BRATISLAVA. S prepravou zranených hráčov helikoptérou zo strechy hotela pri bratislavskom zimnom štadióne organizačný výbor majstrovstiev zatiaľ nepočíta.
Aj napriek tomu, že práve prevozom zranených športovcov odôvodnil vznik heliportu Juraj Široký, šéf organizačného výboru majstrovstiev, ktorý stojí aj za staviteľom hotela.
Riaditeľka pre komunikáciu majstrovstiev Michaela Grendelová prepravu zranených helikoptérou nevylučuje, no heliport na streche hotela v pláne zdravotnej starostlivosti podujatia nespomína.
„Toto rozhodnutie nie je v kompetencii organizačného výboru majstrovstiev, ale príslušných medicínskych autorít. Možné je využitie registrovaných heliportov v blízkosti nemocníc."
Sanitka nad vrtuľník
Letecký prevoz ranených v rámci Bratislavy je nereálny aj podľa vedúceho operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Martina Balka.
Nemocnice sú od štadióna pár kilometrov a rýchlejšie je previezť tam zranených sanitkami.
Pri bratislavskom štadióne sú ružinovská a železničná nemocnica. Nemocnica je aj neďaleko košického štadióna.
„Vrtuľník sa využíva pri kombinácii závažnosť, nedostupnosť terénu a vzdialenosť," hovorí Balko.
Let do zahraničia
Helikoptéru by mohli využiť napríklad v prípade, keby zranený hokejista žiadal ošetrenie v zahraničí.
Balko však tvrdí, že v tom prípade by si transport musel zorganizovať aj zaplatiť sám.
„Nemôžem poslať vrtuľník napríklad do Viedne len preto, že si niekto zmyslel, že tam chce ísť," hovorí. „Keby si vyberal, kam chce ísť, tak asi nie je tak vážne zranený."
Prevoz helikoptérou v meste využívajú skôr v metropolách ako Londýn, hovorí Ján Hencel, predseda Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby Slovenska. „Keď je zlá dopravná situácia, je takýto transport rýchlejší."