Realizácia projektu bude plniť funkciu nosného dopravného systému MHD Bratislavy a bude fungovať ako integrovaný mestský dopravný systém.
BRATISLAVA. Súčasťou realizácie medzinárodného projektu TEN-T 17 je aj riešenie dopravnej situácie v hlavnom meste SR. Projekt je rozdelený do troch stavieb, pričom prvé dve stavby sa dotýkajú koľajových riešení v širšom centre Bratislavy. Povedal to generálny riaditeľ Výskumného ústavu dopravného (VÚD) v Žiline Ľubomír Palčák v súvislosti so zámerom bratislavského magistrátu požiadať Brusel o presunutie peňazí z tohto projektu na realizáciu výstavby koľajovej dopravy.
Ako uviedol, projekt TEN-T 17 ako taký je veľmi dôležitý pre kvalitné zabezpečenie dopravnej obslužnosti mesta, pretože je vedený dopravne značne exponovaným prostredím. Aj keď je náročný na financovanie, pretože je vedený hlavne podzemím, oddelený dopravný systém je pre ďalší rozvoj mesta veľmi dôležitý.
Realizácia projektu bude plniť funkciu nosného dopravného systému MHD Bratislavy a bude fungovať ako integrovaný mestský dopravný systém. Akékoľvek iné riešenie MHD v Bratislave bude mať charakter iba dočasného riešenia," poveda Palčák.
Podľa odborníkov je projekt v súlade s medzinárodným trendom, keď veľké mestá presúvajú svoje nosné dopravné systémy pod zem. Tento názor zastáva aj Miloslav Frankovský, člen predstavenstva Terraprojekt, ktorý je presvedčený, že budúcnosť dopravy v mestách je v ich podzemí. To dnes platí nielen pre veľkomestá, ale aj pre mestá veľkosti Bratislavy. Prednosťou projektu železničného prepojenia TEN-T koridorov je umiestnenie bezkolíznej a veľkokapacitnej dopravnej línie, využiteľnej pre mestskú hromadnú dopravu aj tranzit, do tunelov prebiehajúcich pod zastavanými mestskými zónami.
Otázka nosného systému pre Bratislavu sa rieši už desiatky rokov. Podľa expertov je ale dôležité, aby sa mesto konečne rozhodlo pre jednu strategickú koncepciu a tú začalo realizovať. V Bratislave, ako tvrdí Martin Kugla, člen občianskej iniciatívy Za ekologickú a efektívnu dopravu (ZEED), sa neustále menili koncepcie riešenia dopravného systému a zatiaľ stále bez reálneho výsledku. TEN-T považuje za projekt, ktorý za desať rokov komplexne vyrieši problém dopravy v Bratislave.
Experti ďalej upozorňujú aj na fakt, že do projektovania TEN-T už bolo vynaložených veľa investícií a nebolo by rozumné ho v tejto fáze úplne zastaviť.
"V prípade, že by projekt TEN-T bol naďalej spolufinancovaný z fondov EÚ, je rozumné v ňom pokračovať, nakoľko projektové práce sú už vo veľmi pokročilej fáze a investovalo sa do toho nemálo prostriedkov. Pokračovanie TEN-T je pre Bratislavu a priľahlé regióny žiaduce aj preto, aby sa už končene jeden nosný projekt dotiahol do konca a nielen sa stále menili koncepcie," uviedol konateľ inžiniersko-dopravnej spoločnosti IR DATA Igor Ribka.