V spore o veľký bytový dom na pezinskom sídlisku sú v práve majitelia bytov aj pozemkov.
PEZINOK, BRATISLAVA. Pokuta vyše 33-tisíc eur hrozí podľa zákona každému, kto užíva stavbu bez kolaudačného rozhodnutia. Obyvatelia bytovky Zelený dvor v Pezinku takto žijú už desať rokov. Nič iné im nezostáva.
Dom, v ktorom má byty aj ministerstvo obrany, je v podstate roky čiernou stavbou. Chýba mu stavebné povolenie, aj kolaudačné rozhodnutie. Prípad rieši súd, konečný verdikt je v nedohľadne.
„Problémov, s ktorými musia obyvatelia žiť, je veľa. Najviac to pocítili tí, ktorí sa rozhodli byt predať a odísť.
Súčasný právny stav kupcov buď okamžite odradí, alebo majitelia musia ísť s cenou dolu. Nie je možné ani poistenie domu," hovorí jeden z obyvateľov Vladimír Mizerák. Ťažkosti by mal aj prípadný kupca. Hypotéku na taký byt by zháňal márne.
Chybu na začiatku urobilo mesto. Ešte vo februári 1998 Obvodný pozemkový úrad v Pezinku vydal časť pozemku, na ktorom dnes dom stojí, miestnej rodine v rámci reštitúcie.
O dva mesiace však mesto uzavrelo na pozemky nájomnú zmluvu so stavebníkom. Ešte v ten istý mesiac bolo vydané územné rozhodnutie a o pár týždňov aj stavebné povolenie.
Nekonečné úrady a súdy
Keď skutoční vlastníci zistili, že na ich územie nastúpili bagre, začali konať. Zrušenie nezákonného stavebného povolenia však dosiahli až v júni 2000, keď už bol dom postavený.
Napriek tomu bol o mesiac neskôr aj skolaudovaný. Kolaudačné rozhodnutie zrušilo ministerstvo životného prostredia až v máji 2001. Stavebná firma zatiaľ byty rozpredala.
Mesto sa so situáciou v minulosti zaoberalo, k ničomu však nedospelo. V súdnom spore teraz proti sebe stoja majitelia bytov a majiteľ pozemku, v práve sú obaja.
Súčasné vedenie mesta tvrdí, že na súd ich predvolali dva razy. „Najskôr v roku 2004 a potom vlani v septembri. Po zistení skutkového stavu súd konanie odročil na neurčito," hovorí primátor Oliver Solga.
Proces sa naťahuje aj preto, že v kauze figuruje veľa účastníkov sporu.
Spolu ide o 67 bytov. Úrady v Pezinku začali konanie na dodatočné povolenie stavby. Vlastník pozemkov s tým však nesúhlasil. Stavebný úrad teraz musí čakať na rozhodnutie súdu.
Majiteľ pozemku odmietol kauzu komentovať. Rovnako aj Spoločenstvo vlastníkov bytov. „Vzhľadom na prebiehajúce súdne konanie sa zatiaľ nebudeme vyjadrovať," uviedla ich právna zástupkyňa Petra Gašková.
Bývajú s problémami
Obyvateľom v prípade prehry na súde ešte hrozí, že sa budú musieť na vyplatenie pozemkov vyskladať, alebo platiť za ne riadny nájom.
Spor má podľa Mizeráka aj ďalšie dôsledky. „Dva roky pred domom nefungovalo verejné osvetlenie. Nik sa nemal k oprave. Mesto tvrdilo, že mu v tom bráni nevyriešené vlastníctvo osvetlenia. Potom vykopali úplne nové vedenie. A už svieti."
V bytoch je živo aj bez povolení.
FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK