Koncepcia sôch v meste chýba. Pomník Martina Rázusa by mal stáť na nábreží tento rok.
BRATISLAVA. Pomník Martina Rázusa je už takmer hotový a na nábreží pri Dunaji ho chceli odhaľovať vlani v októbri, no dodnes nie je vyriešené ani jeho osadenie. Brzdia ho káble a siete.
Problémom je plyn, voda aj elektrina, povedal Ján Juráš, čestný predseda Spolku Martina Rázusa.
„Začíname rokovania o ochrannom pásme s plynármi," vraví Juráš. „Povolenie nám platí pol roka, musíme to stihnúť."
Rázusa otáčali
Rázusov pomník by mal stáť na nábreží pri Dunaji oproti hotelu Devín, posúvali ho práve pre siete. Museli ho otočiť, bude stáť kolmo na rieku.
Pomník vybrala odborná porota v súťaži ešte v roku 2008. Vyhral výtvarno-architektonický návrh mladých autorov Martina Dzureka a Daniela Bartoša.
Celkové náklady Spolok Martina Rázusa vyčíslil na približne 50-tisíc eur. Zaplatiť by ho mala podobne ako v prípade neďalekej sochy prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka verejná zbierka.
Spustili ju už koncom roku 2008.
Martin Rázus (1888 – 1937), rodák z Liptovského Mikuláša, bol básnikom, prozaikom, dramatikom, publicistom, politikom a evanjelickým kňazom. Známym sa stal aj svojou literárnou tvorbou pre deti a mládež.
Rosová chce diskusiu
„Zbierku sme ukončili a vyúčtovali na ministerstvo vnútra," povedal Juráš. „Žiadame o jej pokračovanie."
Na pomník prispelo napríklad ministerstvo kultúry, mesto v rámci grantového programu Ars Bratislavensis, Nadácia Matice Slovenskej či Rázusovo rodisko Liptovský Mikuláš.
Mestská časť Staré Mesto, na území ktorej bude pomník stáť, neprispela. Bývalé staromestské vedenie tvrdilo, že pomník budú podporovať pri jeho spravovaní.
Novú starostku Starého Mesta Tatianu Rosovú (SDKÚ) vo veci Rázusa zatiaľ nikto neoslovil. Vraví, že proti soche nie je, no malo by sa o jej osadení hovoriť.
„Trvalé umiestňovanie sôch a iných objektov vo verejnom priestore by malo byť predmetom dlhšej verejnej diskusie odborníkov aj občanov."
Koncepcia chýba
O tom, že mestu pri osadzovaní sôch chýba koncepcia, sa v Bratislave hovorí už dlho. Diskusiu vyvolala najmä sporná socha Svätopluka od Jána Kulicha na Bratislavskom hrade.
Problémom je podľa Iva Štassela, riaditeľa Mestského ústavu ochrany pamiatok, aj to, že sochy a pomníky povoľujú mestské časti bez konzultácie s mestom.
Primátor Milan Ftáčnik ešte v predvolebnej diskusii hovoril, že by sa malo hovoriť, čo so sochami.
„Nie som za obrazoborectvo," tvrdil. Jeho hovorca Ľubomír Andrassy dodal, že o pomníku Rázusa sa na magistráte ešte nediskutovalo.
Štassel povedal, že koncepcia sôch by v Bratislave mohla vzniknúť. Chcú o nej hovoriť už na najbližšom zasadnutí mestskej kultúrnej komisie.
- Svätopluk – stojí na Hrade, zbierku organizovalo OZ Svätopluk. Náklady: 270-tisíc eur.
- Pomník Martina Rázusa – zbierku organizuje Spolok Martina Rázusa, má stáť na nábreží. Náklady: 50-tisíc eur.
- T. G. Masaryk – stojí pred národným múzeom. Náklady: 157tisíc eur.
Masaryk stojí pre Slovenským národným múzeom.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Autorom Svätopluka je Ján Kulich. Socha stojí na Bratislavskom hrade od júna.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ