Môj spolupracovník, s ktorým mám dlhodobo veľmi zlé vzťahy, začal medzi kolegami a známymi rozširovať nepravdivé informácie o mojom údajnom alkoholizme, násilnom a vulgárnom správaní voči manželke a deťom. Týmto ohováraním trpí nielen môj pracovný, ale aj súkromný život a rodina. Akým spôsobom sa môžem brániť? M. K., ml.
Občiansky zákonník zaručuje každej fyzickej osobe právo na ochranu jej osobnosti. Zložkami osobnosti rozumieme najmä život a zdravie, občiansku česť a ľudskú dôstojnosť, súkromie, meno a prejavy osobnej povahy, osobnú slobodu, intímnu sféru a pod.
Osoba, do ktorej osobnosti bolo zasiahnuté, má právo domáhať sa ochrany na súde. Najmä má právo žiadať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov, aby jej bolo dané primerané zadosťučinenie a keby sa zadosťučinenie nezdalo postačujúce, aj právo žiadať náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch. Ak bola zásahom do osobnosti spôsobená škoda, má právo domáhať sa aj náhrady škody.
Pod zásahom do osobnostných práv pritom rozumieme také nepravdivé tvrdenia, ktoré sú objektívne spôsobilé privodiť ujmu na osobnostných právach, teda ktoré sú spôsobilé ich ohroziť alebo porušiť. Zásahom do osobnostných práv bude pritom aj tvrdenie, ktoré je síce pravdivé, ale ktoré zasahuje do intímnej sféry osoby.
Svojimi tvrdeniami o vašom údajnom alkoholizme a agresívnom správaní voči členom vašej rodiny váš spolupracovník zasahuje do vašich osobnostných práv, najmä do občianskej cti, súkromia a intímnej sféry.
Môžete sa obrátiť na súd so žalobou, ktorou budete žiadať, aby sa osoba, ktorá zasahuje do vašich osobnostných práv, zdržala rozširovania uvedených nepravdivých informácií o vašej osobe a aby vám poskytla primerané zadosťučinenie (napr. verejným ospravedlnením alebo doručením ospravedlňujúceho listu). Ponechávam na zváženie možnosť žiadať aj náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.
Na prejednanie takejto žaloby by bol príslušný okresný súd, v ktorého obvode máte bydlisko.
Autor: JUDr. MARTIN GAJARSKÝ