MALINOVO. Aranžérsku súťaž s medzinárodnou účasťou spája Stredná odborná škola (SOŠ) záhradnícka Gustáva Čejku v Malinove so sviatkom Svätého Valentína.
V treťom ročníku súťažilo 27 študentov zo slovenských, českých a maďarských stredných záhradníckych škôl.
Svoju zručnosť a kreativitu si zmerali v dvoch kategóriách: viazaná kytica v tvare srdca a prízdoba valentínskeho darčeka. Súťažiaci pritom museli dodržať veľkosť aranžmánov a výber materiálu.
Výsledné práce hodnotila trojčlenná porota: Marek Spevák (generálny riaditeľ floristickej firmy), Andrea Halušková (majiteľka siete kvetinárstiev) a Oľga Axamítová (inžinierka záhradníctva).
Každý porotca hodnotil umelecký dojem (50 bodov) a technické spracovanie (50 bodov) súťažnej práce. Monika Černáková, riaditeľka SOŠ vyzdvihla u súťažiacich fantáziu.
„Nedržali sa klasiky, odvážili sa aj experimentovať. Používali tiež netradičné materiály - sukulenty, cibuľoviny (modrice, narcisy a hyacinty). Práce zaujali aj stabilnou pevnou väzbou, ktorá však navonok pôsobila veľmi uvoľnene a vzletne."
Mladí floristi pri tvorení súťažných kytíc v tvare srdca. FOTO: PAVOL TÓTH
Tretie miesto si za túto kyticu odniesol študent zo SOŠ záhradníckej v Malinove. FOTO: (PT)
Druhou súťažnou kategóriou bola Prízdoba valentínskeho darčeka. FOTO: (PT)
Prvé miesto získala za túto prácu Angela Vargová zo SOŠ Kravany nad Dunajom. FOTO: (PT)
VÍŤAZI
Kategória Viazaná kytica v tvare srdca:
1. miesto - Angela Vargová - SOŠ Kravany nad Dunajom,
2. miesto - Katarína Vestenická - SOŠ záhradnícka Malinovo,
3. miesto - Gabriela Nováková - SOŠ a SOU Valtice,
Blažej Gatyáš - SOŠ záhradnícka Malinovo.
Kategória Prízdoba valentínskeho darčeka:
1. miesto - Angela Vargová - SOŠ Kravany nad Dunajom,
2. miesto - Stanislava Vadilová - SOŠ Bzenec,
3. miesto - Loreta Solgayová - SOŠ záhradnícka Malinovo.
Súťaž družstiev:
1. miesto družstvo zo SOŠ záhradnícka Malinovo,
2. miesto družstvo z Kravian nad Dunajom,
3. miesto družstvo zo SOŠ a SOU Valtice
(Zdroj: SOŠ zahradnícka v Malinove)
Autor: ŽJ