Podnet sa týka rozsiahlej zástavby v lokalite Chorvátsky Grob Čierna Voda Triblavina, kde má na zelenej lúke na ploche 190 hektárov vyrásť sídlisko s 5000 bytovými jednotkami pre 43.500 obyvateľov bez doriešenej dopravnej infraštruktúry.
BRATISLAVA. Podnet na Krajskú prokuratúru v Bratislave pre podozrenie z nezákonného postupu pri schvaľovaní rozhodnutia o zmene územného plánu obecným zastupiteľstvom Chorvátskeho Grobu (okres Senec) dnes podali zástupcovia Miestneho úradu bratislavskej mestskej časti Vajnory a občianskeho združenia Chorvátsky Grob - Čierna Voda.
Podnet sa týka rozsiahlej zástavby v lokalite Chorvátsky Grob Čierna Voda Triblavina, kde má na zelenej lúke na ploche 190 hektárov vyrásť sídlisko s 5000 bytovými jednotkami pre 43.500 obyvateľov bez doriešenej dopravnej infraštruktúry.
Oblasť sa dotýka severného okraja Bratislavy, ktorá už v súčasnosti trpí nedostatkom priepustných ciest na ťahu od Pezinka, Senca a spádových obcí. Spolu s tranzitom medzi Pezinkom a Bratislavou už teraz prechádza Vajnorami po ceste III. triedy denne vyše 20.000 áut.
Starosta Vajnôr Ján Mrva pri dnešnom podaní podnetu pre TASR uviedol, že "v októbri minulého roka podali Vajnory podnet na Okresnú prokuratúru v Pezinku a nie sú spokojné s rozhodnutím okresnej prokurátorky, ktorá podnet riešila len upozornením. My však žiadame, aby naša sťažnosť bola riešená ako protest. Preto sme dnes podali opätovný podnet na Krajskú prokuratúru v Bratislave proti všeobecne záväznému rozhodnutiu Chorvátskeho Grobu. Chceme, aby novozvolení poslanci a starosta Chorvátskeho Grobu pôvodné rozhodnutie zrušili. Po právnej stránke ide o zásadné porušenie stavebného zákona, zákona o vplyvoch na životné prostredie a obecného zákona," povedal Mrva.
K názoru mestskej časti Vajnory sa prikláňajú aj aktivisti z občianskeho združenia Chorvátsky Grob - Čierna Voda, ktorí dnes podali podnet na Krajskú prokuratúru spolu so zástupcami vajnorskej samosprávy. "Územný plán Triblavina má strategický charakter. Preto mali byť jeho vplyvy posudzované aj z pohľadu dopadov na životné prostredie podľa príslušného zákona," uviedol predseda občianskeho združenia Ivan Skaloš.
Starosta Vajnôr Mrva a predseda občianskeho združenia Skaloš postupujú vo veci zabránenia spornej výstavby v lokalite Čierna Voda - Triblavina koordinovane s novozvoleným starostom Chorvátskeho Grobu Miroslavom Marynčákom.
Ten vo svojej správe 10. januára po predbežnom audite v investičnej oblasti konštatoval, že "v minulom volebnom období sa na obecnom úrade pracovalo s neúplnou dokumentáciou a zlými odbornými vyjadreniami, často v rozpore so zákonom. Dôsledkom je obrovský a nekoordinovaný rozvoj výstavby, ktorý spôsobuje súčasný havarijný stav predovšetkým na Čiernej Vode. Schvaľovanie ďalšej výstavby bez akejkoľvek koncepcie, dodržania zákonných postupov nebralo ohľad na možností obce, potreby súčasných, ale aj budúcich obyvateľov."
Zmena územného plánu o rozsiahlej výstavbe domov rodinného typu v lokalite Chorvátsky Grob - Čierna Voda - Triblavina je tiež v rozpore s územným plánom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Predseda BSK Pavol Frešo už pred časom vyjadril postoj, že pri výstavbe na Čiernej Vode neboli rešpektované stanoviská BSK, že sú v dokumentácii nejasnosti, že rozsah zástavby je neprípustný a že nesúhlasí s uvedeným nárastom počtu obyvateľov. BSK požadoval aj rekonštrukciu súčasných prístupových komunikácií, ako aj doriešenie celej dopravnej infraštruktúry v predstihu pred samotnou výstavbou. Tieto názory nezohľadnil tak Krajský stavebný úrad v Bratislave, ako ani bývalá samospráva v Chorvátskom Grobe.
Veľkým problémom je, že prístupové cestné komunikácie sú síce na projekte sídliska zakreslené, ale prechádzajú cez súkromné i štátne pozemky.
Podľa Slovenskej správy ciest i Národnej diaľničnej spoločnosti o výstavbe týchto komunikácií možno uvažovať len v dlhodobejšom časovom horizonte. Rovnako je absurdná nakreslená prípojka na železničnú trať od Vajnôr k Chorvátskemu Grobu, o ktorej zrejme ŽSR dosiaľ ani nemienia uvažovať.
"Preto zámerom našich podnetov je zrušenie všeobecne záväzného nariadenia zastupiteľstva Chorvátskeho Grobu a od Krajskej prokuratúry žiadame, aby zastavila proces, ktorý by umožnil záväzné vydávania stavebných rozhodnutí na výstavbu megasídliska, ktoré sa veľkosťou blíži k okresnému mestu Senec," dodal Mrva.