BRATISLAVA. Rozsiahla a niekoľkoročná výstavba protipovodňovej ochrany v Bratislave skončila, povedal dnes minister životného prostredia Józef Nagy.
Hrádza, ktorú začali v hlavnom meste stavať vo februári 2007, vznikla vďaka eurofondom. Z nich sa totiž zaplatilo až 85 percent z celkových nákladov.
Daniel Kvocera, generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku, ktorý bol obstarávateľom protipovodňovej ochrany, ich vyčíslil na viac než 31 miliónov eur. Štát na protipovodňovku prispel desiatimi percentami a vodárenský podnik piatimi.
Za posledných päťsto rokov bolo na Dunaji až sto ničivých povodní. Proti povodniam bojovala v minulosti napríklad aj Mária Terézia.
Minister katastrofy„Tento rok bol u nás najdaždivejším za posledných 138 rokov,“ hovorí Nagy. „Občas si pripadám ako minister katastrofy a nie ako minister životného prostredia.“
Protipovodňová stavba nechráni podľa Nagya len Bratislavu ale aj celý Žitný ostrov.
Vznikala v deviatich častiach. Stavalo sa na ľavom aj pravom brehu Dunaja a na ľavej strane Moravy.
Dnes slávnostne odovzdali protipovodňovú ochranu do užívania. Za prítomnosti ministra životného prostredia i bratislavského primátora.
FOTO - TASR
Tisícročná vodaKvocera vraví, že mesto je vďaka stavbe chránené pred tisícročnou vodou, výnimkou je Karlova Ves, Devínska Nová Ves a Devín, kde je ochrana na storočnú vodu.
Práve Devín často trápia povodne, protipovodňovku tu už aj v apríli minulého roku museli odskúšať.
Kde je ochrana
Dunaj – Prístavný most – Most Apollo, Starý – Nový most, Vydrica – Čierny potok, Devín a pravý breh (Starý most – Wolfsthal)
Morava – ľavý breh
Dunaj – Vodné dielo Gabčíkovo
Povodne v Devíne.
FOTO SME - TIBOR SOMOGYI