Proti crazy shopom sa spustila petícia, ktorú doteraz podpísalo 250 občanov z bratislavskej lokality Staré Grunty.
Pôvodný text tlačových agentúr sme o 19:58 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Drogové suveníry z predajne Crazy shop v Mlynskej doline pomaly miznú. Nemôže za to predbežné opatrenie regionálnych hygienikov, ktorí sa usilujú predaj nebezpečných látok obmedziť. „Vypredali sa,“ hovorí mladá predavačka.
„Pretože existuje podozrenie, že ide o zdraviu škodlivé výrobky, ktoré vyvolávajú účinky podobné psychotropným a omamným látkam, začíname konanie vo veci zákazu uvádzania výrobkov do obehu,“ povedala v stredu hovorkyňa bratislavského úradu verejného zdravotníctva Katarína Nosálová. Od predajcu žiadajú doložiť zloženie výrobkov.
V predajni vraj o konaní zatiaľ nič nevedia. Kým v Mlynskej doline sa úradníci o zákaz usilujú, v druhej bratislavskej predajni v Pentagone, známom ako centrum miestnej drogovej scény, je to inak.
Obchod funguje načierno, takže úradníci nemôžu zakázať výrobky, ktoré predáva, priznáva hovorkyňa hygieny. Prevádzke, ktorú otvorili aj bez povolení, hrozí pokuta 1327 eur.
Na ťahu sú politici
Zatiaľ čo obchodníci otvárajú nové predajne po celom Slovensku, úrady i politici premýšľajú, ako predaj nových drog zastaviť.
Obchody už niekoľkokrát kontrolovali polícia, hygienici i obchodná inšpekcia. Hoci zistili viacero pochybení, na trik predávať dosiaľ nezakázané drogy ako suveníry, sú zatiaľ krátki.
„Žiadny z produktov neobsahuje omamné a psychotropné látky zakázané v Slovenskej republike,“ odkazuje im majiteľ siete Peter Zubek z oznamov na stenách predajní. Aj s číslom zákona.
Zmeniť by to mali politici. Ministerstvo zdravotníctva chce do dvoch týždňov predložiť do medzirezortného pripomienkového konania novelu zákona, ktorá by rozšírila zoznam zakázaných látok aj o mefedron a štyri syntetické kanabinoidy, ktoré sa vo výrobkoch Crazy shopov našli.
Tieto látky sú v Európskej únii spájané s desiatkami úmrtí a zakazuje ich jedna krajina za druhou.
Kým zákon prejde vládou, parlamentom a podpíše ho prezident, bude jún.
Bratislavský župan Pavol Frešo (SDKÚ) preto vyzval poslancov parlamentu, aby v zrýchlenom konaní schválili poslaneckú novelu, ktorá by začala platiť skôr. Podobne situáciu riešia v Česku, kde sa sieť po vynútenom odchode z Poľska tiež udomácňuje.
Riešenie má aj Simon
S vlastnou iniciatívou mieni ešte tento týždeň prísť aj minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd). Problém chce riešiť systémovo. Experti totiž upozorňujú, že zakázané látky dnes dokážu obchodníci veľmi rýchlo nahradiť novou generáciou. Ich zakazovanie potom opäť na dlhé mesiace uviazne v legislatívnom procese.
Podrobnosti návrhu Simon zatiaľ nepredstavil. Takýmto riešením by podľa šéfa Národného monitorovacieho centra pre drogy Imricha Šteliara mohlo byť, keby o zakazovaní nových látok už nerozhodoval zdĺhavo parlament, ale rýchlejšie cez vyhlášku ministerstvo zdravotníctva.
Systémová zmena je potrebná aj podľa opozičných poslancov. Exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer) hovorí, že jeho nástupca má pripraviť pozmeňovací návrh ešte počas tejto schôdze parlamentu, ktorá sa začala v utorok.
Bylinám sa bránia petíciou
Obyvatelia Mlynskej doliny drogový brloh v susedstve nechcú.BRATISLAVA. Crazy shop v bratislavskej Mlynskej doline, kde v internátoch žijú tisícky študentov, proti sebe poštval aj miestnych obyvateľov. Asi dve stovky ľudí podpísalo petíciu za jeho zrušenie.
Jedným z iniciátorov petície je Jaroslav Ballo. Býva priamo nad obchodom. Hovorí, že najmä večer tam chodí čoraz viac ľudí.
„Niečo sa musí stať. Keď dokázali obchody zastaviť v Poľsku, musí sa to dať aj u nás.“ Podpisy pod petíciu zbierali aj na omši v kostole. Desať hárkov potom poslali vedeniu Bratislavskej župy.
Signatári petície hovorili aj s majiteľkou priestorov, kde je obchod. Keď sa správy o ňom objavili v SME, prestala s nimi komunikovať, nedvíha im už ani telefóny. Ballo hovorí, že najrýchlejšie by sa prípad vyriešil, keby obchodu vypovedala nájomnú zmluvu.
„Vláda musí myslieť dopredu. A nie čakať až na následky,“ hovorí Ballo.map