MODRA. Fenomén, ktorý sa zrodil v strednej Európe viac ako storočie dozadu, od januára naberá druhý dych aj v Modre. A to nielen na facebooku a webe.
Stoja za tým traja kamaráti: Roman Zelenay, Maroš Mačuha, Martin Motáček sa rozhodli značnú časť svojho umu a energie investovať do založenia združenia, ktorému bude „ležať na srdci“ kultúra, tradície, história, životné prostredie i cestovný ruch pravého vinohradníckeho mestečka.
Názov i filozofiu (v mierne inovovanej podobe) združeniu prepožičal jeho slávny predchodca – Modranský turistický a okrášľovací spolok, ktorý inicioval napríklad vznik rekreačnej oblasti Harmónia.
Tradíciu prerušili komunisti „Spolky boli v našom zemepisnom teritóriu silnou témou od konca 19. storočia, čo sa samozrejme nevyhlo ani Modre. Ako sa menila spoločnosť z feudálnej na buržoáznu, identita občana rástla a snažil sa realizovať – v národoveckom, divadelnom, či abstinenčnom spolku,“ približuje nám Roman tradíciu, na ktorú sa snažia nadväzovať aj Modranským okrášľovacím spolkom.
V Rakúsku či Nemecku tradícia pretrvala dodnes, v krajinách bývalého východného bloku ju prerušili komunisti. „Zrejme to vnímali ako buržoáznu záležitosť, keďže zakladateľmi spolkov bola zväčša miestna elita – poslanci, učitelia, či právnici, teda neraz nepriatelia režimu,“ komentuje Roman.
Česko zachvátila renesancia okrášľovacích spolkov už dávnejšie, na Slovensku sa znovu objavili len pár rokov dozadu. „Najstarší a veľmi životaschopný funguje v Bratislave, jeho členovia sa v súčasnosti snažia o osadenie sochy Márie Terézie. Informácie máme aj o Košickom a Tatranskom okrášľovacom spolku,“ referuje Roman.
Manuál okrášľovania Obnova zelene, drobnej architektúry, osádzanie fontán, sôch, lavičiek, či pamätných tabúľ – členovia MOS-u nosia v hlave mnoho nápadov, ako zveľadiť modranský verejný priestor. Viaceré už aj nadobudli konkrétne obrysy, ako napríklad projekt zdokumentovania historických domov na námestí či okrášľovanie mesta pri príležitosti Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji.
Spolku však nejde len o jednorazové akcie či nárazové projekty. „Máme záujem o systematickú a dlhodobú obnovu a záleží nám na koncepčnosti každého zásahu,“ zdôrazňuje Roman.
Napomôcť pri tom by mal manuál okrášľovania, ktorý plánuje spolok vydať najneskôr začiatkom budúceho roka. „Jeho rešpektovanie by malo modranským uliciam, vrátane mobiliáru, prinavrátiť jednotný výraz,“ komentuje Roman.
Kľúčová je spolupráca Hoci zakladajúca trojica združenia má dobré predpoklady na úspešné doťahovanie svojich zámerov – Roman sa pohybuje v oblasti cestovného ruchu, Maroš je historik a Martin, someliér, sa venuje sa reklame – neplánujú sa do nich púšťať na vlastnú päsť. Za kľúčovú považujú spoluprácu – s prizvanými odborníkmi, tretím sektorom, ale aj mestom a župou: Koniec – koncov, zväčša budú mať do činenia práve s ich majetkom.
„Mestský úrad momentálne nemá dosť peňazí, a tým pádom ani také veľké personálne kapacity zamestnancov, ktorí by mali čas prichádzať s nápadmi a dynamicky združovať potrebných odborníkov – a práve týchto pracovníkov by sme chceli suplovať my,“ vysvetľuje Roman.
Samosprávy sú ich zámerom predbežne naklonené, v najbližšom období ich čakajú spoločné debaty.
Valné zhromaždenie v krčme Modranský okrášľovací spolok bol založený ako občianske združenie a hoci zatiaľ funguje výlučne na dobrovoľníckej báze, k systematickej práci jeho zakladajúcu trojku zaväzujú funkcie, ktoré si medzi sebou rozdelili: Výkonný riaditeľ Roman, ktorého „stráži“ správna rada, zdôrazňuje, že nechcú skončiť len ako „susedské združenie“, ktoré raz za tri mesiace zorganizuje nejakú akciu.
„Do budúcnosti by sme radi prešli na model čiastočne platených funkcií, lebo skúsenosť hovorí, že na takej báze fungujú spolky dlhšie.“
Financie plánujú získavať z rovnakých zdrojov ako iné združenia: granty, dotácie, dve percentá... „Sme v kontakte aj so spolkami z Rakúska či Nemecka a radi sa inšpirujeme ich modelmi fungovania.“
A hoci chcú svojím snahám dodať čo najprofesionálnejší ráz, rovnako dôležité je pre nich uchovať si dobrovoľnícke nadšenie a určitú mieru recesie.
„Aspoň z akéhosi nonšalantného hľadiska plánujeme zorganizovať valné zhromaždenie v krčme. Je to dôležitý priestor, kde aj v minulosti pri víne často vznikali tie najinšpiratívnejšie nápady: Neraz aj samotná zakladajúca listina,“ smeje sa Roman.
Záber z akcie kladenia vencov k pomníku Ľudovíta Štúra.
FOTO - ROMAN ZATLUKAL 1. Neoficiálna akcia Svoju lásku k histórii nezaprel Modranský okrášľovací spolok ani pri prvej neoficiálnej akcii – spoluorganizovanie kladenia vencov pri príležitosti 155. výročia úmrtia Ľudovíta Štúra.
„Nechali sme si na túto príležitosť ušiť takzvané štúrovské odevy – uhorské mentlíky, ušité na mieru podľa obrazu Jána Francisciho, a v nich sme ako osobná garda sprevádzali primátorku a župana. K tomu sme zorganizovali ešte dvoch jazdcov na koni, vystrojených ako husárov 8. regimentu z uhorských čias.“
V „štúrovskom odeve“, ktorý pred vyše storočím nosili vzdelanci a šľachta, prípadne mešťania, sa cítili veľmi pohodlne. Naposledy ich prevetrali na Uhorskom plese v Bratislave.
„Viacerí známi sa tým inšpirovali a chcú si nechať ušiť dobový kostým. Bude fajn, ak v tom ľudia budú chodiť na spoločenské akcie. Vo svete je to veľký trend, taký Versace čerpá z dobovej módy Francúzska či Španielska, tak my by sme mohli trochu spropagovať uhorskú históriu.“
(iba)
Výber z plánovaných akcií
Modranská kapustnica 2011 (5.marca): MOS bude jedno z 12 družstiev. Plánuje zriadiť požičovňu keramických misiek – alternatívu k menej gustióznemu plastovému riadu. „Misky sa budú požičiavať za poplatok. Kto ju nevráti, ten si ju vlastne odkúpi,“ komentuje Roman.
Okrášľovanie mesta pri príležitosti MS v ľadovom hokeji (apríl)
Akčný projekt zameraný na aktivity ako zametanie, zbieranie odpadkov, ošetrovanie stromov strihanie kríkov, vysádzanie a popularizovanie krajšieho mesta medzi občanmi
Konferencia s medzinárodnou účasťou „Okrášľovanie a okrášľovacie spolky ako fenomén aj pre 21. storočie: Projekt zameraný na popularizáciu aktivít okrášľovacích spolkov a zapojenie občanov (september)
Heuser Steuer Projekt: Na modranskom námestí sa nachádza mnoho vzácnych domov zo 16. storočia. MOS má v pláne ich všetky zdokumentovať a prostredníctvom starých fotografií skonfrontovať ich súčasný stav s minulým. „Názov projektu je odvodený od Domovej dane, ktorá sa v minulosti vyberala. Pri tej príležitosti sa zosumarizovali všetky domy v meste,“ informuje Roman Zelenay. Jedným z výstupov projektov by mala byť publikácia.
Modranský historický juniáles a dobývanie Modry: Podujatie, ktoré má za cieľ spropagovať Modru, ako miesto, kde sa dá výborne zabaviť. Program: doobedie za hradbami, rekonštrukcia dobývania Modry, poobede akcia na dvore vinohradníckeho domu: remeslá, hostina, šermiari
(iba)