SVÄTÝ JUR. K mestám, ktoré sa dočkali „svojej“ poštovej známky bude patriť už aj Svätý Jur. V piatok o piatej hodine popoludní sa bude konať v kostole sv. Juraja jej slávnostné uvedenie.
Poštovú známku vydáva v dvojmiliónovom náklade Slovenská pošta v rámci emisného radu „Kultúrne dedičstvo Slovenska“ na základe emisného plánu poštových známok pre rok 2011.
Z oltára na poštovú známku
„Mestá boli námetmi pre výplatné známky do roku 2009. V rámci zavedenia novej euromeny bol emisný rad výplatných známok inovovaný na Kultúrne dedičstvo Slovenska. V rámci neho sú prezentované významné pamiatky slovenských miest a obcí podľa jednotlivých umelecko-historických období,“ hovorí Mária Hromadová, hovorkyňa Slovenskej pošty.
FOTO: ARCHÍV POFIS
Výsledná podoba „svätojurskej známky“ je prácou dvoch autorov. Za výtvarným návrhom stojí Robert Jančovič, rytcom známky je Martin Činovský. Na známke je vyobrazený sv. Juraj ako jazdec na koni, ktorý prebodáva svojou kopijou draka. Rovnaký výjav je súčasťou kamenného Oltára sv. Juraja vo Svätom Jure.
Ako píše Dušan Buran na stránke Poštovej filatelistickej služby (Pofis) v infobloku k tejto známke, oltár je v rámci oltárneho umenia na Slovensku unikátom.
Vzťah k regiónu a k tvorbe
Autori výtvarných návrhov známok sa podľa Hromadovej vyberajú spravidla s ročným predstihom (po schválení emisného plánu), a to na základe odporúčania Realizačnej komisie známkovej tvorby.
„Pri výbere umelcov je hlavným kritériom vzťah námetu k tvorbe príslušného umelca alebo jeho vzťah k regiónu, ku ktorému sa téma viaže.“ Regionálnym príkladom je poštová známka Pezinka z roku 2003, ktorej návrh robil súčasný primátor mesta Oliver Solga, ktorý je historikom umenia.
Ďalším kritériom sú podľa Hromadovej skúsenosti so špecifickou úžitkovou tvorbou známok, najmä v prípade návrhov oceľorytinových známok. Ako ďalej hovorí, priestor dostávajú aj absolventi Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (VŠVU) s cieľom budovať ďalšiu generáciu známkových tvorcov.
„Mnohých nových umelcov môže špecifická a náročná práca odradiť hneď na začiatku. V súčasnosti preto existuje vyprofilovaný okruh autorov výtvarných návrhov známok, predovšetkým z katedry grafiky a iných médií VŠVU.“
Tieto už majú
Od roku 1993, kedy začala Slovenská pošta vydávať poštové známky, sa na známkach objavili viaceré obce a mestá zo seneckého a pezinského okresu. Doteraz ich vyšlo päť. Svätý Jur sa pridá ako šiesty v poradí.
„Svojou“ známkou sa môžu pýšiť obce Kráľová pri Senci (2007), Boldog (2009), Hamuliakovo (2009) (všetky okres Senec) a mestá Pezinok (2003) a Modra (2007).
VYDÁVANIE POŠTOVÝCH ZNÁMOK
- Slovenská pošta (SP) vydáva ročne približne 22 emisií poštových známok v emisných radoch ako sú Kultúrne dedičstvo Slovenska, Osobnosti, Technické pamiatky, Spoločné vydania, Ochrana prírody, Umenie.
- Tematické rady sú spravidla dva roky vopred prerokované v Námetovej komisii, ktorá je poradným orgánom ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR pre otázky tematickej orientácie známok a poštových celín.
- V komisii sú zastúpení okrem kompetentných pracovníkov SP aj predstavitelia Zväzu slovenských filatelistov, Slovenskej národnej galérie a iné osobnosti, ktoré sa zaoberajú známkovou tvorbou.
- Konečný plán, ktorý predkladá generálny riaditeľ SP, schvaľuje minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.
- Poštové známky sa vydávajú na základe dopytu širšej verejnosti, uprednostňujú sa preto témy, ktoré slúžia na reprezentáciu krajiny alebo pripomínajú významné historické výročia či okrúhle výročia narodení významných slovenských osobností.
- Vyberajú sa tiež také témy, ktoré neboli od vzniku samostatnej Slovenskej republiky na známkach prezentované.
- Prvou medzinárodne ocenenou slovenskou poštovou známkou bola známka Ľudovít Štúr. V roku 1995 získala v súťaži Grand Prix WIPA tretie miesto.
Zdroj: Slovenská pošta