DUNAJSKÁ LUŽNÁ. Prepravná služba, známa medzi ľuďmi ako sociálny taxík, funguje v mikroregióne Pridunajsko už jedenásty rok. Občianske združenie Omapo ju v súčasnosti poskytuje obyvateľom obcí Dunajská Lužná, Miloslavov, Kalinkovo a Hamuliakovo.
Neoddeliteľná súčasť
„V minulom roku využilo prepravnú službu 1106 ľudí," vyčísľuje zakladateľka a štatutárna zástupkyňa združenia Oľga Reptová. Takéto číslo sa združeniu podarilo dosiahnuť prvýkrát v roku 2003.
„Odvtedy sme nižší počet nezaznamenali. Ľudia si na službu zvykli a viacerí si bez nej nevedia predstaviť mnohé životné situácie," povedala Reptová.
Služba je podľa jej slov určená predovšetkým ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutým. Najviac ju však využívajú seniori. V tomto roku si prepravnú službu objednalo takmer 800 starších ľudí. Menšie percento zákazníkov predstavujú invalidní dôchodcovia a rodičia s deťmi.
Aj na kultúrne podujatia
Združenie má v súčasnosti k dispozícii jedno auto, do ktorého sa zmestí okrem šoféra osem zákazníkov. „Zakúpili sme ho pred dvomi rokmi vďaka dotáciám a sponzorským darom," prezradila Reptová. Ďalšie auto združenie zakúpiť zatiaľ neplánuje. Nechystá sa ani rozširovať svoje služby.
„Mať dnes štatút neverejného poskytovateľa je veľmi náročná situácia. A keď to mnohí robíme z entuziazmu, je to o to zložitejšie. Musíme svoj čas rozdeliť medzi rodinu, prácu a hobby," povedala Reptová.
Prepravnú službu využívajú zákazníci pri dochádzaní do zdravotníckych zariadení a pri vybavovaní úradných záležitostí. „Využívajú ju aj pri návštevách kultúrnych podujatí či návštevách svojej rodiny a priateľov," prezrádza Reptová.
„Sociálny taxík" prepraví podľa jej odhadov najviac ľudí do zdravotníckych zariadení (asi 50 percent). Za tým nasleduje vybavovanie na úradoch, ktoré predstavuje asi 40 percent využitia. Približne desať percent tvorí návšteva kultúrnych a spoločenských podujatí.
V kompetencii obcí
Združenie začalo poskytovať prepravnú službu v roku 2000 v Dunajskej Lužnej, Miloslavove, Kalinkove a v Rovinke. Rovinka neskôr zmluvu vypovedala a pristúpila obec Hamuliakovo.
V súčasnosti je služba podľa Reptovej využívaná dostatočne, a preto nie je možné zapojiť aj ďalšie obce. „Niekoľko ich už záujem prejavilo. Dokonca aj z mestských častí Bratislavy."
„Sociálny taxík" financuje združenie z príjmov za poskytovanie služby, z rozpočtu zúčastnených obcí (obec platí ročný poplatok na základe počtu obyvateľov), z dvoch percent z daní a zo sponzorských darov. Pred pár rokmi bola podľa Reptovej situácia trochu iná.
„Sociálnu službu podporoval kraj. Došlo však k úprave zákona a služba prešla do kompetencie obcí. To znamenalo aj jej financovanie. V ten rok hrozilo, že sa nám nepodarí zabezpečiť dostatok peňazí." Nakoniec však obce presvedčili o tom, že služba je potrebná.