Primátor Milan Ftáčnik pokračuje v zámeroch Andreja Ďurkovského. Projekt musí posunúť vláda a schváliť Európska komisia.
BRATISLAVA. Koľajnice majú v Bratislave preťať Dunaj. Petržalku chce mesto spojiť s druhým brehom trasou pre električky.
Mesto chce postaviť električkovú trať cez Starý most. Plánovaná trasa má viesť zo Šafárikovho námestia na koniec Petržalky – Janíkov dvor.
Projekt má byť náhradou za železničné prepojenie s Viedňou a Bratislavou TEN-T 17. Do roku 2013 sme mali postaviť našu časť trasy z peňazí Európskej únie. Už teraz je jasné, že tento termín nestihneme.
„Z Bruselu prišli s požiadavkou, aby mesto ponúklo projekt, ktorý je schopné zrealizovať v tom čase, ktorý zostáva," povedal primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru). Sumu 250 miliónov eur tak chce nové vedenie mesta dať na električkovú trať.
Električka cez Dunaj
trať má ísť po zemi;
v prvej fáze chcú do konca roka 2013 prepojiť Šafárikovo námestie a Bosákovu ulicu v Petržalke;
v druhej fáze do roku 2015 majú koľaje napojiť až po Janíkov dvor;
časom aj na opačnom konci na hlavnú stanicu;
stavať má firma Metro.
Aj pre vlaky
Časom chcú koľajnice prepojiť aj s hlavnou stanicou. Rozchod jej koľají by umožňoval, aby po nej jazdili električky, ale aj vozidlá, ktoré by boli špeciálne upravené na jazdu po električkovej aj železničnej trati.
„Pracovne toto vozidlo voláme tramtrain," povedal o novom spôsobe dopravy hlavný dopravný inžinier mesta Tibor Schlosser. Vozidlo by podľa neho chodilo až 80 kilometrov za Bratislavu, teda až do Viedne a na druhej strane do Trnavy.
Na Starý most ani potom, ako ho opravia, nepustia autá. „Zvažujeme zapustenie koľají do vozovky, aby tade mohli jazdiť aj autobusy," povedal Ftáčnik.
Rozhodne Brusel
Zmenu plánov musí odsúhlasiť najskôr mestské zastupiteľstvo, ministerstvo dopravy, vláda a potom aj Európska komisia. Mestské zastupiteľstvo bude o projekte rokovať 3. marca.
„V priebehu nasledujúceho pol roka by sme mohli vedieť, ako na tom sme," povedal Ftáčnik. „Potom by sme pristúpili k realizácii."
Jana Farkašová zo zastúpenia Európskej komisie hovorí, že posudzovanie žiadosti trvá v Bruseli päť mesiacov. Slovensko ešte nepodalo ani oficiálnu žiadosť.