade.

Okrem písomnej agendy a ďalšej položky na daňovom doklade sú s tým spojené ďalšie náklady v podobe zabezpečenia vodorovného a zvislého dopravného značenia.


Niektoré miestne úrady poskytnú žiadateľovi o vyhradené státie aj zoznam firiem, ktoré dopravné značenie robia, iné zas len časový limit, dokedy si značenie musí žiadateľ vybaviť.

Obyvatelia Petržalky sú od vybavovania značenia odbremenení, urobí to za nich miestny úrad.

Petržalka 626,34 eura /rok
Za vyhradené parkovanie sa platí ročne 626,34 eura. Sumu možno uhradiť aj vo štvrťročných splátkach. Pre vyhradené parkovania mestská časť určila 10 percent miest. Dnes je obsadených 438 stojísk. Plne obsadené sú Dvory a čiastočne Lúky. Mestská časť vyhradené stojiská na jednotlivých parkoviskách zoskupuje. Dopravné značenie zabezpečí obec a vyhradené parkovisko zriadi do 30 dní od splnenia podmienok žiadateľom.


Ružinov 266 eur / rok
Ružinovčanov stojí vyhradené parkovacie miesto 266,19 eura ročne. Môžu si vybrať konkrétne miesto v rámci parkoviska, a k žiadosti musia priložiť aj nákres parkoviska a vyznačiť miesto, ktoré chcú. Značenie si musia vybaviť sami. Na jednu zvislú značku vyhradeného parkovania možno osadiť doplnkové
s evidenčnými číslami vozidiel. Ďalší traja musia zaplatiť podiel nákladov za osadenie značky prvému.
Na jednej ulici môže byť vyhradená maximálne polovica parkovacích miest. Zo 14 500 miest na parkovanie je dnes vyhradených okolo 1400.

Dúbravka 160 eur / rok
V Dúbravke je približne 4000 parkovacích miest, z nich je prenajatých do 1500 miest. Za vyhradené parkovanie platí fyzická osoba 160 eur ročne. Vybavenie nového parkovacieho miesta trvá do dvoch mesiacov. Dopravné značenie si musí zariadiť záujemca vo vlastnej réžii.


Nové Mesto 612 eur /rok
V Novom Meste je daň za celodenné vyhradené státie 1124,20 eura na rok pre právnické osoby. Fyzická osoba platí polovicu, teda 612 eur. Výrazné úľavy na dani má ten, kto svoje vyhradené miesto umožní používať iným, a čas vyznačí na značke. Značenie si musí osadiť a vyznačiť vo vlastnej réžii
a to o 30 dní od rozhodnutia. Vlani tu vyhradili 196 miest.


Staré Mesto 1325 eur / rok
Dva a pol tisíca parkovacích miest má v Starom Meste v prenájme Bratislavská parkovacia spoločnosť. Mestský úrad má v troch zónach, ktorých zoznam je na stránke www. staremesto.sk, rovnaký počet miest. Približne 70 percent z nich je určených pre Staromešťanov, ktorí musia mať vybavenú parkovaciu kartu.
Mimo zón je vyhradených 50 miest. Na miestnom úrade poskytnú žiadateľom zoznam firiem, ktoré im môžu osadiť značenie. Vyhradené parkovanie stojí Staromešťanov 1325 eur ročne, právnické osoby 911 eur.

(vju)
Papuča či odťahovka

Okolo 170 áut týždenne nechá odtiahnuť mestská polícia z bratislavských ulíc. Vodiči si ich nájdu v Petržalke na Macharovej ulici alebo v Ružinove na Bazovej.

Kam a či zle parkujúce vozidlo odtiahla mestská polícia, zistíte na čísle 159 alebo na internetovej stránke mestskej polície www.msp.bratislava.sk.


Odtiahli vás
S odtiahnutím môžete rátať, ak auto prekáža v premávke, vtedy je jedno, či stojí na ceste, alebo na chodníku. Hrozí to tiež, ak zaparkujete na mieste vyhradenom pre iného.


Auto môže dať polícia odtiahnuť aj vtedy, keď nemá evidenčné číslo. V takomto prípade ani nemusí byť prekážkou v premávke.

„Odtiahnuté vozidlo vydá príslušník mestskej polície po poučení preberajúceho o spáchaní priestupku a prejednaní priestupku podľa zákona.

Policajt preverí vlastnícky vzťah k autu a preberajúci podpíše protokol o vydaní vozidla," vysvetlil hovorca mestskej polície Peter Pleva.

Odtiahnutie stojí 93 eur bez ohľadu na to, odkiaľ vás odtiahnu. Ak vozidlo necháte v areáli odťahovky nocovať, platíte ďalších desať eur za každý začatý deň. K tomu si treba prirátať pokutu do výšky 60 eur.

Dva týždne na zaplatenie

Papuču na auto nasadí mestská polícia vtedy, keď nájde vaše vozidlo stojace tam, kde je to zakázané a nezastihne vás pri ňom.

Každý týždeň tak nájde auto zablokované v priemere 600 vodičov.

„V takom prípade treba zavolať na číslo na blokovacom zariadení, toto číslo je aj na lístočku, ktorý si nájde vodič za stieračom.

Ak vodiča zastihnú, môže pokutu zaplatiť na mieste – v hotovosti alebo kartou.

„Na zaplatenie pokuty má vodič štrnásť dní. Potom ju začne vymáhať exekútor," upozornil hovorca mestskej polície.

(vju)
Parkovanie sa platí aj cez SMS

Ceny parkovacích kariet a parkovania cez mobil sú rovnaké, navyše je len cena za SMS.

Alternatívou k parkovacím kartám je elektronické parkovanie. Jeho výhodou je, že po uplynutí predplateného parkovacieho času ho možno predĺžiť bez toho, aby sa vodič musel vrátiť k vozidlu.


Mobil parking funguje dvoma spôsobmi – s registráciou a jednorazovo bez registrácie.

Registrovaný systém

Registrovať sa dá na stránke m­parking.sk. Vytvoríte si kredit, vyberiete mesto a uvediete evidenčné číslo vozidla. Podľa potreby potom zasielate SMS na číslo 0902 02 02 02.

Obsahom správy je počet hodín alebo minút, počas ktorých plánujete parkovať. Pre Bratislavu sú nastavené čísla 1 – 8 hodín, prípustné sú aj minúty 60 až 480.

Cena parkovného je 70 centov na hodinu v zóne. Parkovanie platí až po prijatí potvrdzujúcej sms.

Parkovať môžete aj iným autom alebo zaplatiť parkovanie inému. Vtedy musí sms obsahovať aj evidenčné číslo vozidla.

Kto má registrovaný mobil parking, môže ho využívať aj vo Viedni. Stačí si zaplatiť kredit vo viedenskom systéme.

M­parking s registráciou totiž funguje na princípe elektronickej peňaženky.

Jednorazové parkovanie

Pre jednorazové neregistrované parkovanie sa SMS posiela na číslo 2200.M
Parkujete 90 min. za 1 euro alebo celý deň teda 8 hodín za 5 eur.

Do SMS napíšete skratku mesta, číslo zóny a evidenčné číslo auta v tvare BA medzera A4 medzera BA123XY

Jednorazový systém nášho m­parkingu sa na rozdiel od registrovaného vo Viedni zatiaľ využiť nedá, pretože nie je možné vykonávať mikroplatby pomocou SMS v roamingu.

(vju)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 2. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 5. Hygge ako životný štýl
 6. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 7. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 8. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 41 944
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 39 711
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 13 324
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 566
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 016
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 992
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 370
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 199
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 065
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 944
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu