MODRA. Politici a asi stovka študentov si včera v Modre pripomenuli 155. výročie úmrtia Ľudovíta Štúra, ktorý patril k najvýznamnejším predstaviteľom slovenského národného obrodenia 19. storočia. Pri tejto príležitosti mohla verejnosť prvýkrát vidieť odevy, do akých sa obliekali štúrovci aj samotný Ľudovít Štúr.
Pamiatku si okrem študentov prišli uctiť predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo, primátorka Modry Hana Hlubocká, poslanci NR SR a župní aj modranskí poslanci.
"Pripomíname si človeka, ktorý položil základy našej národnej identity, to znamená jazyka, ktorý dnes používame," povedal bratislavský župan Frešo. Zároveň zdôraznil, že je veľmi dôležité pripomínať si korene, z ktorých pochádzame.
Mesto Modra má svoju históriu aj svoje tradície a podľa slov primátorky Hlubockej chcú práve na histórii a tradíciách mesta stavať.
"Ľudovít Štúr je jeden z predstaviteľov, ktorý má v Modre svoje miesto, pôsobila tu jeho rodina a je tu pochovaný. Našou ambíciou je dať túto historickú časť Modry do poriadku, aby sa mesto stalo dôstojným miestom na konanie takýchto slávnosti," dodala.
Ľudovít Štúr navštívil Modru viackrát, natrvalo sem prišiel bývať až v roku 1851, po smrti brata Karola. Päť rokov na to zomrel v Modre aj Ľudovít. Na jeho pamiatku sú postavené viaceré pamätníky ale aj budovy, ktoré nesú jeho meno.
Podľa Viery Jančovičovej, riaditeľky SNM - Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre, je najreprezentatívnejšou pamiatkou samotné múzeum venované tejto významnej osobnosti slovenských národných dejín. Založené bolo v roku 1965, v roku 2015 oslávi múzeum polstoročnicu a v rovnaký rok bude aj okrúhle 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra.
Frešo si položením venca k hrobu evanjelického biskupa Samuela Zocha uctil aj 83. výročie jeho smrti (4.2.1928). Zoch bol prvým slovenským bratislavským županom. Informovala o tom hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Iveta Tyšlerová.