Pravica chce v dozorných radách väčšinu. Obsadiť plánuje aj posty všetkých námestníkov.Dopravný podnik:
BRATISLAVA. Rozpor medzi pravicou, ktorá má v zastupiteľstve mesta väčšinu a ľavicovým primátorom Milanom Ftáčnikom (nezávislý s podporou Smeru) sa vyostruje.
Pravicoví poslanci využívajú svoju prevahu, a to, čo navrhnú, si aj schvália. Narazili však na odpor primátora, ktorý môže aj prijaté uznesenie stopnúť.
Dnes mestskí poslanci napríklad rozhodli o členoch v dozorných radách kľúčových mestských podnikov. Ide o dopravný podnik, Bratislavskú vodárenskú, Metro a OLO.
Ftáčnik môže pozastaviť
Hoci si pravica svoj predložený návrh odhlasovala, Ftáčnik povedal, že prijaté uznesenie asi pozastaví. „Je to nevýhodné pre mesto," argumentoval.
Rokovací poriadok zastupiteľstva takéto konanie primátora umožňuje. No ak aj primátor uznesenie pozastaví, poslanci ho môžu trojpätinovou väčšinou potvrdiť.
Pravicové strany SDKÚ, SaS, KDH, Most–Híd a OKS túto väčšinu majú, v komunálnych voľbách získali 30 zo 45 poslaneckých kresiel.
Pravica chce väčšinu
Pravica navrhla do dozorných rád podnikov 22 poslancov, z toho sú dvaja nezávislí a dvaja zo Smeru.
Ftáčnik je nespokojný s návrhom koalície a presadzuje, aby boli v dozorných radách aj ľudia, ktorých vyberie sám.
„Chcem to preto, aby som mal kontrolu," vraví Ftáčnik. „Na tom sme sa však nevedeli s poslancami dohodnúť a teraz sami predložili tento materiál. Ide tu mocenské ovládnutie podnikov, je to politický diktát."
Róbert Kaliňák (Smer) hovorí, že návrh koalície, ukazuje, prečo poslanci do zastupiteľstva prišli. „Je to prezentácia mimoriadnej arogancie. Koalícia sa chce zmocniť sa podnikov a pokračovať v lúpení, ktoré tu doteraz bolo."
„Neviem, ako sa tam dá kradnúť," reagoval Marián Greksa (SaS). „No nechám sa poučiť od pána Kaliňáka."
Opozícia poukazovala najmä na dozornú radu v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, kde by podľa schváleného návrhu nemal byť nikto z opozície. .„Kontrolu v najškandalóznejšom podniku si nechávate vo svojich rukách," vraví Kaliňák, ktorý tak reagoval na medializované tunelovanie vodární.
Ivo Nesrovnal predseda poslaneckého klubu SDKÚ a Most-Híd vraví, že pri spracovávaní návrhu akceptovali vždy aj návrh Smeru. „Okrem vodárenskej, lebo ten návrh bol neprijateľný." Smer chcel, aby v dozornej rade vodárenskej sedel bývalý ružinovský starosta Slavomír Drozd. Koalícia argumentovala netransparentným hospodárením Ružinova.
Samovláda
Pravica sa s Ftáčnikom sporí aj o námestníkov. Nesrovnal vraví, že Bratislava je jediným mesto na Slovensku, ktoré nemá kompletné vedenie mesta.
Koalícia navrhla na námestníkov troch pravicových poslancov – Petra Lenča (KDH), Petru Nagyovú-Džerenkovú (Most – Híd) a Vladislava Hečka (SaS). Zastupiteľstvo tento návrh odhlasovalo. O definitívnom návrhu sa má však rokovať na najbližšom zasadnutí 31. marca.
Ftáčnik chce, aby dvaja námestníci boli z pravice a jeden post zastával nezávislý poslanec alebo poslanec opozície. Či by to mal byť niekto zo Smeru, je nejasné. Kaliňák povedal, že on ani spolustranník Dušan Čaplovič to nebudú.
Odmeny predstavenstvo a dozorné rady
Bratislavská vodárenská spoločnosť: 664 až 797 eur;
Dopravný podnik: 331 až 1494 eur;
OLO: 300 až 1 200 eur;
Metro: 100 až 448 eur;
Mestský parkovací systém: 199 až 830 eur.
Nominácie politických strán do dozorných rád mestských podnikov
Izabela Jégh (Most-Híd)
Anna Dyttertová (KDH)
Katarína Augustinič (SaS, OKS)
Martin Borguľa (Smer)
Jozef Uhler (SDKÚ)
Predseda dozornej rady:
Zuzana Dzivjaková (OKS)
Metro:
Petra Džerengová-Nagyová (Most-Híd)
Anna Dyttertová (KDH)
Vlastislav Hečko (SaS)
Anna Reinerová (SDKÚ)
Peter Hanulík (Smer)
Predseda dozornej rady
Libor Gašpierik (SDK)
OLO:
Ivan Švejna (Most-Híd)
Marin Greksa (SaS)
Ján Budaj (nezávislý)
Predseda dozornej rady
Milan Černý – SDKÚ
Podpredseda dozornej rady
Jarmila Tvrdá (KDH)
Bratislavská vodárenská spoločnosť:
Sven Šovčík (SDK)
Tomáš Ágošton (Most-Híd)
Gabriela Ferenčáková (nezávislý)
Michal Muranský (SaS)
Milan Šindler (KDH)