
Dievčenské trio z Klnky. FOTO – ARCHÍV
Vznikol v roku 1978 a už trinásty rok stoja na jeho čele manželia Ingrid a Peter Saňkovci. Vyše sto detí od štyroch do trinástich rokov sem chodí trikrát týždenne, ročne mávajú až okolo sto vystúpení. Peter Saňka vraví: „Od nášho príchodu sa v Klnke vystriedalo 700 detí, od začiatku sa usilujeme, aby každé z nich stálo už po pár mesiacoch na javisku. Aj keď niekde v pozadí, ale zistí, že s ním máme isté zámery, že niečo vie, že s ním v súbore rátame, a to ho motivuje, aby sa zlepšovalo a cítilo sa medzi ostatnými dobre.“
Dôležitá je spontánnosť
Ambíciou Klnky je predstavovať folklór z celého Slovenska. „Je veľmi pestrý, rôznorodý a deti navyše môžu ukázať, čo všetko vedia. Od pomalých tancov, pesničiek až po najrytmickejšie a najtemperamentnejšie.“ Manželia Saňkovci však pritom vždy dbajú, aby sa počas nácviku a vystúpení nestratila nestrojenosť a spontánnosť detí a im vlastná radosť z hudby a pohybu. Aj v tom vidia jednu z príčin stáleho úspechu Klnky. „Máme skúsenosť, že najmä niektoré zahraničné súbory sú síce na prvý pohľad perfektné, ale deťom v nich chýba úsmev, hravosť a verte, diváci také niečo vždy vycítia.“
Zatiaľ z posledného zahraničného zájazdu v Mexiku sa Klnka vrátila pred niekoľkými týždňami. Vystupovali tam na štyroch festivaloch a o tom, že boli úspešní, svedčí i fakt, že už dva dni po návrate ich čakalo nové pozvanie do Mexika na rok 2004.
Vo folklóre je nezameniteľný kolektív
Samozrejme, viesť takýto súbor nie je iba radosť, ale aj starosť. Najmä finančná. „Robíme, čo sa dá. Pomáha nám mestská časť Dúbravka, dom kultúry Dúbravka, doteraz nám vždy pomohol aj fond Pro Slovakia, máme zopár stálych sponzorov, niečo získame aj z vystúpení a, pravdaže, nešlo by to bez rodičov, ktorí prispievajú deťom najmä na zájazdy.“
Mimochodom, práve rodičov si manželia Saňkovci veľmi vážia. Vedia, ako býva pre mnohých z nich časovo náročné vodiť deti na skúšky, keďže do Dúbravky prichádzajú nielen z celej Bratislavy, ale napríklad aj z Lozorna, Jura či Modry. „Sami však hovoria, že svoj vzťah k folklóru chcú vštepiť i svojim deťom. Navyše vedia, že tak získajú záľubu na celý život a majú istotu dobrého kolektívu, ktorý by ich syn či dcéra inde možno nespoznali.“
A prečo zostali Klnke tak dlho verní manželia Saňkovci? Vraj jednoducho preto, že folklór sa im už stal celým životom. V súbore vystupovali aj obe ich dcéry a navyše: „Úprimne povedané, s deťmi je vďačnejšia práca ako s dospelými. Sú čistejšie, tvárnejšie, nemajú postranné úmysly a keď ich potom vidíte na javisku, vždy je to pre nás radosť. Aj po toľkých rokoch.“
MARCELA KOŠŤÁLOVÁ