
Stanislav Bubán: Banálna historka s charitatívnym podtextom.
ého umenia.
Banálna historka s charitatívnym podtextom je olejomaľba rozmerov 130 x 160 cm. Krásne tvarovaná mladá žena ľavou rukou podopiera starca položeného vo svojom lone, pravou si pridŕža prsník a starca pridája. Keď sme si boli výstavu pozrieť, pred týmto obrazom dlho stála študentka filozofickej fakulty M. Z. (z mena prezradila len tieto iniciálky) a tvárila sa rozpačito. „Nechápem, čo je na tejto historke banálne. Snáď takáto situácia nie je taká bežná a otrepaná. A čo má byť to charitatívne? Cítim sa, akoby som to bola ja s nejakým bezdomovcom. Neviem, či tohto človeka (Bubána - pozn. red.) mám brať vážne, alebo je to taký čudný humor?“
Je fakt, že obrazy Stanislava Bubána sú pre mnohých ťažšie stráviteľnou zmesou námetov starých majstrov, súčasného svetského chaosu v biblickom šate a zároveň nelichotivými portrétmi známych osobností. Veď aj obraz Banálna historka chtiac-nechtiac evokuje biblickú Zuzanu a starcov - kto je Zuzana a kto je starec, si dosaďte sami.
Nech už je odozva na Bubánovo dielo pozitívna alebo negatívna, isté je, že k nej človeka jednoducho svojím dielom prinúti. Vyžíva sa vo veľkoplošných figurálnych maľbách, na plátno inscenuje príbehy, akoby študoval na akademických školách, ktorým sa už najmenej jedno storočie moderné svetové umenie vysmieva.
Bubán zase akoby sa vysmieval súčasnosti, všetkým kubistickým líniám, abstrakciám, poetickým impresiám a expresiám i surrealistickému poukazovaniu na pokrútenú realitu.
Berie však štetec a maľuje ponášku na Rembrandtovu Hodinu anatómie. Staromajstrovskými technikami - miestami kontrastne ostrou hrou svetla a tieňa, miestami tajomne pôsobiacou technikou sfumata - maľuje ničím neprikrášlenú súčasnosť tak, ako ju sám vidí.
Umelci renesancie si precízne pripravovali model, farbisté dekorácie, pozadie, osvetlenie a celkovú kompozíciu. Podobne postupuje aj Bubán: „Môj obraz vzniká ako film. Všetko si do detailov pripravím, ‘hercov‘, kostýmy, dekorácie.“ Spolupracuje s fotografom, nafotia scénu z niekoľkých pohľadov a v rôznom osvetlení, potom sa ešte pohrá s úpravou v počítači.
„Vystavené obrazy som maľoval asi rok, predtým som sa dvanásť rokov venoval abstraktnej monochromatickej maľbe.“ Zmena štýlu aj námetov je taká úplná, až sa pýtame, akou cestou sa Bubán vyberie o ďalších dvanásť rokov.
Výstava potrvá do 20. júna.
MILADA ČECHOVÁ