BRATISLAVA. Bratislava v Artfore bola tri roky podujatím, ktoré sa obracalo späť, spomínalo a opisovalo stav mesta a ľudí v ňom.
Akcia trvala niekoľko týždňov a bola viazaná na konkrétne knihy s bratislavskou tematikou. Tohtoročné podujatie bude iné. Po všetkých stránkach.
„Tentoraz sa chceme pozrieť pred seba, zamyslieť sa, čo z toho, čo tu máme teraz, je dôležité a čo z toho si budeme pamätať aj po rokoch," hovorí Lina Krišková z Artfora. Stretnutia sú naplánované na sedem večerov.
Podujatie s podtitulom Budúcnosť nostalgie v meste sa začne vo štvrtok 10. marca. Diskusie štartujú o 19.00 a vstup na podujatie je voľný.
Neotrepané témy
Dramaturgia siahla po projektoch a ľuďoch, ktorí nie sú verejne veľmi známi a témy, o ktorých sa bude hovoriť, majú široký záber. Menovatele však majú spoločné – kultúru a Bratislavu.
Bude sa hovoriť napríklad o tom, ako mladí ľudia ovplyvňujú kultúrne dianie.
O živote v meste porozprávajú aj cudzinci, o trhu so súčasným umením zástupcovia galérií, etnológovia budú rozprávať o pôvode bratislavských stereotypov – od prezývky obyvateľov paštikári po nápad nazvať Bratislavu Krásavica na Dunaji.
Režisér a spisovateľka v posledný večer podujatia predstavia druhú stranu Bratislavy – Petržalku v literatúre a filme.
„Snažili sme sa nájsť témy, ktoré by boli nové, neotrepané," hovorí Krišková.
„Názov Budúcnosť nostalgie v meste má vyjadrovať chuť objavovať nové a kvalitné veci, na ktoré budeme môcť neskôr spomínať, ktoré budú toho hodné. Ale vytvoriť ich musíme teraz."
Debaty a fotky
Špeciálny program bude v pondelok 14. marca. Artforum sa tento deň pridá k protestu proti fašizmu Dosť bolo ticha!
Bratislavu v Artfore bude po prvýkrát sprevádzať fotovýstava.
Fotografie o Bratislave môžu ľudia posielať na adresu foto@artforum.sk do šiesteho marca.
„Zatiaľ máme takmer tristo fotiek od päťdesiatich autorov. Zdá sa, že je to niečo, čo tu chýbalo," dodáva.
Fotografie budú vystavené počas celej akcie priamo v kníhkupectve na Kozej 20.
Program Bratislava v Artfore
- 10. 3. Ako mladí ľudia ovplyvňujú kultúru v meste. (V. Dianišková (projekt Záhrada), Ľ. Drangová (Mladý pes), A. M. Higginsová (OZ OZ), B. Lilov (OZ Literis)
- 11. 3. Prečo sa cudzinci rozhodnú žiť v Bratislave. ( I. van Oijen, B. Pascoe, Ž. Delevová, S.Choudhury, J. Livingstone)
- 14. 3 . Dosť bolo ticha! (V. Krivý – sociológ, A. Findor – politológ, D. Jaura – teológ, M. Szekely – diplomat)
- 15. 3. Trh so súčasným umením. (G. Kisová – galéria Krokus, M. Kopták – Fru Fru Gallery, F. Vančo – Photoport Gallery, J. Čarný – SPACE)
- 16. 3. Nové mapy mesta. Aké miesta si ako kultové zapamätáme z dnešnej Bratislavy? (Z. Duchová – BA! Od ufa k ufu, P. Morháčová – M_P_ BA! – mpba.sk)
- 17. 3. Bratislavské stereotypy. (etnológovia P. Salner a D. Luther)
- 18. 3. Druhá strana Bratislavy. ( J. Beňová – spisovateľka, J. Kroner – režisér)
(vju)