BRATISLAVA. V zime na prelome rokov 2005 a 2006 zomrelo v tuhých mrazoch na ulici minimálne 19 bezdomovcov. Aj na túto situáciu reagovala nezisková organizácia Depaul, ktorá v roku 2006 zriadila v Bratislave nízkoprahovú noclaháreň v budove na Ivanskej ceste pri letisku.
Po rokoch fungovania však ostala teraz v neistote.
Koncom minulého roku jej činnosť sťažili bývalí mestskí poslanci. Nájom budovy nízkoprahovej nocľahárne sv. Vincenta Depaul im predĺžili len na dobu určitú.
Urobili tak na poslednom svojom zasadnutí.
Ftáčnik sľubuje zmenu
Nový primátor Milan Ftáčnik (nez. s podporou Smeru) tvrdí, že situáciu zmení.
„Stretol sa Depaulom, chce spolupracovať," povedal Ftáčnikov hovorca Ľubomír Andrassy. „V marci to bude témou zastupiteľstva."
Andrassy dodal, že primátor chce vypracovať koncepciu starostlivosti o bezdomovcov. „Spolupracovať na nej budú aj jednotlivé mestské časti."
Koncepcia by mala podľa Andrassyho vzniknúť ešte tento rok. Mala by sa týkať aj toho, aby bezdomovci neboli koncentrovaní len v jednej veľkej ubytovni, čiže v jednej lokalite, ale v niekoľkých menších.
Nocľaháreň na Ivanskej je na periférii Bratislavy. Bezdomovci z nej každé ráno hromadne odchádzajú, pri ich ceste MHD preto vznikajú problémy. Často jazdia načierno a zaplnia časť vozidla.
Noc za 70 centov
Šéf neziskovej organizácie Juraj Barát dúfa, že s mestom sa na zmluve dohodnú. Rokovania hodnotí kladne.
Depaul totiž chcel do budovy investovať a obnoviť noclaháreň. „Kým investujeme, musíme mať istotu, že tu nocľaháreň vydrží 10 – 15 rokov," dodala Zuzana Takáčová z Depaulu .
Dnes má noclaháreň kapacitu 150 lôžok, v krízovej situácii vie vraj prijať až 180 ľudí.
Noc v Depaule vrátane polievky, čaju s pečivom a hygieny stojí bezdomovca 0,70 centov. Organizácii podľa Takáčovej prispieva mesto, niekoľké mestské časti. „Časť máme aj zo štátnych zdrojov," dodala.
Polovica bezdomovcov je cez poľných
Hovorca primátora upozornil, že hoci bezdomovci žijú v Bratislave, na ulicu sem prišli aj iných častí Slovenska. Cezpoľných je asi polovica. Údaj potvrdila aj Takáčová. „Mimobratislavských je asi 49 percent."
Depaul je jedinou nízkoprahovou nocľahárňou v hlavnom meste, čo znamená, že ako jediná prijíma aj takých, ktorých inde odmietnu. Ľudí pod vplyvom alkoholu či drog.
„Dovnútra ich však nosiť nesmú." Alkohol a iné látky musia nocľažníci odovzdať pri vstupe.
Čo zbierajú
Aktuálne nocľaháreň bezdomovocov potrebuje uteráky, pánske topánky a pánskú spodnú bielizeň.
Ľudia môžu veci prinášať každý deň od 8.00 – 21.00, na Ivanskú cestu 32 .
Za posledný týždeň vyzbieral Depaul 2 tony oblečenia, zbierku šiat teraz zastavili.
Pohľad do ubytovne
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK