SME

Ani v noci sa život mesta nezastaví

Ešte pred pár rokmi sa nám ani nesnívalo, že by sme si mohli nakúpiť v nedeľu či neskoro večer, veď aj takmer všetky reštaurácie mali „padla“ o desiatej. Potom mesto stíchlo a zaspalo. Ani dnes ešte nie je v noci na uliciach tak živo ako v Prahe, Paríži .


24.00: FaxCOPY – v prevádzke je osem strojov. Jeden pán si na štyroch z nich pripravuje materiály na tlačovku, na ďalších dvoch pracujú študentky architektúry: „Prišli sme o jedenástej a sme ešte len v polovici.“ Podľa zamestnanca pri pokladnici tu skôr ako o druhej voľno nebude.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Ešte pred pár rokmi sa nám ani nesnívalo, že by sme si mohli nakúpiť v nedeľu či neskoro večer, veď aj takmer všetky reštaurácie mali „padla“ o desiatej. Potom mesto stíchlo a zaspalo. Ani dnes ešte nie je v noci na uliciach tak živo ako v Prahe, Paríži či New Yorku, ale nájdu sa obchody, reštaurácie či benzínové pumpy, ktoré fungujú nonstop – 24 hodín denne. Už sa vám nestane, že po nočnom návrate napríklad z dovolenky zostanete bez chleba. Za jednu noc sme obišli niekoľko nonstop prevádzok a pozreli sa, kto ich využíva a ako to v nich vyzerá.

SkryťVypnúť reklamu

Čo robia, aby nezaspali? Pracujú!

Ak na vás v hlbokej noci príde neodkladná potreba niečo si okopírovať, jediné miesto v Bratislave, kde vám túto službu neodmietnu, je xerox FaxCOPY na Mickiewiczovej 4. Nonstop kopírovanie spojené s predajňou bežných kancelárskych potrieb tu funguje už tri roky.

Za nonstop službu neúčtujú žiadnu prirážku. Z dvadsiatich dvoch kopírovacích strojov je 17 samoobslužných a sú tu aj dve farebné kopírky. Stroje pracujú potichu a zákazníci bývajú triezvi, takže okolobývajúci sa nesťažujú. Rušivé prípady zvonku sa však už vyskytli aj tu, preto je prevádzka napojená na ochrannú službu.

Najčastejšími zákazníkmi sú najmä študenti počas obdobia skúšok a odovzdávania diplomových prác. „Stálymi návštevníkmi sú aj zamestnanci firiem, ktorí sú zvyknutí, že robíme nonstop,“ hovorí riaditeľ pobočky Jozef Pukan. Na otázku, čo robia zamestnanci, aby v noci nezaspali, odpovedá: „Pracujú!“ V pokročilejších nočných hodinách sa aj upratuje. Ak ľudia nechodia, dvere s elektrickým vrátnikom sa zamknú, potom treba zazvoniť.

SkryťVypnúť reklamu

V noci bol najväčší obrat

Na Námestí 1. mája sa ešte donedávna nachádzali väčšie nonstop potraviny Hviezda. „Najviac sa kupovali cigarety, alkohol, ale aj normálne potraviny, pečivo, nákupy si tu robili ľudia pracujúci na zmeny. V noci sme mali najväčší obrat, dlho sme boli jediní v Bratislave. Odbúralo nás až Tesco,“ hovorí hlavná účtovníčka podniku Jarmila Šmidová.

Od 14. marca tu namiesto potravín prevádzkujú nonstop jedáleň a menšie potraviny sú pár metrov vedľa, na mieste bývalej drogérie. Pokojný chod prevádzky zabezpečuje kamerový systém, celonočný chod totiž priťahuje výtržníkov.

V jedálni je k dispozícii široký sortiment hotových jedál a prijateľné ceny: polievku, výdatnú polovičnú porciu hlavného jedla a nápoj dostanete už za 40 korún. „Pripravujeme aj rozšírenie predaja o akcie na objednávku a donášky,“ hovorí majiteľ Martin Sýkora.

SkryťVypnúť reklamu

Viac jedia, ako pijú

V reštaurácii Gertham na Vajnorskej 44 si z „nonstop“ označenia vytrhli vždy dve hodiny na upratovanie (počas pracovného týždňa medzi piatou a siedmou ráno, počas víkendu medzi deviatou a dvanástou). Ponúkajú okolo 50 druhov jedál, od ázijskej kuchyne cez pizzu až po zmrzlinu. Hovorí prevádzkar Roman Bilský: „V porovnaní s centrom máme rovnaké až nižšie ceny, čo sa týka spotreby alkoholických nápojov, ľudia k nám chodia viac jesť, ako piť.“

Pre pokoj návštevníkov reštaurácia zamestnáva ochrankára. Niekedy prichádzajú aj sťažnosti od obyvateľov domu, ale podľa pána Bilského by domáci počuli aj to, keby v reštaurácii lietal komár. Gertham má v noci plno, ľudia si sem zvykli chodiť, keď je všetko ostatné v okolí zatvorené. Hádam to niekedy príde vhod aj nespokojným susedom.

Cestujúci musia vydržať

Hlavná železničná stanica sa nepreukazuje veľkou pohostinnosťou. Nonstop tu funguje jediný stánok s občerstvením pri zastávke autobusov. Pre cestujúcich nočných spojov a iných návštevníkov sú tu hamburgery, klobásy, sladkosti, alkoholické aj nealkoholické nápoje. Vnútri stanice sa za jediné nonstop zariadenie dá označiť informačný automat pre potreby turistov v jednej z vedľajších chodieb. Dúfajme, že ho zblúdilí turisti nájdu.

Budova stanice je medzi pol jednou a treťou hodinou rannou zatvorená, podobne ako autobusová stanica na Mlynských nivách (medzi 22.45 a 5.00 h).

Nonstop video a DVD

V Polus City Centre už niekoľko dní funguje automatické video a DVD požičovňa 24 SelfVideo. Medzi 17.00 a 20.00 h sa sem treba prísť s občianskym preukazom zaregistrovať, záujemcovia dostanú za tristo korún členskú magnetickú kartu a inštrukcie o požičiavaní. Filmovú novinku si možno na jeden deň požičať za 39 korún, staršie tituly sú lacnejšie. Automatická požičovňa je na poschodí na Hollywood bulvári a funguje nonstop, je však obmedzená otváracími hodinami Polusu.

V ktorejkoľvek nočnej hodine však môžete navštíviť jej pobočku na Seberínyho ulici 4 v Ružinove oproti hotelu Bratislava. Tá je k dispozícii neobmedzene.

Nikdy nie je prázdno

Do petržalského Tesca chodia v noci nakupovať väčšinou ľudia, ktorí cez deň nemajú čas. Alebo takí, čo sa nudia. Niektorí uprednostňujú nákupy bez masy ďalších zákazníkov, iní si neodkladne potrebujú kúpiť skateboard. Aby to však nebolo až také romantické, kto chce použiť skúšobné kabínky na šatstvo, musí najprv zavolať klapku 647. Po piatich minútach vyzváňania muž v telefóne oznamuje, že o desať minút príde iný muž, ktorý kabínku otvorí. Nezúfajte, v noci je predsa dosť času a medzi 00.20 a 00.50 h aj tak nebudete môcť zaplatiť, lebo pre uzávierku sú zatvorené pokladnice.

„Pracujem v noci, lebo mám doma malú dcérku, ktorej sa chcem cez deň venovať. Som zvyknutá, predtým som robila čašníčku. Dá sa to, ešte som nezažila, aby tu bolo úplne prázdno,“ hovorí jedna z pokladníčok. Tesco pre svojich pracovníkov na nočných zmenách zabezpečuje odvoz domov taxíkom.

Jednou ranou s benzínom

Nielen vodiči využívajú v noci často klasickú nonstop záchranu, benzínové pumpy. V obchode sú síce ceny o niečo vyššie, ale ako hovorí zamestnanec jednej z nich, „zase nie vysokohorské“. Pumpy si na seba musia samy zarobiť a pri kúpe benzínu, keď to má človek jednou ranou, tých pár korún oželie. Na väčších pumpách si možno zajesť aj v noci, v ponuke je viacero menu.

Najplnšie je cez víkendy

Na Povrazníckej 18, oproti kinu YMCA, ponúkajú v nonstop pizzerii Saranda vyše 150 druhov jedál, od tenkej talianskej pizze, špagiet a iných špecialít cez šaláty, mäsité jedlá až po dezerty. „Najprv sme mávali otvorené do jedenástej, ale zákazníci chceli pokračovať a bolo mi trápne hovoriť im, že už musím zavrieť. Teraz sa majú Bratislavčania kde najesť, keď sú v noci hladní,“ hovorí majiteľ Sejdi Šabani.

Najplnšie tu vraj býva cez víkendy. V noci tu pracuje jeden kuchár a dvaja čašníci, jedlo býva hotové do dvadsiatich minút. Pizzeria ponúka aj donášku do domu, príde do štyridsiatich minút. „Väčšinou nás navštevujú stáli, pravidelní zákazníci,“ dopĺňa majiteľ, „niektorí majú radi len ten náš druh pizze.“

* * *

Nonstop prevádzky v Bratislave vytvárajú pocit a imidž veľkomesta. Kto by si chcel nejakú zriadiť, musí sa obrátiť na miestny úrad príslušnej mestskej časti. Ten má v rámci ochrany občana právo rozhodovať o prevádzkovom čase. Podľa všeobecno-záväzného nariadenia sa bežne povoľujú iba prevádzky do 22.00 h. Ostatným žiadateľom sa udeľuje špeciálne povolenie, ktoré musí obsahovať okrem iného aj povolenie hygienika.

Po 22. hodine by totiž hranica hluku nemala presahovať 40 decibelov. Závisí to aj od konkrétnej lokality, napríklad na Štefánikovej ulici je hranica hluku až 80 decibelov, takže nejaké malé nočné espresso by v tomto prípade nemalo situáciu výraznejšie ovplyvniť. Na miestny úrad minimálne dvakrát do týždňa prichádzajú sťažnosti od ľudí bývajúcich v okolí celonočných prevádzok. Mesto musí žiť, ale každý občan má právo na nočný pokoj. Ako dokazujú metropoly na svete – nájsť rovnováhu medzi týmito dvoma stranami sa určite dá.

KATARÍNA MOJŽIŠOVÁ

FOTO SME – PAVOL MAJER

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 002
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 367
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 556
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 095
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 041
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 738
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 178
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 417
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 106
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 788
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 42 504
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 29 861
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 445
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 833
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 078
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 724
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu