BRATISLAVA. Nový bratislavský primátor Milan Ftáčnik nazval aktuálne dianie v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti tunelovaním.
Chce uplatniť vplyv, ktorý má mesto Bratislava prostredníctvom 60-percentného podielu vo vodárňach, a zmeniť vzťahy medzi vodárňami a sprivatizovanou servisnou firmou Infra Services.
Tá má s vodárňami exkluzívnu zmluvu, ktorá hovorí, že ďalších vyše desať rokov si vodárne môžu objednávať služby len u nej.
Tunel cez ceny Už dnes sú podľa Ftáčnika služby predražené. Vodárne si podľa neho napríklad previedli do firmy autá a teraz si ich spätne prenajímajú za jeden až 1,5 milióna eur ročne.
Primátor chce privatizáciu servisnej firmy vrátiť pred moment, keď sa v nej začalo zvyšovať základné imanie.
Upísanie nového kapitálu bol totiž spôsob, ako vodárne do servisnej spoločnosti vpustili firmu Hass. Tá má za sedem miliónov eur získať 49 percent vodární.
Čo sa stalo Jún 2010 : Valné zhromaždenie vodární schválilo, že sa bude zvyšovať základné imanie v dcérskej firme. August 2010: Spracoval sa prehľad potenciálnych investorov. November 2010: Vypracoval sa posudok hodnoty Infra Services. Vybraná bola firma Hass ako najlepšia ponuka. December 2010: Firma Hass potvrdila zvýšenie imania. Rozhodnutie vodární o zvýšení imania o 49 percent, právo upísať akcie má Hass s ponukou asi 7 miliónov eur. Január 2011: Úhrada 30 percent hodnoty akcií. Február 2011: Hass má splatiť zvyšok.
„Ďalšou možnosťou ako tunelovanie zastaviť, je riešiť problém cez samotnú zmluvu medzi Infra Services a vodárňami," povedal primátorov hovorca Ľubomír Andrassy.
Podrobnosti prezradiť nechcel, aby sa plány nezmarili. Vodárne totiž stále vedú tí istí ľudia, ktorí vstup súkromníka odsúhlasili. Na čele je šéf vodární Daniel Gemeran.
„Primátor požiadal vedenie BVS o zvolanie valného zhromaždenia, predkladá na zastupiteľstvo návrh na zmenu členov dozornej rady, rada bude môcť robiť zmeny v predstavenstve," povedal Andrassy. Nové výkonné vedenie firmy by tak podľa člena dozornej rady vodární Milana Trstenského (SDKÚ) mohlo do podniku prísť najskôr začiatkom marca.
Do plánov primátora má čo povedať aj nový partner vodární – firma Hass. Väčšinovým vlastníkom v ňom je spoločnosť Ominvest, ktorú podľa obchodného registra vlastní právnik Jozef Fiaský.
Ten tvrdí, že ho zatiaľ primátor nekontaktoval a ani nevie, že by bol v niečom problém. „Teraz mám spokojný život. Pán Ftáčnik je nový primátor, ktorý sa možno vyjadruje z politického hľadiska," dodal.
Peniaze, ktoré potreboval Hass na vstup do firmy, si požičal od Privatbanky z finančnej skupiny Penta. „Nekomentujem," zareagoval na otázky o úvere Fiaský. V Hasse má jeho firma Ominvest podiel asi 1,25 milióna eur.
Súkromník príde o mesiac Podľa hovorkyne Infra Services Veroniky Deckerovej Hass stále nevykonáva akcionárske práva.
„Infra Services je bez akejkoľvek zmeny naďalej pod kontrolou Bratislavskej vodárenskej spoločnosti," dodala Deckerová.
Všetko môže byť inak, keď Hass budúci mesiac splatí všetky akcie. Člen dozornej rady Trstenský upozorňuje, že podľa zmluvy bude predstavenstvo voliť členov rady, ktorá bude môcť spoločne rozhodovať o vzťahoch medzi akcionármi.
„Dá sa predpokladať, že 49-percentný akcionár bude mať záujem na jednom členovi za Infra Services, inak by táto rada asi nemala zmysel.
Pravdepodobne je to zakotvené v zmluve medzi Hassom a Infra Services, do ktorej však nemám právo nahliadnuť," povedal Trstenský.
Ak by aj Ftáčnik stihol vymeniť vedenie BVS, je otázne, ako dlho by sa menili riadiace štruktúry v Infra Services.
Vodárňam sa tiež vyčíta, že vysoké ceny, ktoré platí firme Infra Services, dvíhajú ceny vody. Tú Bratislavská vodárenská spoločnosť dodáva celému bratislavskému a časti trnavského regiónu. Na ceny by však mal dohliadať regulátor. Deckerová tvrdí, že Infra Services neúčtuje drahé služby, naopak, hospodári s nulovým výsledkom.
Trstenský: Zmluva je nevypovedateľná
Bratislavská vodárenská si má objednávať služby od Infra Services ďalších 11 rokov. Vďaka tomu má polovičný podiel v tejto obslužnej firme hodnotu sedem miliónov eur, tvrdí člen dozornej rady vodární MILAN TRSTENSKÝ (SDKÚ).
Žiadali ste od Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) dokumenty o Infra Services. O čo ste žiadali a prečo vám to odmietli dať?
„Žiadal som o exkluzívnu zmluvu medzi Infra Services a materskou BVS. Naveľa mi do nej dovolili nahliadnuť."
Čo zaujímavé ste sa v nej dočítali?
„Ťažko posúdiť ceny prác, ktoré sú tam stanovené. Myslím si, že je to nadštandardná zmluva."
Pamätáte si konkrétny príklad?
„Boli tam prenájmy automobilov, určité služby, práce, účtovanie si za hodiny pohotovosti. Ceny tých vecí sa mi tam nezdali na prvý pohľad mimoriadne, ale je to skôr na posúdení súdnym znalcom."
V čom je teda najväčší problém?
„Keď sa zvyšoval kapitál v Infra Services, tak podstatnou hodnotou bola táto zmluva. Infra Services bola síce ohodnotená údajne na sumu okolo osem miliónov eur, ale zaujímavá pre investora je predovšetkým vďaka tejto exkluzívnej zmluve o partnerstve s BVS. A problém je ten, že vstúpiť do tohto procesu nemal právo hocikto. Mohlo o to bojovať len 12 vybraných firiem a vyhral to Hass podľa kritérií BVS."
Zmluva a ceny v nej sú platné 11 rokov?
„Áno."
Všetky služby, ktoré dokáže firma Infra Services ponúknuť, si od nej musia bratislavské vodárne kúpiť?
„V zásade áno. Alebo opačne, všetko, čo BVS potrebuje, si môže objednať iba v Infra Services."
Infra Services už funguje dlhšie, Hass vstupuje až teraz. Je zmluva platná, odkedy vznikla firma, alebo bola robená a upravovaná narýchlo, keď mal vstúpiť Hass?
„Časť zmluvy už fungovala predtým. Avšak hodnota zmluvy je predovšetkým v tom, že je na 11 rokov."
Je to istá objednávka. Predĺžením účinnosti zmluvy do roku 2022 sa stanovila hodnota podielu na sedem miliónov eur?
„Presne tak. Toľko údajne ponúkol najlepší záujemca, takže to vraj bola trhová cena 49percentného podielu v Infra Services."
Primátor hovorí, že chce prehodnotiť zmluvu, môže uspieť?
„Zmluva je urobená dosť zaväzujúco pre BVS."
BVS by mala aj po vstupe Hassu 51 percent akcií, čiže manažérsku kontrolu. Čo ste sa v zmluve dočítali, keď hovoríte, že je nevypovedateľná?
„Odstúpenie od zmluvy je možné len v prípade jej podstatného porušenia druhou zmluvnou stranou. Podstatné porušenie je napríklad neplatenie za výkony. Tá zmluva je prakticky nevypovedateľná."