BRATISLAVA. Primátor Milan Ftáčnik oznámil, že dnes požiada Henbury development o vrátenie PKO do správy mesta.
Urobí tak na základe troch súhlasných posudkov právnej analýzy postupu bývalého primátora Andreja Ďurkovského, ktorú dali vypracovať občianski aktivisti. Tá tvrdí, že zmluva o spolupráci mesta s developerom pri búraní PKO je neplatná. Ďurkovský podľa nej nemal právo dať developerovi búracie povolenie bez súhlasu mestského zastupiteľstva.
„Bývalý primátor Andrej Ďurkovský išiel pri rozhodovaní o PKO nad rámec svojich právomocí,“ tvrdí Ftáčnik.
Ak Henbury odmietne objekt vrátiť späť, mesto podá žalobu na vyslovenie neplatnosti zmluvy o spolupráci pri búraní. O neplatnosti zmlúv totiž môže rozhodnúť len súd. Počas súdneho procesu by potom platil predbežný zákaz nakladania s majetkom.
Ak súd rozhodne o neplatnosti danej zmluvy, jediná platná ostane zmluva o prenájme nového PKO. Pri jej podpise sa počítalo s prestavbou súčasného PKO.
V decembri 2009 mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo záujem prenajať si priestory nového PKO s kapacitou asi 900 ľudí na 20 rokov za sumu 400 tisíc eur.
„Nebolo lokalizované, kde to bude,“ povedal Ftáčnik. Táto zmluva predpokladala postup, ktorý sa už realizuje.
Do 30. decembra mal developer predložiť dizajnovú štúdiu nových priestorov. Mestská rada však túto štúdiu tento rok zamietla.
Do troch mesiacov má developer predložiť nový návrh. Ak mesto zamietne aj ten, má právo od zmluvy o prenájme priestorov nového PKO odstúpiť.
Henbury chcelo zajtra organizovať tlačovku, no presunulo ju na neurčito. Na otázku, či vráti PKO hovorca firmy Peter Vrábel odpovedal vyhýbavo. ,,Počkáme na list od magistrátu, oboznámime sa s jeho obsahom a následne budeme reagovať"
Vrátia sa aj pozemky?
Zmluva o predaji pozemku by mohla byť tiež vyhlásená za neplatnú, ak by bola pri ich predaji poskytnutá štátna pomoc neoprávnene. To momentálne posudzuje Európska komisia, na ktorú podal sťažnosť aktivista Eugen Gindl.
Ak by rozhodla, že mesto pozemky predalo pod cenu neoprávnene, muselo by mesto investorovi vrátiť 150 miliónov korún a investor mestu pozemky. Výsledky posudku zatiaľ nie sú známe.
PKO podľa obyvateľov
O ďalšej podobe PKO chce primátor diskutovať aj s občanmi, potom by o podobe projektu hlasovalo mestské zastupiteľstvo. Diskusie by sa mali začať v marci tohto roku.
Pozemky pod PKO predali mestskí poslanci ešte v roku 2005 firme Henbury Development. Developerom projektu výstavby na nábreží sú dve firmy J&T REAL ESTATE a Cresco Group.
V susedstve River Parku chcú postaviť kancelárie, obchody a byty a náhradu za PKO, v ktorej si má mesto prenajímať na kultúru priestor. Kapacita sály má byť 900 ľudí.
Ďurkovský podpisoval pred odchodom
Bývalý primátor o PKO rozhodoval sám, bez vedomia poslancov.
BRATISLAVA. Bývalý bratislavský primátor Andrej Ďurkovský dôležité dokumenty v súvislosti s PKO podpísal tesne pred svojim odchodom.
Tri dni pred komunálnymi voľbami dal podpis na splnomocnenie pre firmu Henbury Development, aby mohla v kauze búrania PKO konať za mesto. Z funkcie primátora dal právomoc rozhodovať o PKO firme, ktorá ho má zbúrať a nahradiť novým objektom. Súhlas poslancov na to nemal.
Ftáčnik nakoniec splnomocnenie podpísané Ďurkovským zrušil.
Ďurkovský okrem toho deň pred voľbami podpísal list o ukončení nájmu PKO. Čim v podstate ukončil činnosť Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS), ktoré v budove robilo akcie a muselo sa z PKO aj napriek už zazmluvneným akciám vysťahovať.
O ukončení nájmu rozhodol Ďurkovský rovnako bez vedomia zastupiteľstva, BKIS a aj mestskej kultúrnej komisie.
Lucia Tkáčiková
Rosová žiada stiahnuť návrh výstavby na mieste PKO
Starostka bratislavského Starého Mesta Tatiana Rosová požiadala listom primátora mesta Milana Ftáčnika, aby stiahol z rokovania mestského zastupiteľstva návrh o výstavbe na území súčasného Parku kultúry a oddychu (PKO).
BRATISLAVA. Starostka bratislavského Starého Mesta Tatiana Rosová požiadala listom primátora mesta Milana Ftáčnika, aby stiahol z rokovania mestského zastupiteľstva návrh o výstavbe na území súčasného Parku kultúry a oddychu (PKO).
Mestský parlament by sa mal totiž zaoberať materiálom o zmenách a doplnkoch, ktorými by sa podľa starostky umožnila "podstatne masívnejšia zástavba".
Zmenami má prejsť podľa nej aj promenáda na nábreží, kde by sa údajne namiesto mestskej zelene mohla umožniť výstavba. "Som presvedčená, že podstata návrhu vo vzťahu k dotknutému územiu PKO je v rozpore s verejným záujmom na budúcom funkčnom využití tohto územia.
Posúvanie hraníc v prospech potenciálnych investorov povedie k neprimeranej zahustenosti a výške zástavby a k strate dôležitej funkcie mestskej zelene," povedala Rosová.
Starostka zároveň požiadala primátora o spoluprácu a koordináciu postupu pri zmene územnoplánovacej dokumentácie vo vzťahu k dotknutému územiu PKO.
Ftáčnik by mal taktiež podľa nej vyzvať investorskú spoločnosť Henbury Development, aby na vlastné náklady v zmysle platného územného plánu mesta zabezpečila spracovanie návrhu územného plánu zóny pre dané územie.
Tento návrh územného plánu zóny by následne mestská časť posudzovala a schvaľovala. Bratislavský magistrát dnes odošle investorovi Henbury Development žiadosť o vydanie pozemku pod PKO do správy
mesta, informoval na tlačovej besede primátor Milan Ftáčnik.
SITA
Autor: lut