O pozemky na svahu Malých Karpát je veľký záujem. Primátor mesta Ftáčnik chce o visutých záhradách diskutovať s verejnosťou. „Okrem toho preveríme pozemky a vzťahy k nim a potom budeme hľadať externých donorov," povedal Ftáčnikov hovorca Andrassy.Inšpiráciou je aj záhrada Lost Gardens of Heligan v Anglicku.FOTO – BRATISLAVA
BRATISLAVA. Ambiciózny plán mesta premeniť bývalé vinice na okraji mestskej časti Nového Mesta na veľký park jedinečný na celom Slovensku, má trhliny. Hoci ešte existuje len vo vizuáloch.
Presná lokalita projektu Bratislavské visuté záhrady zatiaľ nie je známa, mesto by ich rado umiestnilo na juhovýchodné svahy Malých Karpát. Práve tam je však veľký záujem o bývanie a výstavbu.
Mesto tak okrem nedostatku peňazí môže naraziť aj na majiteľov pozemkov.
Pozemky sú drahé
Záujem o pozemky v tejto oblasti potvrdzuje aj Filip Žoldák z realitnej spoločnosti Lexxus. Štvorcový meter pozemku sa tam predáva od dvestopäťdesiat až do päťsto eur. „Čím bližšie ku Kolibe, tým je pozemok drahší."
Zmenu vinohradov na park si nevie predstaviť ani hlavný architekt mestskej časti Nové Mesto Jaroslav Kocka. „Neviem, či by to bolo legislatívne možné, mesto by muselo vykupovať pozemky."
Domy vo vinohradoch
Nové Mesto na oblasť vinohradov urobilo už v roku 2006 územný plán zóny Podhorský pás, aby tam mohli ľudia stavať. „Vychádzalo sa z ankety s vlastníkmi pozemkov," povedala hovorkyňa mestskej časti Alžbeta Klesnilová.
Domy tam začali pribúdať aj vďaka tomu, že sa niekdajšie poľnohospodárske pozemky premenili na stavebné. Vinice navyše nie sú od roku 2009 chránené zákonom o vinohradníctve. Kocka hovorí, že vo viniciach pribudli aj viaceré čierne stavby.
Výstavba na území vinohradov.
FOTO – ARCHÍV SME
Visuté záhrady majú brzdiť výstavbu
Svahy na okraji mestskej časti Nové Mesto majú zostať zelené. Park môže naraziť na developerov aj menších majiteľov pozemkov.
BRATISLAVA. Projekt Bratislavských visutých záhrad, ktorý spustilo ešte bývalé vedenie mesta asi pred rokom, ostáva zatiaľ na papieri. Jeho financovanie, urbanistická štúdia a aj presnejšia lokalita ostávajú nejasné.
Nápad si adoptoval aj nový primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru). Jeho hovorca Ľubomír Andrassy vraví, že vedia o záujme stavať na svahoch Malých Karpát. Aj napriek nemu sa záhrad nevzdávajú.
Pomôcť má zbierka
Koordinátor projektu Juraj Ondrejčík z magistrátu hovorí, že mesto v najbližšom čase spustí zbierku, kam budú môcť ľudia aj firmy prispievať. Peniaze majú slúžiť na vytvorenie reprezentatívneho parku Slovenska.
Ďalšie peniaze chce mesto získať z európskych fondov a spoluprácou so súkromníkmi.
Bratislavské visuté záhrady majú vytvoriť priechod medzi zástavbou a mestským lesom. Mesto chce nimi zastaviť výstavbu na bratislavských svahoch a na mieste bývalých vinohradov.
O stavby bytových domov na svahoch Malých Karpát s výhľadom na mesto majú záujem aj veľkí investori. V blízkej Rači postavili napríklad už šesť obytných domov Račany bianco či rezidenčný komplex Rača Vineyards.
V novomestskej lokalite majú zasa vzniknúť trojpodlažné bytovky Vtáčnik.
Šéf lesov je opatrný
„Idea visutých záhrad je dobrá, každý park je prínosom pre Bratislavu," hovorí Vladimír Kutka, riaditeľ mestských lesov, ktoré majú so záhradami susediť.
Aj Kutka však upozornil na problém s výstavbou. „Pozemky v oblasti vinohradov majú dnes veľkú hodnotu, neviem, či by park na tomto mieste bol zrealizovateľný."
Mesto by podľa Kutku mohlo radšej obnoviť zeleň, ktorú má. Oddychový park by tak mohol vzniknúť napríklad v Lesoparku Draždiak, myslí si šéf lesov.
Lucia Tkáčiková
O projekte - Bratislavské visuté záhrady
Bratislavské visuté záhrady – sú plánovaným terasovitým územím pre oddych a voľný čas.
Na mieste niekdajších vinohradov by mali tvoriť prechod medzi zástavbou a lesom.
Financovanie – chce mesto zatiaľ riešiť zbierkou a európskymi fondmi.
Termín ani presné miesto ešte nie sú známe.
Park navrhovali aj študenti
Vysoké školy chcú v projekte pokračovať. Návrhy sú hotové, čakajú na záujem mesta.
BRATISLAVA. Do projektu visutých záhrad sa vlani zapojili aj vysoké školy. Na návrhoch pracovali študenti Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre a Fakulty architektúry STU v Bratislave. Teraz študenti čakajú na spätnú väzbu mesta.
Výstavu študentov minulý rok otváral vtedajší primátor Andrej Ďurkovský. Vyčítali mu vtedy, že o zeleň sa zaujíma práve pre blížiace sa voľby. Po skončení výstavy téma zmĺkla, návrhy sa zatiaľ nedostali ani do sľubovaného katalógu.
Ľubica Feriancová, vedúca Katedry záhradnej a krajinnej architektúry SPU v Nitre hovorí, že študenti by chceli v projekte pokračovať aj tento rok. „Čakáme na výzvu magistrátu.“
Z bratislavskej fakulty architektúry sa do projektu zapojilo 42 študentov. „Najskôr nám bolo povedané, že návrhy budú súčasťou katalógu,“ hovorí Eva Putrová z Ústavu záhradnej a krajinnej architektúry Fakulty architektúry STU.
Mesto doteraz neprejavilo záujem ani o diplomovú prácu o projekte.
Bohumil Kováč, vedúci Ústavu urbanizmu a územného plánovania na Fakulte architektúry STU, vraví, že mesto by mohlo vyhlásiť súťaž, ktorá by už bližšie riešila konkrétne územie.
Lucia Tkáčiková
Záhrady majú veľa podôb. Záber z minuloročnej výstavy.
FOTO – ARCHÍV SME