V tomto duchu dnes odovzdali na Ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR petičné hárky s vyše 7200 podpismi, ktorú prevzal štátny tajomník rezortu Árpád Érsek.
Na takmer 750 hárkoch sú podpísaní ľudia z celého Slovenska, najviac z Bratislavy a Košíc, ale aj Trenčína, Bánoviec nad Bebravou, Detvy a ďalších miest v SR, ktorí svoje hlasy spolu s konkrétnymi skúsenosťami z čiernych stavieb posielali aj poštou.
"Podpisy sme zbierali už dlhšiu dobu. Naša petícia s konkrétnymi návrhmi by mala prispieť k príprave novely stavebného zákona," uviedol iniciátor petičnej akcie proti čiernym stavbám Oliver Kríž.
Štátny tajomník Érsek podnety v petícii privítal. "Poslúžia nám pri tvorbe nového stavebného zákona, ktorý by sme chceli predložiť do parlamentu v budúcom roku".
Autori petície žiadajú sprísnenie pokút a nové druhy sankcií za porušenie stavebného zákona, ako napríklad zákaz činnosti, či zabavenie strojov. Stavebný úrad by mal mať možnosť kontrolovať stavbu už v priebehu výstavby a v prípade porušenia stavebného povolenia ju zastaviť alebo odpojiť od inžinierskych sietí. Rozšíriť by sa mali aj možnosti pre odstránenie nelegálnych stavieb a naopak, sprísniť dodatočné legalizovanie čiernych stavieb.
Stavebné kontrolné orgány by mali mať účinnejšie legislatívne nástroje na boj proti stavebnej kriminalite. Podľa Kríža by mohol stavebný úrad udeľovať pokutu do výšky desiatich percent z hodnoty stavby. "Okrem toho by sa mali zaviesť nové druhy sankcií, ako je prepadnutie veci, či zákaz činnosti. Zároveň by sa mala uzákoniť trestná zodpovednosť za stavby v centrách miest bez stavebného povolenia, ako aj za odstraňovanie historicky cenných budov bez búracieho povolenia. Kompetencie stavebných úradov je potrebné posilniť aj o možnosť vydať rozhodnutie o odpojení stavieb od elektriny, vody a plynu, tiež o rozšírenie možností na nariadenie odstránenia stavby. V neposlednom rade by sa mali rozšíriť kompetencie mestskej polície, ako aj Policajného zboru," dodal Kríž.
Petičná iniciatíva sa vo svojich požiadavkách opiera o fungovanie stavebnej polície v okolitých krajinách. Napríklad, stavebná polícia v Rakúsku môže udeliť pokutu do 36.000 eur a zhabať stavebný materiál i zariadenia.
Staviteľ čiernej stavby môže dostať trest odňatia slobody na šesť týždňov. Vo Švajčiarsku môžu orgány stavebnej polície zadržať priamo na mieste osobu, ktorá stavia bez povolenia a môže byť odsúdená na tri roky.
V niektorých kantónoch nie je okrem toho výška pokuty limitovaná. Stavebná polícia v Nemecku zasa môže za porušenie stavebného poriadku udeliť pokutu 500.000 eur. Stavebná polícia v Chorvátsku môže odpájať čierne stavby od zdrojov energií.