Bunkre popri Moravskej cyklotrase obnovia a sprístupnia aj ako malé múzeá.
BRATISLAVA. Bunkre pozdĺž rieky Morava vybudované pred druhou svetovou vojnou mali pôvodne chrániť Československo pred rozpínajúcim sa nacizmom.
Teraz pustnú, niektoré sú zahádzané tonami kamenia, iné zasypané zeminou. Zmeniť sa to má aj preto, že okolo nich povedie obnovená cyklotrasa.
Nadväzovať má na cyklomost Devínska Nová Ves – Schlosshof. Súčasťou projektu je aj obnova bunkrov, tentoraz na turistické účely.
Zamknuté pevnostiK bunkrom sa dá dostať po poľnej ceste popri štátnej hranici, ktorá vedie k Devínskym jazerám. Zo zeme z ničoho vyrastá železobetónový ovál so strieľňami. Jeden z bunkrov má dokonca dve poschodia, dnu sa nedá dostať.
„Bunkre momentálne nespravuje nikto, vlastníkom je zatiaľ ministerstvo obrany," povedala Iveta Tyšlerová, hovorkyňa bratislavskej župy.
Po súhlase ministerstva chce župa bunkre obnoviť a zapojiť ich do odpočinkových zón Moravskej cyklotrasy.
Bunkre zvnútra vyčistia a zvonku vymaľujú maskovacím vzorom. Vyčistia aj okolie.
Bunkre pri Morave
boli postavené v rokoch 1938 až 1939;
hlavných bunkrov je sedem, v okolí ich je oveľa viac – guľometných, či delostreleckých;
sú od seba vzdialené asi 400 až 500 metrov.
Spomienka na vojnu aj oponu„V niektorých bunkroch zriadime minimúzeum železnej opony, vojenskej techniky a podobne. Pri každom bunkri bude informačná tabuľa, na čo slúžili, o železnej opone," povedala Tyšlerová.
Celý projekt cyklotrás má stáť asi 750-tisíc eur na slovenskej aj rakúskej strane, peniaze majú ísť najmä
z eurofondov. Na Slovensku obnovia asi 52 kilometrov trás pre cyklistov.
„Kraj bude projekt spolufinancovať sumou 10-tisíc eur. Na revitalizáciu bunkrov a okolia sa plánuje okolo 31-tisíc eur," hovorí Tyšlerová. Podmienkou čerpania financií je podľa nej to, že bunkre budú vo vlastníctve kraja.
Moravská cyklotrasa sa začína na Záhorí v obci Závod, cez Devínsku Novú Ves vedie až po bratislavský most Lafranconi na petržalskej strane. Tam sa napája na Dunajskú cyklotrasu.
Tento bunker zasypali kamením.
FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Z betónu urobil múzeumInšpiráciou pre nové bunkre bola maskáčová budova v Petržalke.
BRATISLAVA. Bunkre z obdobia pred druhou svetovou vojnou nemusia byť spustnuté a nedostupné. Miroslav Košírer z jedného z nich v bratislavskej Petržalke urobil amatérske vojenské múzeum.
„Je to jediný bunker na Slovensku, ktorý sme obnovili. Predtým tu žili bezdomovci, narkomani. Dva roky pracujeme na tom, aby z tohto miesta bol pamätník národov, lebo si to zaslúži," hovorí Košírer z občianskeho združenia Zachráňme petržalské bunkre.
Múzeum sa vraj z bunkra stalo spontánne – ľudia začali nosiť vojenské artefakty z povál a pivníc, uniformy, vyznamenania. Časom pribudla aj knižnica, artefakty chodia kupovať aj na burzy. Neprispieva štát ani mesto, platia z vlastných. „Už ani nevieme, koľko sme do toho dali peňazí."
Bunkre po Záhorí sa podľa Košírera dajú oživiť. „Vystaviť by tam mohli fotografie súvisiace s históriou okolia, fotodokumenty z prvej aj druhej svetovej vojny, gro tejto pohraničnej oblasti by malo byť zamerané na knihy a dokumenty železnej opony."
Michaela Kadvanová
Petržalský bunker namaľovali a zmenili na múzeum.
FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK