Na streche Širokého hotela nerastie podľa Váhostavu heliport, ale len strešná konštrukcia
BRATISLAVA. Hoci na streche hotela pri bratislavskom zimnom štadióne Ondreja Nepelu pracujú robotníci na kontrukcii podobnej heliportu, stavebná firma Váhostav tvrdí, že o heliport nejde.
Zámer postaviť pristávaciu plochu pre vrtuľníky pritom oznámili už v minulom roku, neskôr žiadosť stiahli.
Váhostav aj teraz nepopiera, že heliport na streche v budúcnosti dobuduje.
„Strecha nad strojovňou je dokončovaná ako klasická konštrukcia strechy," hovorí Rastislav Paďha hovorca Váhostavu. „Na to, aby sa strecha mohla v budúcnosti premeniť na plnohodnotný heliport, by boli potrebné rozsiahle stavebné úpravy."
Široký: Pre hokejistov
„Asi sa stavia. Neviem, či bude mať schválenia, či bude skolaudovaný. Ale stavia sa a bol tam navrhnutý preto, že je súčasťou futbalu či hokeja, či tenisu pri nejakej nehode," povedal pre SME minulý týždeň vo štvrtok Juraj Široký, veľkopodnikateľ a prezident organizačného výboru majstrovstiev sveta v hokeji, ktorý stojí aj za firmou Váhostav.
Zámer postaviť heliport pravdepodobne zastavilo stanovisko obvodného úradu životného prostredia zo 4. októbra minulého roka, v ktorom sa písalo o obave z nadmerného prekročenia limitov hluku v okolí heliportu.
Deväť dní po tomto stanovisku, 13. októbra 2010, stavebník žiadosť o zriadenie heliportu z ministerstva dopravy stiahol, potvrdil včera hovorca ministerstva dopravy a výstavby Martin Krajčovič.
Stavebník pôvodne v lete minulého roka oznámil zámer stavať heliport Leteckému úradu.
„Jediné stanovisko vydané Leteckým úradom je zo dňa 16. júla 2010, kde sme sa vyjadrili k predloženému zámeru a stanovili v ňom podmienky na dopracovanie predloženej dokumentácie," povedal hovorca Leteckého úradu Martin Něměček.
Žiadosť o stavebné povolenie pre hotelový heliport momentálne Letecký úrad neeviduje.
Hluk prekáža aj neprekáža
Okrem obvodného úradu životného prostredia je proti stavbe heliportu aj stavebný úrad bratislavskej mestskej časti Nové Mesto. Vydal nesúhlasné stanovisko s obavou zhoršenia životného prostredia v lokalite.
Hluk naopak neprekážal Úradu verejného zdravotníctva.
Hygiena so zámerom postaviť heliport na streche hotela uprostred obytnej štvrte súhlasila. Spoľahla sa však na expertnú analýzu stavebníka, podľa ktorej prípustné hladiny hluku neprekročia. Pohyb vrtuľníkov obmedzila hygiena na jeden prílet a odlet cez deň a jeden večer.
Hygienici zároveň tvrdia, že oficiálne odôvodnenie nie je záchrana zranených športovcov, ale služba hosťom hotela.
„Slúžiť bude najmä na dopravu hotelových klientov z letiska a na letisko, prípadne z iných letísk mimo Slovenska," píše sa podľa Katarína Nosáľovej z regionálneho úradu verejného zdravotníctva v projektovej dokumentácii.
Majstrovstvá nestihnú
Ak by sa aj stavebník rozhodol legálne dokončiť heliport, do začiatku majstrovstiev sveta v hokeji – 29. apríla – to už pravdepodobne nestihne. Územné konanie sa ešte ani nezačalo. O povolenia ešte ani nežiadali.
To, že heliport nebude fungovať do majstrovstiev, priznáva aj investor. „Vzhľadom na zložitosť povoľovacieho procesu toto nie je reálne možné," vraví hovorca Váhostavu Paďha.
Najprv by museli získať povolenie ministerstva dopravy a územné rozhodnutie miestneho stavebného úradu.
Následný schvaľovací proces Leteckého úradu by trval podľa vedúceho oddelenia letísk a stavieb Ľudovíta Gábriša niekoľko mesiacov.
Potrebná by bola aj dohoda s bratislavským letiskom, lebo heliport by sa nachádzal v jeho riadenej zóne. Všetky prílety a odlety z heliportu by riadila letisková veža.
Štadión sa nachádza v obytnej a zastavanej lokalite.
FOTO SME -TOMÁŠ BENEDIKOVIČ