
Cudzinky, členky Bratislavského medzinárodného ženského klubu žijúce na Slovensku, predávali v sobotu na letnom bazári. FOTO SME – PAVOL MAJER
Už tradične organizuje v Bratislave vianočný a letný bazár International Women‘s Club Bratislava (Bratislavský medzinárodný ženský klub). Kým na vianočnom predávajú manželky veľvyslancov špeciality a tradičné výrobky z vlastných krajín, v lete ide najmä o charitu. Predáva sa najmä obnosené šatstvo a knihy – slovenské, ale aj zahraničné, ktoré priniesli so sebou na Slovensko cudzinci. Rovnako to bolo na sobotňajšom bazári.
Za pultmi tentoraz stálo len málo cudziniek žijúcich na Slovensku. Predávali najmä Slovenky, ktoré určitý čas žili v zahraničí a stali sa tak členkami klubu. Predávala napríklad Filipínčanka Myriam Eckartová, ktorá na Slovensko prišla so svojím manželom Nemcom, či Nemka Ruth Jostová, ktorej manžel pracuje na nemeckom veľvyslanectve. Španielske knihy priniesla aj Consuel Suarezová, ktorá žije so svojím manželom v Piešťanoch, a pomôcť prišla aj ďalšia cudzinka Američanka Kay Hansonová. Na chvíľočku sa zastavila aj manželka bývalého veľvyslanca USA a bývalá členka klubu En Johnsonová, ktorá na Slovensko prišla pri príležitosti ukončenia pôsobenia Peacecorps na Slovensku.
Američanka Kay Hansonová na Slovensko prišla s manželom už pred piatimi rokmi. „Milujeme Slovensko, máme tu skvelých priateľov. Je pekné žiť v krajine, ktorá sa teraz snaží nájsť si svoje miesto v Európe a vo svete. Ste v strede Európy, dá sa odtiaľto cestovať na všetky strany.“ Ako povedala, veľmi sa jej teraz páči stará Bratislava. „Centrum skrásnelo za tých päť rokov a Bratislava je priateľskejšia k turistom.“ Jediné, čo by ešte zlepšila, je viac značiek pre turistov v cudzom jazyku a cudzojazyčné nápisy v múzeách a galériách. Ako hovorí, na Slovensku a v Bratislave jej chýba najmä rôznorodosť rás a národností. Na každom kroku len samý beloch.
Napriek tomu, že bazáru pod strechou Primaciálneho paláca bolo v sobotu veľkou konkurenciou horúce počasie, ženám sa podarilo zarobiť takmer 13-tisíc korún. Peniaze rozdelia medzi združenia, ktoré o to požiadajú, knihy, ktoré sa nepredali, poputujú do knižníc a pre obnosené šatstvo, ktoré už nikto nechcel, si prišiel Jozef Bordáč, ktorý pomáha Rómom v Plaveckom Štvrtku. (haj)