BRATISLAVA. Pred sto alebo aj tisícročnou vodou má Bratislavu ochrániť protipovodňový múr. Jeho asi štvorročná výstavba za viac než 35 miliónov eur sa na konci decembra skončila.
Ochranu má Karlova Ves, Devín, Devínska Nová Ves. V prípade vyššej vody sa dá múrik ešte zvýšiť.
Možno naň namontovať mobilné hrádze, vďaka ktorým narastie o ďalších 1,6 metra.
Protipovodňový projekt sa dotkol piatich mestských častí – Starého Mesta, Ružinova, Karlovej Vsi, Devína, Devínskej Novej Vsi a aj územia medzi obcami Gabčíkovo a Sab na Žitnom ostrove.
Povodeň každých päť rokovDunaj za posledných päťsto rokov spôsobil asi sto ničivých povodní, povodeň sa teda vyskytne v priemere každých päť rokov.
Minister životného prostredia József Nagy (Most–Híd) vraví, že hlavné mesto by už vďaka protipovodňovej ochrane nemalo zažívať situácie, ktorým muselo čeliť v rokoch 2002 a 2006.
Práve rok 2002, keď Bratislava zažila povodne v marci a v auguste a Dunaj dosiahol výšku až 984 centimetrov, vraj proces výstavby protipovodňovej ochrany urýchlil. Slovenský vodohospodársky podnik žiadal vyriešiť povodňové ohrozenie mesta.
Vypracovaný projekt však napriek tomu stál a brzdil ho nedostatok peňazí. S financovaním nakoniec pomohli eurofondy.
Pozri si fotogalériu z protipovodňovej výstavby
Pamätník zrušiliUkázalo sa, aké výhody má členstvo v Európskej únii, povedala Andrea Elscheková-Matisová, vedúca zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. „Z európskeho fondu bolo vyčlenených 26,5 milióna eur.“ Zvyšok nákladov zaplatil štát a Slovenský vodohospodársky podnik.
Elscheková-Matisová dodala, že výstavbe protipovodňovej hrádze musel paradoxne ustúpiť pamätník venovaný vstupu Slovenska do Európskej únie, ktorý bol na petržalskej strane Dunaja.
Protipovodňovú ochranu začali stavať v máji 2007, práce boli rozdelené na deväť aktivít, hrádza pritom vznikala na oboch brehoch Dunaja a na ľavom brehu Moravy.
Stavbu okrem peňazí neskôr brzdili aj nevysporiadané pozemky v Devínskej Novej Vsi, kde dokonca hrozilo vyvlastňovanie. Slovenský vodohospodársky podnik však tvrdí, že všetky termíny výstavby napriek tomu dodržal.
Vývoj projektu
2002 veľká povodeň v Bratislave potvrdila nutnosť výstavby bariéry
2004 projekt predložený do Európskej komisie
2005 komisia rozhodla o podpore – 26,5 milióna eur
2006 ukončenie tendrov
2007 začiatok prác
31. decembra 2010 dokončenie výstavby