Na byt plný mačiek netreba povolenie od hygienikov. Ani počet zvierat nikto neurčuje.
BRATISLAVA. V jednom z tisícov petržalských bytov žije osem mačiek. Nejde o zvierací útulok, ale depozit – dočasný domov mačiek určených na adopciu. V Bratislave sú takéto depozity tri, na Slovensku ich je asi pätnásť.
Za dverami bytu nenájdete klietky ani krabice na zvieratá. Žiaden extrémny zápach, mačky nestriehnu za rohom na útok. Pri vstupe namiesto mačiek vítajú návštevníkov dva psy. „Mačky sa zvyknú schovať, všetky možno ani neuvidíte," víta nás Tamara. „Nežijú v klietkach, ale s nami v domácnosti."
V byte, ktorý je zároveň domácim depozitom, sa Tamara s Martinom starajú o mačky dovtedy, kým im nenájdu nový domov. Obaja sú členmi občianskeho združenia Mačky SOS, ktoré popri mačacích adopciách a veterinárnej starostlivosti robí aj kastračné programy.
Z karantény do depozitu
Keď členovia občianskeho združenia objavia mačku, najskôr ju pošlú do karantény, čo je väčšinou domácnosť, ktorá nemá žiadnu inú mačku, aby sa od nej nemohla nakaziť. Ide zasa o byt, iný ako bežné karanténne stanice.
„Karanténna stanica, ako ju prevádzkujú napríklad obce, sa vo väzenskej terminológii nazýva ulička smrti," hovorí depozitár Martin. „Keď tam mačka nezdochne sama na infekčnú chorobu a nenájdu pre ňu miesto v útulku alebo depozite, tak jednoducho dostane injekciu a hotovo."
Nájdenej mačke, ktorá smeruje do depozitu, najskôr robia testy na smrteľné mačacie choroby, čiže mačací AIDS a mačaciu leukémiu. Nasleduje vyšetrenie na parazity, ktoré potom liečia. Z depozitu k novým majiteľom odchádzajú mačky už zdravé, hovorí Tamara.
Bez povolenia i obmedzení
Počet mačiek v bytových depozitoch nie je limitovaný. Nepotrebujú ani povolenie Úradu verejného zdravotníctva, teda hygieny, ako to je v prípade útulkov.
Hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava Katarína Nosálová hovorí, že takéto depozity môžu riešiť mestské časti až po prípadných sťažnostiach obyvateľov. „V útulku je potrebné zabezpečiť a splniť pravidlo, aby zvieratá neobťažovali svojím správaním susedov."
Veterinár Michal Szabo hovorí, že ak sa o mačky ľudia starajú, riziko nehrozí. Iná situácia podľa neho je, ak je
v byte napríklad dvadsať mačiek, ktoré nemajú dostatok priestoru a starostlivosti. „Vtedy trpia všetci – mačky aj susedia."
Mačky na internete
Mačky z depozitov si môžu záujemcovia vyhliadnuť na internetovej stránke občianskeho združenia. „Ideálne je, keď si človek príde mačku pozrieť naživo. Keď sa mačka zapáči a naopak, keď sa mačke zapáčia tí ľudia, tak vysvetlíme podmienky adopcie, spíše sa adopčná zmluva a zaplatí sa adopčný poplatok."
Kompletne vyšetrený a sterilizovaný kocúr stojí 23 eur, mačka 25 eur. „To je len zlomok toho, čo do mačky investujeme.
Liečba na parazity stojí 30 eur, kastrácia okolo 70 až 80 eur. Tento symbolický príspevok sa nám zároveň osvedčil ako filter na ľudí," dodala Tamara.
Združenie umožňuje aj vrátenie mačky bez uvedenia dôvodu. „Nedáme mačku hocikomu, do akýchkoľvek podmienok," hovorí Martin
Bez labky
Do depozitu sa už z ulice dostali aj týrané mačky, jedna dohryzená psom, ďalšia bez labky. „Kolegyne našli lepiacou páskou o strom prilepené mačiatko," hovorí Tamara. „Alebo cez rušnú cestu si dvaja chlapci prehadzovali mačiatko. Ľudia sa napríklad pýtali, či mačka vydrží v pivnici zabalená ako vianočný darček od rána do Štedrého večera."
Nálezcom ranených a chorých mačiek občianske združenie pomôže vybavením veterinára.
Neprežijú, ak ich vyhnali
TAMARA a MARTIN z občianskeho združenia Mačky SOS tvrdia, že mačky nie sú zdravotným rizikom.
Môže pouličná mačka nakaziť človeka?
„Ľudia sa boja toxoplazmózy, ktorú môžete ľahšie dostať zo zle umytého ovocia, zeleniny alebo z nesprávne tepelne spracovaného mäsa ako z mačky.“
Ako sa toxoplazmóza prenáša na človeka?
„Výlučkami mačky. Je potrebné, aby si človek po upratovaní mačacieho záchodíka poriadne umyl ruky. Keď sa dodržiava hygiena, nič nehrozí. Toxoplazmóza je hrozbou najmä pre tehotné, hrozí potrat, no mali sme aj depozity s tehotnými a nič sa im nestalo. Stačí dodržiavať hygienu.“
Keď si človek vezme mačku z ulice, môže sa teda niečím nakaziť?
„Väčší problém je prenos infekčných ochorení hlodavcami. Tam, kde sú mačky, nie sú hlodavce. Aj morovú ranu šírili hlodavce.“
Ako to, že sa pre mačky stali bratislavské ulice prirodzeným prostredím?
„Z ulice ich nedostanete. Sú to životaschopné tvory. Keď predsa vezmeme mačku z ulice do depozitu, buď to tá mačka chce, alebo je na tom zdravotne tak zle, že by na ulici neprežila. Alebo ju tam vyhnal človek a nemala by šancu prežiť.“
Nechodíte teda odchytávať mačky?
„Nie, my sa snažíme regulovať ich počty, lebo keď sa mačky premnožia, môže nastať problém. Napríklad začnú ako záchod využívať detské ihrisko. Keď je populácia mačiek na ulici v rozumnej miere, tak sú výborným a prirodzeným deratizérom. Takže my neodstraňujeme, ale regulujeme.“
Lucia Tkáčiková
Spiace mačky v depozite.
FOTO - NIKOLETA VIZNEROVÁ
Nechcených psov je v útulku omnoho viac
Po kastrácii sa mačky zvyknú vracať na ulicu. Ich počet sa má regulovať.
BRATISLAVA. Mačky sú okrem depozitov aj v útulku Slobody zvierat na Poliankach v Bratislave. Je ich tam však výrazne menej ako psov.
Množstvo psov stúplo podľa techničky z útulku Jany Jankovičovej najmä po Vianociach, pribudli nechcené darčeky. Mačiek majú asi pätnásť, psov rátajú na desiatky.
Rozdiel medzi psami a mačkami je podľa Jankovičovej najmä v tom, že mačka je teritoriálny typ zvieraťa, ktorý sa viaže na konkrétne miesto.
Sloboda zvierat podobne ako združenie Mačky SOS mačky aj kastruje, potom ich púšťa späť na ulicu.
Martin z OZ Mačky SOS vraví, že ak zistia u mačky chorobu, na ulicu späť nejde.
„Niekedy sa tiež stane, že divá pouličná mačka sa po kastrácie premení na láskavého domáceho maznáčika
a v tom prípade sa snažíme nájsť nejakú domácnosť.“
Lucia Tkáčiková
Adopcia zvierat
výber zvieraťa osobne alebo na stránke útulku;
podmienkou je osobný pohovor;
adopcia sa dá vybaviť aj na počkanie, možná je aj skúšobná prechádzka;
záujemca musí mať
minimálne 18 rokov;
mal by mať vlastnú vôdzku, obojok či prepravku.
Psov v útulku Slobody zvierat je viac než mačiek. Kapacita útulku je pravidelne preplnená.
FOTO – ARCHÍV SME